SO Bar: Usvojen izvještaj o radu predsjednika Opštine i lokalne uprave

Treća tačka dnevnog reda, Izvještaj o radu predsjednika Opštine Bar i organa i službi lokalne uprave za 2022. godinu usvojena je na današnjoj VII sjednici lokalnog parlamenta.

Konstatovano je da je izvještajnu godinu obilježio posvećen i predan rad svih organa i službi lokalne uprave na daljem razvoju grada, pružanju javnih usluga, unaprjeđenju procesa rada, kao i realizacija najvećeg dijela planiranih aktivnosti, kao i da su u pojedinačnim oblastima i premašeni projektovani ciljevi.

Odgovorno upravljanje javnim finansijama uslovilo je da ukupni budžetski prihodi na kraju godine iznose 29.880.000 eura, što je gotovo sedam miliona eura više u odnosu na prvobitni plan budžeta.

Govoreći pred lokalnim parlamentom o realizovanim projektima i aktivnostima, predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević je istakao to čini sa posebnim zadovoljstvom, sagledavajući sve ono što su postignuća ove lokalne uprave u izvještajnom periodu, ali i svjestan da je sa takvim zamahom razvoja nastavljeno i u 2023, u najboljem interesu grada i svih njegovih građanki i građana.

„Važno je naglasiti, naročito u vremenima krize i inflacije koju trpi naša država, da je Opština Bar u 2022. godini usmjerila čak 40,5% ukupnih izdataka za kapitalne investicije i očuvala snažnu razvojnu komponentu Budžeta, koja je u Budžetu za 2023, koji je, rekordan sa projektovanih 32 miliona, još veća pa kapitalni izdaci čine preko polovine ukupnih izdataka“, rekao je Raičević.

Obiman investicioni ciklus u opštini doprinio je značajnom unaprjeđenju u oblastima saobraćajne infrastrukture za šta je, kroz redovna održavanja i izgradnju novih saobraćajnica, izdvojeno skoro dva miliona eura, ali i u oblastima vodosnabdijevanja, uređenja javnih površina i razvoja turističkih potencijala.

Pored uređenja glavnog gradskog trga i starobarske kaldrme, tokom 2022. godine je uređeno i izgrađeno pet dječijih parkova i igrališta, koji su dali novi, savremen izgled Baru, ukupne vrijednosti 1,5 miliona eura.

Predsjednik Opštine je podsjetio da je u izvještajnom periodu Bar dobio i Sklonište za napuštene životinje, najsavremeniji objekat ove vrste u državi, kao i da je u saradnji sa Vladom Crne Gore otvoren jedinstveni maslinarski centar, Kuća maslina koja je nedavno i predata na upravljanje lokalnoj upravi.

On je naglasio da je, uz punu podršku lokalne uprave, nastavljeno sa realizacijom višemilionskih ulaganja u oblasti izgradnje novih i rekonstrukcije postojećih turističkih kompleksa, vrijednih preko 200 miliona eura koji će očekivano stvoriti preko 1000 novih radnih mjesta, u Čanju, Sutomoru, Virpazaru, Velikom Pijesku, ali i u samom gradskom jezgru.

U cilju stvaranja održivog i inkluzivnog lokalnog ekonomskog ambijenta, Opština Bar je posvećeno djelovala u segmentu razvoja preduzetništva, poljoprivrede i zanatstva kroz dodjelu bespovratnih grant sredstava za pokretanje, unaprijeđenje biznisa i otvaranje novih radnih mjesta i u te svrhe, samo u 2022. godini, odobrila više od 350.000 eura.

Raičević je istakao da Opština aktivno podržava lokalnu zajednicu i kroz permanentnu podršku rada nevladinih organizacija, sa ciljem razvoja civilnog sektora i građanskog društva i njihovog aktivnijeg učešća u javnom i društvenom životu grada, te da je protekle godine za rad NVO opredijelila više od 120.000 eura.

