Naredni mjesec u JPU “Vukosava Ivanović Mašanović” proteći će u znaku obilježavanja 102 godine postojanja predškolskog obrazovanja u Baru. Bliži se i upis novih polaznika, od jasličnih grupa do predškolaca, a brojni su i projekti koji se osmišljavaju i realizuju za najmlađe Barane. Tim povodom gošća emisije “Mozaik” u programu Radio Bara bila je direktorka Ivana Milenković.
“U susret rođendanu barskih vrtića pripremamo monografiju pod nazivom ‘Vijek sa djecom’, koju je priredio i oblikovao novinar i publicista Željko Milović. Istim povodom, Vrtić izdaje katalog igračaka broj 2 i 3, bilten koji apostrofira važne momente rada naše ustanove, kao i slikovnicu ‘Morska kornjača Holi’ koja je štampani prikaz istoimene predstave, kazala je Ivana Milenković.
U pripremi je i dokumentarno-igrani film koji povezuje nastanak, razvoj i sadašnji trenutak Vrtića, u kome će biti ukratko predstavljena aktivnost svake od vaspitnih jedinica, a trenutno se sa djecom aktivno uvježbavaju uloge za pozorišnu predstavu “Priča o Pužiću”, za koju se snima i song. Milenković je istakla da će promocija monografije i Svečana akademija biti organizovane u objektima Kulturnog centra Bar, krajem maja.
JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“ je u gradu prepoznata po javnim nastupima – prije svega to su obilježavanje Svjetskog dana djeteta i Dan opštine Bar. „Ove godine smo, dvije večeri za redom, kroz muzičko scenske numere, publici u sali približili kulture drugih naroda“.
„Kraj aprila rezervisan je za Veliki proljećni maskenbal. Roditelji u saradnji sa vaspitačima osmišljavaju i kreiraju zanimljive maske, a žiri ima zahtjevan zadatak da izabere i nagradi najbolje. Ova manifestacija je poprimila i humanitarni karakter pa se tokom maskenbala prikupljaju i sredstva za drugare kojima je neophodno liječenje. Međunarodni dan djeteta obilježavamo 1. juna na Šetalištu kralja Nikole. Tradicionalno, uz prisustvo roditelja i brojnih sugrađana, uz muziku i ples i simbolično puštanje balona ispraćamo naše predškolce u školske klupe“, rekla je Milenković.
Barski vrtić prepoznatljiv je i po pozorišnim predstavama koje uspješno osmišljava i realizuje. „Na festivalu ‘Dedar’, koji organizuje Udruženje vaspitača ‘Čigra’ i PU ‘Naša radost’ iz Smedereva, osvojili smo prve nagrade u kategoriji ‘Odrasli-djeci’, 2017. i 2018. godine. Druga nagrada nam je pripala za scenografiju na Festivalu dramskog stvaralaštva predškolskih ustanova ‘Festićko’ koji je održan u Podgorici 2022. godine. Djeca starije grupe su izvela predstavu ‘Morska kornjača Holi’, sa kojom su se predstavila i kao gosti na 13. Festivalu dječjeg teatra Crne Gore ‘Čedo Dragović’ u Baru, 2022“, kazala je direktorica JPU „Vukosava Ivanović Mašanović“.
Osnovna misija JPU “Vukosava Ivanović Mašanović” je realizacija programa njege i vaspitno-obrazovnog rada sa djecom uzrasta do tri godine (u jaslenim grupama) i program aktivnosti u predškolskom vaspitanju i obrazovanju za uzrast od tri do šest godina: “Sprovodimo i program engleskog jezika koji realizuju tri profesora, dva puta nedeljno, kroz igru i tematske sadržaje, kao i preduzetničko učenje u okviru područja aktivnosti u predškolskom uzrastu”.
Milenkovićeva je naglasila važnost inkluzivnog obrazovanja, koje upućuje na prilagođene, stimulativne programe, koji se osmišljavaju za djecu sa posebnim obrazovnim potrebama: “Stručni saradnici u saradnji sa vaspitačima i roditeljima osmišljavaju individualno razvojno-obrazovni plan za svako dijete”.
Asistenti u nastavi su, takođe, dio ovog tima koji pažljivo i planski pruža pomoć djeci u realizaciji postavljenih ciljeva; “Prepoznatljivi smo i po inkluzivnom radu sa djecom iz osjetljivih kategorija (RE djeca, nadarena djeca, djeca drugog govornog područja) sa kojima kontinuirano radi stručna služba (psiholog, pedagog, logoped i defektolog”.
“Dio smo porodice programa ‘Mladi sportisti’, koji prati rast i razvoj djece sa i bez razvojnih teškoća – kroz kreiranje i realizaciju sportskih sadržaja usmjerenih na podsticanje psihomotornog razvoja. Naši vaspitači su prošli obuku za rad po ovom programu”, pojasnila je Milenković.
Zaposleni u barskom vrtiću su i dio tima Centra izvrsnosti koji je formiran na teritoriji Crne Gore, u okviru kojeg su prepoznati kao kvalitetana i kreativna ustanova u izradi igrovnog i didaktičkog materijala: “Članovi našeg tima su osmislili radionice koje su dio seminara za obuku vaspitača za izradu edukativnog materijala”.
