Lokalni javni emiteri, uglavnom, poštuju profesionalne standarde u izvještavanju, a u tome prednjači Radio Bar – pokazala je Analiza sadržaja centralnih informativnih emisija, koju je Media centar sproveo u okviru projekta “Za bolje izvještavanje lokalnih javnih emitera u Crnoj Gori”, finansijski podržanog od ambasade Sjedinjenih Američkih Država.
Istraživanje je, takođe, potvrdilo da su lokalni emiteri najvažniji i nezamjenljivi faktor javnog informisanja, koji ne mogu kompenzirati niti nacionalni emiter, a još manje komercijalni mediji.
Analiza informativnog programa lokalnih javnih emitera, uz visok nivo profesionalizma, pokazala je i izvjesne slabosti i izazove u radu.
Lokalne teme i problematika građana (na što bi trebalo da budu fokusirani LJE), zastupljeni su u većem opsegu samo u nekoliko medija, dok se većina bavi političkom i tematikom od nacionalnog interesa. Taj, osnovni i najvažniji standard, zbog kojeg i postoje lokalni mediji, najizrazitije poštuje Radio Bar.
“U ovoj medijskoj kući – Radiju Bar, teme su lokalno kontekstualizovane. Ono što je veoma interesantno jeste i to što bi Radio Bar, čak i kada izvještava o nečemu što se dešava u drugim gradovima ili inostranstvu, uvijek pronalazio vezu sa Barom ili njegovim građanima. Sličan pristup imaju i Radio Kotor, Tivat, Budva i Radio Danilovgrad, s tim što je taj uzorak manji i nije u dovoljnoj mjeri reprezentativan. Takođe, Televizija Pljevlja i Radio Berane, većinu tema smještali su u lokalni kontekst”, kazala je Danica Laban na press konferenciji u Media centru, na kojoj su prezentirani rezultati istraživanja. Ona je istakla da, kada je riječ o plasmanu priloga, većina medija daje prioritet političkim temama, za razliku od Radio Bara, Radio Kotora i Radio Tivta.
“Za razliku od većine medija, čiji su prvi minuti emisija i vijesti posvećeni politici, Radio Bar i Radio Kotor uvijek su usmjereni ka temama iz oblasti društva, a najzastupljeniji u programu su građani, slično kao i u Radio Tivtu. Televizija Budva je najviše prostora opredijelila za lokalne političke aktere. Radio Bar se izdvaja i u pogledu koncipiranja priloga, koji nisu bazirani samo na zvaničnim saopštenjima, već su nastojali da sa više aspekata istretiraju temu i problematiku, dakle, trudili su se da ‘vide iza’. Slično su radili i u Radio Kotoru, TV Pljevlja i Radio Tivtu”, kazala je Laban, koja je apostrofirala da je istraživanje višestruko pokazalo da su građani prioritet u izvještavanju Radio Bara.
“Radio Bar bih izdvojila jer su predstavnici udruženja građana najvažniji i najviše prisutni akteri u programu. Većina priloga ispunjava standarde profesionalnog izvještavanja”, istakla je Danica Laban iz Media centra.
Izazovi i zadaci za lokalne javne emitere, saglasni su u Media centru, jesu nedostatak istraživačkog novinarstva, visok procenat zastupljenosti saopštenja javnih institucija i službi, kao i visok procenat zastupljenosti javnih funkcionera u programu (tzv. funkcionerska kampanja).
“Saopštenja su veliki izazov, jer na taj način eksterni akteri postavljaju temu na javnu agendu. Vijesti se samo reprodukuju, bez tendencije da bude preispitan njihov sadržaj, a tema novinarski obradi na cjelovit i objektivan način”, objasnila je Laban.
Direktor Media centra, Goran Đurović je podvukao da je i ovo istraživanje potvrdilo da su lokalni emiteri važni i nezaobilazni segment javnog informisanja, na čijem daljem razvoju i podršci treba kontinuirano raditi.
“Lokalni javni emiteri moraju biti okosnica daljeg kvalitetnog informisanja javnosti i ne mogu biti zamijenjeni. Taj posao ne može biti povjeren nacionalnom emiteru – RTCG, a još manje komercijalnim medijima. Zato, stalno moramo raditi na poboljšanju statusa lokalnih emitera, a prva prilika za to jesu novi medijski zakoni koji će se, nadamo se, uskoro naći u skupštinskoj proceduri”, kazao je Đurović. U ime lokalnih javnih emitera, na konferenciji za novinare u Media centru, govorila je direktorka Radio Kotora, Vjera Banićević.
“U nadi da će novi medijski zakoni prepoznati značaj lokalnih javnih emitera i osnažiti njihov status i položaj, te da će se obezbijediti tehničko unaprjeđenje procesa i uslova za rad novinara i medijskih poslenika, kao i da će biti osigurana veća finansijska i upravljačka stabilnost i nezavisnost (čemu je ogroman doprinos prilikom izrade nacrta zakona dao ULES – profesionalno udruženje lokalnih javnih emitera), sa ovog mjesta upućujemo poruke: pružanjem podrške lokalnim javnim emiterima, građanima je dato da učestvuju, da odlučuju, da unaprjeđuju i da doprinose boljem društvu kojem svi težimo”, kazala je Banićević, koja se zahvalila Media centru koji, kako je istakla, prepoznaje značaj lokalnih javnih emitera i cijeni njihov rad.
Projekat Media centra, uz podršku Američke ambasade, započet prošle godine u oktobru, do sada je, uz sprovedeno istraživanje i analizu rada lokalnih javnih emitera, rezultirao donošenjem niza akata i pravilnika koji bi trebalo da doprinesu boljem izvještavanju, a koje su u obavezi da implementiraju (ukoliko ih već nemaju) svih 11 emitera, učesnika ovog važnog programa. Cilj je profesionalno izvještavanje i veće učešće građana u oblikovanju medijskih sadržaja. Predstoji nastavak edukativnih sesija sa građanima u crnogorskim gradovima i obuka novinara i urednika. Radio Bar je, uz još deset lokalnih javnih emitera, potpisnik memoranduma o saradnji sa Media centrom.