Lokalna uprava je, iako to nije u njenoj direktnoj nadležnosti, i tokom izvještajnog perioda bila posvećena stvaranju boljih uslova u prosvjeti i obrazovanju.

„Kao jedina primorska opština koja to radi godinama, nastavili smo da obezbjeđujemo besplatan prevoz učenika osnovnih i srednjih škola na teritoriji opštine. Dodijelili smo i 25.000 eura budžetskih sredstava osnovnim školama za poboljšanje uslova boravka đaka i procesa nastave u školskim objektima“, istakao je Raičević, naglašavajući da Opština u kontinuitetu vrednuje uspjehe i zalaganje mladih kroz dodjelu nagrada najboljim učenicima i studentima.

Oblasti kulture i sporta, kako je kazao Raičević, bile su visoko na ljestvici prioriteta lokalne uprave, što je dokazano kroz posvećen rad na izgradnji sportske infrastrukture, tradicionalnu podršku sportskim klubovima i organizacijama, radom na restauraciji objekata od javnog interesa, te kroz unaprjeđenje programa brojnih festivala i manifestacije.

Opština Bar je prepoznata i kao lider među crnogorskim opštinama u korišćenju pretpristupnih EU i drugih fondova.

„Od 2018. godine, zaključno sa decembrom 2022, Kancelarija za upravljanje projektima Opštine Bar povukla je ukupno 1.411.580 eura od EU i drugih donatora, od čega samo tokom 2022. godine 893.265 eura. Ovim sredstvima su realizovani značajni projekti u oblasti valorizacije i revitalizacije Starog Bara, promocije vinogradarstva i obogaćivanja turističke ponude. Istovremeno su i ugovorena tri nova projekta čija vrijednost za Opštinu Bar iznosi oko 700.000 eura“, kazao je predsjednik Opštine.

Raičević je poručio da je vizija dugoročnog i održivog razvoja lokalne uprave, pametna politika ulaganja, saradnja sa lokalnom zajednicom, privredom i građanima u donošenju svih strateških odluka pokazala svoj najveći kvalitet.

„Tako nam je i uspješna 2022. godina, omogućila da spokojno uđemo u 2023. godinu, sa redovno izmirenim svim obavezama, ostvarenim kapitalnim Budžetom i projektovanim rekordnim Budžetom, trećim najvećim u državi“, zaključio je Raičević uz iskazanu zahvalnost svima koji su doprinijeli uspješnosti rada, među njima i građanima bez čije podrške i razumijevanja se ne bi moglo govoriti o ovakvim rezultatima.

Poslije uvodnog izlaganja predsjednika Opštine, Dušana Raičevića uslijedila je rasprava u prvom krugu koji je otvorila odbornica Valentina Minić.

Saglasna je da su finansije uvećane, ali i izrazila sumnju da možda nijesu utrošena sva predviđena sredstva, a osvrnula se i na “famozna” sudska izvršenja gdje je opština trebala ili treba da da prilična sredstva. Ogroman je broj sporova, velik broj ljudi tuži Opštinu Bar. Što se tiče javnih nabavki i kada je riječ o podzemnom prolazu u Šušanju na magistrali od Sutomora do Bara, ona je kazala da se o tome govorilo decenijama unazad. Oko 28.000 hiljada je Opština izdvojila za taj problem, što je, kako je kazala, “prilična” suma, jer je projekat vrijedan oko milion eura.

“Kod mene su bila pomiješana osjećanja, odnosno izazvan mi je smijeh, a iskreno mi se plače kada se govorilo o čempresima i kada ste najavili sređivanje parka oko Gimnazije, a prošle su već četiri godine i Vi sada u izvještaju plasirate da taj dio treba da bude definisan kao zelena oaza našeg grada. Ako ste to i stavili u izvještaju, trebali ste staviti i ono što ste uradili, a od toga u izvještaju nema ništa. Ljudski je griješiti, ali nije ljudski kada pišemo o nekom projektu napisati što ćete uraditi, a što nije urađeno. To je nepoštovanje naših sugrađana”, kazala je odbornica Minić.