“I podrška roditeljstvu je uvijek aktuelna tema, a naročito je bila izazovna u prethodne dvije godine, kada smo roditeljima preko viber grupa slali odabrane informativne i radne sadržaje za rad sa djecom u kućnim uslovima. Naša saradnja sa školama se odvija i u okviru Tranzicionog programa i upućuje naše vaspitne jedinice na saradnju sa školama iz njihovog okruženja. Ovaj program predviđa zajedničke aktivnosti dvije ustanove radi lakšeg prelaska djeteta iz predškolskog u školski život.
Izuzetno uspješnu saradnju ostvarujemo sa predškolskim ustanovama iz drugih gradova Crne Gore, poput Budve, Tivta, Pljevalja, Bijelog Polja i Nikšića. Zaposleni raznih profila, nastavno i nenastavno osoblje, tokom posjeta razmjenjuje svoja iskustva u ličnim kontaktima, kao i kroz kreativno osmišljene radionice. Krajem juna smo domaćini ovim predškolskim ustanovama, kada ćemo neposredno prezentovati dio rada medicinskih sestara, vaspitača i profesorica engleskog jezika”, najavila je Ivana Milenković.
Od neobične važnosti su i međunarodni projekti koje barski vrtić realizuje u saradnji sa vrtićima iz zemalja regiona: “Tradicionalno smo uključeni u međunarodne projekte poput: ‘Rastimo uz ples’ u kojem djeca iz susjednih država, na istu muziku u isto vrijeme izvode identične plesne koreografije, i ‘Say Hallo’, gdje mališani razmijenjuju video zapise sa vršnjacima predstavljajući sebe, svoju porodicu, vrtić, grad i državu”.
Gostujući u programu Radio Bara, direktorka JPU Vukosava Ivanović Mašanović je predstavila i ličnu kartu ove ustanove, prostorne kapacitete sa kojima raspolažu i edukaciji vaspitno-obrazovnog kadra.
“U sastavu JPU ‘Vukosava Ivanović Mašanović’ je 14 vaspitnih jedinica, na prostoru od Virpazara do Ostrosa, u kojima je u školskoj 2022/2023. godini upisano 1420 dječaka i djevojčica. Od toga 352 je jaslenog uzrasta, a 1068 vrtićke dobi. U širem centru grada u pet vaspitnih jedinica: ‘Pužić Veseljko’, ‘Bubamara’, ‘Pčelica’, ‘Delfin’ i ‘Mala luka’ boravi 916 mališana (250 u osam jaslenih, a 666 djece u 18 vrtićkih grupa).
Samo četiri vaspitne jedinice naše predškolske ustanove su u vlasništvu Ministarstva prosvjete (objekti u Sutomoru, Šušanju,Topolici i Bjelišima). Četiri objekta su u iznajmljenim, djeci prilagođenim prostorima, dok je šest vrtića smješteno u objektima osnovnih škola u Virpazaru, Starom Baru, Dobroj Vodi, Pečuricama, Veljoj Gorani i Ostrosu. Vaspitno obrazovni program sa djecom realizuju edukovani, licencirani vaspitači, profesori engleskog jezika, stručni saradnici, a program preventive i njege sprovode medicinske sestre. Viša naučna zvanja ima 6 zaposlenih, a stečena zvanja njih 17.
Zbog velikog broja prijava na Konkurs za upis djece u našu predškolsku ustanovu, kao i nedovoljnih prostornih kapaciteta, Komisija za upis djece je donijela odluku da, ove školske godine, dvije stotine djece ostane neupisano i da formira listu čekanja za djecu jaslenog uzrasta. Zahvaljujući finansijskim sredstvima Ministarstva prosvjete pristupilo se proširivanju i adaptaciji sopstvenih i iznajmljenih objekata, VJ Bjeliši i nekadašnje uprave. Centralna kuhinja i vešeraj su izmješteni u Dom učenika ‘Dušan Marović’, a te prostorije su preuređene za vaspitne grupe i priručnu kuhinju. Prostor stare uprave i hol vaspitne jedinice ‘Bubamara’ su adaptirani, čime se ukupno dobilo pet novih vaspitnih grupa u kojima smo smjestili djecu sa liste čekanja. Pomoć oko opremanja novim namještajem i didaktikom je pružilo Ministarstvo prosvjete u saradnji sa UNICEF-om.
Za vrijeme raspusta, zahvaljujući donacijama gradskog privrednika i sredstvima dobijenim od Ministarstva, renovirane su podne i zidne površine hola, hodnika i kuhinje u vaspitnoj jedinici na Topolici, kao i dio elektro i vodovodnih instalacija, a saradnja sa resornim ministarstvom omogućila je i rekonstrukcije krovova u Sutomoru i na Topolici. Sve vaspitne jedinice imaju kompjuter, štampač i pristup internetu, kao i LCD televizore, od kojih su većina SMART.
Realizujući proces samoevaluacije stekli smo uvid u naše kvalitetne strane rada, kao i u one u kojima postoji prostor za napredovanje. To nas je dodatno motivisalo da Vrtić bude organizator niza seminara iz Kataloga stručnog usavršavanja nastavnika. Odabrali smo edukacije koje za temu imaju kvalitetnu komunikaciju među zaposlenima i roditeljima, efikasne roditeljske sastanke, samoevaluaciju i izradu igrovno-didaktičkog materijala za djecu jaslenog uzrasta. Unutar vrtića tokom godine, funkcioniše škola računara koju realizuje naš IT stručnjak”, zaključila je Milenković.