VIDEO: Kad se razlike izbrišu, a sreća ozari dječja lica i zagrije srca

“Isti u različitosti” naziv je manifestacije upriličene danas, u znak obilježavanja Svjetskog dana osoba sa Daunovim sindromom. NVO “Plava planeta” organizovala je sadržajan i maštovit događaj uz podršku Opštine Bar, TO Bar, kao i barskog Sportskog centra. Šaroliki program osmislili su i pripremili vaspitači, učiteljice, nastavnici i talentovana djeca našeg grada, pa su pjesma, igra i radost cijela dva sata krasile Sportsku dvoranu “Topolica”.

Poznata blogerka, hrabra Sara Bero, posvećena majka dvije djevojčice sa Sindromom Down, pozdravila je okupljene u rasplesanoj Dvorani “Topolica” i čestitajući “naš Dan”, naglasila da očekuje da im se pruži šansa i ruka podrške, a da će onda oni pokazati šta sve znaju, “a znaju mnogo na svoj način”.

“Uz vas možemo biti mnogo bolji, na mladima svijet ostaje, učite svoju djecu da različitost ne postoji, da smo svi jednaki, a da ‘hromozom više’ predstavlja samo ljubav i ništa više”, istakla je u emotivnom obraćanju Bero.

“Poseban je osjećaj raditi sa djecom sa Daunovim sindromom”, kazao je Srđan Krunić, direktor Dnevnog centra Tivat.

“Čistoća njihovih srca, ogromna ljubav koju pružaju i sposobnost da osjete kada vam je baš ta ljubav potrebna je nešto što vas privlači kao magnet da vam životno opredjeljenje bude borba za njihova prava. Vratimo im prava, dozvolimo našoj djeci da rade, da osjećaju, da budu prihvaćena, vrijedna i voljena, Vratimo im dio ljubavi koju nam pružaju”, poručio je Krunić dodajući da su djeca sa poteškoćama u razvoju sposobna za rad i da uz malo strpljenja i truda mogu dosegnuti neslućene razmjere znanja i vještina.

„Nauka, ljudska misao i hrabrost nemaju granice, ne dozvolite da ih dobrota ima”, poručio je Srđan Krunić.

Predsjednik NVO Plava planeta Predrag Perak, izrazio je zadovoljstvo što na licima djece vidi osmjeh i razdraganost, uz ubjeđenje da će ubrzo biti ostvareno još projekata koji će biti značajni za djecu sa posebnim potrebama.

Perak je u ime NVO “Plava planeta” uručio zahvalnice institucijama i pojedincima koji na različite načine pružaju podršku djeci sa poteškoćama u razvoju: barskoj Opštoj bolnici, CKB, NLB i Prvoj banci, Kompaniji Voli i MUP-u Crne Gore.

Zahvalnost je uputio i Opštini Bar, Rotary klubu, TO Bar i SC Bar. Pritom, nije zaboravio ni “neke važne ljude koji su Organizaciji i do sada izlazili u susret” – IPA Montenegro, TOP 3 Models, Sea Fort, Centar za socijalni rad, Komunalna policija, Služba zaštite i spašavanja, Radio Bar…

Na podršci je zahvalio i gostima Sari Bero, dnevnim centrima “Biseri”  i “Tivat”, “Hap Nada za djecu Balkana” i “Modenzo Montenegro”.

Djeca iz JPU “Vukosava Ivanović Mašanović”, PPU “Svetionik” i “Mala bajka”, Dječije kuće “Teo”, osnovnih škola  “Blažo Jokov Orlandić”, “Jugoslavija”,  “Anto Đedović”, “Meksiko”, “Srbija”, iz NVO Adria i naša sugrađanka Benisa Kukalj disala su danas kao jedno, prevazilazeći razlike i pružajući tako podršku svojim drugarima koji žive sa Sindromom Down.

Program je vodila novinarka Vjera Knežević Vučićević.

Podsjetimo, u decembru 2011. godine, Generalna skupština UN je odredila 21. mart kao Svjetski dan obilježavanja osoba sa Daunovim sindromom, simbolično zbog dodatnog, 21. hromozoma.

Ono što možete uraditi kako biste pružili podršku i ljubav osobama sa Daunovim sindromom je da obujete dugačke šarene čarape – čarape su uzete za simbol, jer su sličnog oblika kao hromozomi, kao i zbog toga što ih osobe s ovim sindromom ne mogu upariti.

Share.

Comments are closed.