Odbornik Momčilo Leković je rekao da se u ovom izvještaju radi o informacijama koje su već opšte poznate i koje su saopštene u izbornoj kampanji. Osvrnuo se na 8. jul, odnosno na produženje mandata koji je kako je kazao bio “pravno prljav, blago rečeno”. Pored toga i on je govorio o tužbenim zahtjevima prema Opštini Bar, “što je ogromna cifra” i zanimalo ga je da li postoji mogućnost da naša opština dođe ove ili naredne godine u veliki problem, dok je manji dio iznosa, kada je riječ o Opštini koja se pojavljuje kao tužilac.

Odbornik Emir Peričić je kazao da je dokument pročitao sa zadovoljstvom, čestitajući predsjedniku i saradnicima na urađenom. Istkao je da su rezultati za poštovanje, a to govori o činjenici, kako je rekao, da je to bio ozbiljan i kvalitetan rad.

Mr Aleksandar Barlović je izrazio zadovoljstvo što je budžet realizovan skoro u procentu od skoro 86 odsto, odnosno da je Opština Bar ostvarila prošle godine rekordan prihod. Iz svega navedenog da se zaključiti da je budžet Opštine bio investicioni, a ne potrošački.

Odbornik Omer Vukić je na početku odbornicima Grabež i Jankoviću čestitao na imenovnovanjima.

“Izvještaj o radu je po normi dobro urađen. Pošto sam ekonomista, volim da pričam o finansijama, pa bih skrenuo pažnju na nekoliko stvari – najprije o kreditu KFW. Pohvale upućujem kada je riječ o infrastrukturnim projektima. Interesuje me da li je gradonačelnik u komunikaciji sa Vladom u vezi sa školom u Mrkojevićima, odnosno dokle se stiglo sa pripremom izgradnje fiskulturne sale. Sve u svemu ovo je dobar izvještaj i zadovoljan sam onim što je urađeno”, rekao je Vukić.

Odbornica Vesna Drašković je kazala da je jako važno osvrnuti se na razvoj ženskog preduzetništva, jer smo prva opština, odnosno lideri u Crnoj Gori i da se “nijedna opština Baru ne može primaći ulaganjima u toj oblasti”, pa raduje što je program uspješno implementiran. Sve to dovoljno govori o zainteresovanosti Baranki da sami kreiraju poslovni ambijent, i koliko su građanke Bara snažno potpomognute od strane lokalne uprave.

Ammar Borančić se najprije zahvalio Aleksandri Nikezić Grabež na dosadašnjoj sjajnoj saradnji, a “kada je riječ o izvještaju kao i dosadašnjem radu, ako nijesmo maliciozni, moramo pohvaliti kompletan rad, ali i izvještaj i čestitati”.

“Vidimo da je to temelj koji nam garantuje da će 2023. godina biti još uspješnija, tim prije što je pred nama rekordan budžet. Kada uporedimo haos u finansijama na državnom nivou sa Opštinom Bar, onda se može vidjeti kako se kvalitetno radilo i radi, odnosno udarili smo, podvlačim, temelj da se nastavi kvalitetan rad na svim nivoima.

Odbornik Branimir Lakićević je govorio o razvojnim projektima, pozdravio izgradnju pješačkog podzemnog prolaza, ali i kazao da to ne rješava problem, jer “Bar više nema oko 40, već možda i 70-80 hiljada stanovnika”, pitajući ko je odgovoran što u još jednu sezonu ulazimo sa neriješenim pitanjem kada je o saobraćajnim gužvama riječ, a tih čepova ima na još mnogim saobraćajnicama i van sezone.

“Znam da se to ne može preko noći riješti, ali predsjednik Opštine je na takvoj poziciji da mora promptno reagovati i mogu zamisliti kakva nas gužva čeka tokom narednog ljeta”, kazao je Lakićević.

Interesovalo ga je što je Opština uradila da dovede nove investitore. Govorio je o nužnosti izgradnje Doma za stare, nije mu jasno zašto nema ni riječi o formiranju lokalne televizije.

“Kada je sport u pitanju, nijesam primijetio da je govoreno u izvještaju o tzv. Rukometnom kampu Jovanke Radičević u Baru i zašto ne iskoristimo npr. naše lokalne sportistkinje kao vrsnu Majdu Mehmedović”, zanimalo je Lakićevića.

Odbornik Radomir Novaković je kazao da izvještaj ne prati završni račun budžeta, što ga čini “poražavajućim, netačanim i populističkim”. Osvrnuo se na kapitalne investicije, odnosno da se izvdojenim sredstvima u svim MZ može izgraditi samo po kilometer puta. Zapitao se Novaković zašto se gradio azil za pse, ako nijesmo sposobni da ga na pravi način stavimo u funkciju. Pored toga, interesovalo ga je što je uprava Opštine Bar uradila da investitori realizuju obaveze. Da li je Opština Bar sa crnogorskim zvaničnicima uspjela da riješi neki npr. saobraćajni problem, ili izgradnju novog vrtića, a u izvještaju se ne spominju ni izvještaji kada je o MZ riječ.

Odbornica Ferida Peročević je na početku pozvala odbornike vlasti da budu agilniji a ne samo po “naredbi” kada treba da brane izvještaj gradonačelnika. Pošto su mnogi prozivali Vladu Crne Gore, ona se osvrnula na rad Luke Bar i Vladu Crne Gore koja je, kako je kazala, izdvojila 14,5 miliona i povećala vlasništvo, odnosno udio države kada je o ovom kolektivu riječ.

Poslije prvog kruga diskusija odgovore je dao gradonačelnik Dušan Raičević.

Zahvalio se na doprinosu u radu, a odbornici Minić rekao da mu je jako žao što ga je pogrešno razumjela.

“Niti želim, niti mi je bila želja da nikoga ‘vaspitavam’. Smatram da domaćinsko poslovanje predviđa uštede. Nije bila ušteda po realizaciji kapitalnih projekata. Moguće da su neke investicije usporene, ali ne I zaustavljene”, tvrdi Raičević.

O podvožnjaku je kazao da se o njemu govori tek od 2018. godine, a ne deceniju, i da je riječ o magistralnom putu “dakle, mi smo samo partner u tom poslu sa državom”.

“Kada je riječ o zelenom parku kod Gimnazije, stojim vam na raspolaganju i drago mi je da je Ministarstvo prosvjete prepoznalo sve te aktivnosti. Ne bih govorio o tome da je ovo propust, već da je cilj da se stvari pomjere sa mrtve tačke. Još veći problem je da mi od 2019. godine nemamo izgrađen vrtić u Baru, a kada je riječ o Dnevnom centru, zaista nema opravdanja zašto to do sada nije krenulo sa realizacijom”, istakao je predsjednik Opštine Bar.

Odborniku Lekoviću je kazao da je 8. jul za njega samo jedan od radnih dana, a da li je to politička mrlja ili ne, nije htio da objašnjava i podcrtao da je “privilegija okružiti se sposobnim i kreativnim ljudima”, ali je istakao “još jednu vrstu ljudi kojom voli da bude okružen, a to su oni koji nijesu skloni korupciji”. Zahvalio se i ostalim odbornicima koji su podržali izvještaj i izrazili lijepo mišljenje o radu lokalne administracije. “Kada je riječ o dovođenju investitora, mogu saopštiti da je poznata firma iz Luksemburga izrazila interesovanje za ulaganje i otvaranje, kao i još mnoge iz IT sektora. Dom za stare je apsolutno prioritet, a o rukometnom kampu bićete informisani tokom godine. Parking servis, odnosno problematika parking prostora je evidentna, a žao mi je što odbornik Novaković nije sačekao da mu odgovorim na pitanja već je izašao iz sale. Podsjećam da su on i njegovi saradnici do novembra prošle godine participirali u vlasti, i da je upravo njegova diskusija populistička. Odbornici Peročević savjetujem da se kandiduje za PR-a predsjednika Vlade, u čemu ću je svesrdno podržati”, kazao je Raičević.

I on je zahvalio dosadašnjoj sekretarki Grabež na sjajnoj saradnji i poželio joj puno uspjeha u daljem radu, kao i nastavku uspješne saradnje i radu Sportskog centra Bar, odnosno novom direktoru Božidaru Jankoviću, kao i Danilu Orlandiću koji je novi direktor TO Bar. Od nastavka njihovog uspješnog rada, vjeruje Raičević, zavisiće i sljedeći još uspješniji izvještaj.

Za diskusiju u drugom krugu povodom ove tačke dnevnog reda, javio se samo odbornik Naser Kraja, koji je rekao da može odgovorno da konstatuje da je to jedan ozbiljan dokument, kojem je bio posvećen veliki trud i rad. Veoma detaljno i stručno je obrađen kompletan materijal, a Kraja je u obraćanju, između ostalog, govorio o ljudskim i manjinskim pravima, kao i mladima, odnosno o temama na kojima dugo godina radi. Pored toga najavio je da će se 20. juna u Baru biti organizovan Svjetski dan izbjeglica.

Stefan Šušter VD. sekretar Sekretarijata za imovinu, zastupanje i investicije je kazao da je on od nedavno na ovom mjestu i zamolio odbornike da ne zamjere ako ne bude mogao da da neku kompletniju informaciju.

On je na pitanje odbornika Momčila Lekovića, o tužbama prema Opštini kazao da je to brojka, odnosno da se radi o svim sudskim postupcima, a većina je iz nekog ranijeg perioda, pa čak i decenijama unazad.

“Mi ne možemo cijeniti činjenicu o opravdanosti ovog postupka, jer smo stranka u postupku, a da li je cifra realna ne znam”, kazao je Šušter.

Izvještaj o radu predsjednika Opštine i organa i službi lokalne uprave za 2022. godinu, usvojena je većinom glasova usvojena.

Povodom četvrte tačke Izvještaj o realizaciji Stratešekog plana razvoja opštine Bar (2020 – 2025) za 2022. godinu sa Godišnjim akcionim planom uz opis planiranih projekata za 2023. godinu, video prezentaciju su uradili iz Sekretarijata za lokalni ekonomski razvoj.

“Godišnji akcioni plan za 2023. godinu sačinjavaju projekti koji su u inicijalnoj fazi ili u fazi realizacije. Svi projekti iz Godišnjeg akcionog plana dio su Strateškog plana razvoja opštine Bar 2020-2025. koji je usvojen 24.06.2020. godine od strane Skupštine opštine Bar i koji je usklađen sa Strateškim razvojnim dokumentima Crne Gore koji su tada bili na snazi. U vezi sa tim, kod predlaganja projekata iz Strateškog plana, formalno pravno, ograničeni smo na projekte koji su kao takvi isplanirani. Projekte kojih ima 99, u toku primjene Strateškog plana razvoja opštine Bar 2020-2025. očekuju promjene po svim parametrima koji se prate tako da tek u Izvještaju o realizaciji Strateškog plana za navedenu godinu svi podaci mogu biti ažurirani. Specifičnost svih predloženih projekata jeste da je njihovo planiranje rađeno prije usvajanja samog Strateškog plana razvoja opštine Bar 2020-2025., tako da i problem sistemske transformacije i promjene samih institucija koja mogu biti nosioci realizacije Strateškog plana je realan.

S obzirom na to da sama promjena imena i funkcionalnih nadležnosti državnih organa u okviru Vlade Crne Gore je realna i dalje, u daljem nastavku samog prijedloga Godišnjeg akcionog plana će biti samo u fusnoti naznačen nadležni aktuelni državni organ”, kazala je ona.

Kada je riječ o Godišnjem akcionom planu, tu je riječ o uređenju obalnog područja u svrhu jačanja turizma, Rekonstrukcija obalne zone u Sutomoru – Faza I – Izgradnja i uređenje trga, Izrada idejnog rješenja pješačke staze – šetalište duž obale, potom Podrška razvoju vinogradarstva i vinarstva, Podrška razvoju poljoprivrede u opštini Bar, Podrška preduzetništva kroz biznis ideje, Podrška ženskom preduzetništvu kroz biznis ideje, Valorizacija lokacije UP44 u cilju izgradnju Tržnog centra, Rekonstrukcija konstrukcije operativne obale Volujica, Izgradnja silosa za rasuti cement, kapaciteta 3.400 tona na staroj obali, Izgradnja saobraćajnice Ckla-granični prelaz sa Republikom Albanijom, Rekonstrukcija puta R-29 bar 2 (tunel Ćafe, raskrsnica sa M-1) – Kamenički most – Krute (raskrsnica sa M-1), Rekonstrukcija puta R-28 Bar 1 (Biskupada, raskrsnica sa M-1) – Virpazar 3 (raskrsnica sa R-15), Izgradnja podzemnog pješačkog prolaza ispod magistrale u Šušanju, Nabavka specijalizovane opreme i vozila za Službu zaštite, Razvoj informaciono-tehnološkog okruženja opštine Bar, Izgradnja objekta dječijeg vrtića u užem gradskom jezgru, Rekonstrukcija i izgradnja dječijih igrališta i adaptacija urbanih džepova, Izgradnja objekta za djecu sa smetnjama u razvoju (izrada idejnog rješenja), Rekonstrukcija Doma kulture “Vladimir Popović – Španac” u Baru, Sanaciono konzervatorski radovi na zgradi Dvorca kralja Nikole u Baru, Izgradnja sportske hale u MZ Mrkojevići, Izgradnja olimpijskog bazena sa pratećim sadržajima, Glavni projekat hidrotehničkih instalacija za područje Velikog Pijeska i Utjehe/Veliki Pijesak i Bušat, Obnavljanje i zaštita postojećih, kao i izgradnja novih parkova u gradu, Unapređenje Sistema za kvalitetno održavanje javnih zelenih površina, Izgradnja skloništa za napuštene životinje, Izgradnja postrojenja za kompostiranje biorazgradivog otpada na sanitarnoj deponiji „Možura“, Proširenje tijela deponije izgradnjom novih sanitarnih kada za odlaganje komunalnog otpada na sanitarnoj deponiji „Možura”, saopštili su i dodali:

“Zakonski osnov za izradu Izvještaja o sprovođenju Strateškog plana opštine Bar (2020-2025.) za 2022. godinu sadržan je u članu 11 stav 3 Zakona o regionalnom razvoju („Službeni list Crne Gore“, broj 20/11, 26/11, 20/15, 47/19), koji definiše obavezu jedinica lokalne samouprave da pripreme i dostave Ministarstvu godišnji izvještaj o sprovođenju Strateškog plana.

Predmet ovog izvještaja su podaci o statusu realizacije projekata propisani Godišnjim akcionim planom za 2022. godinu, a koji su u funkciji sprovođenja Strateškog plana razvoja opštine Bar 2020-2025. Svi podaci dobijeni su od strane institucija koje su nosioci projekta, kao i od strane institucija koje su učesnici u realizaciji projekata, a prikupljeni su putem službene korespondencije sa Sekretarijatom za razvoj.

U cilju praćenja i kontrole sprovođenja Strateškog plana, kao i procjene efekata koji se postižu realizacijom predviđenih projekata, uspostavljen je sistem monitoringa zasnovanog na prikupljanju relevantnih informacija za svaki projekat pojedinačno i to u dijelu procesnih indikatora (faza u kojoj se nalazi realizacija projekta) i finansijskih indikatora (opredijeljeni i realizovani budžet, za projekte čija realizacija je u toku).

Strateški plan razvoja opština Bar (2020-2025.) usvojen na sjednici Skupštine Opštine Bar održane 24. juna 2020. godine, predstavlja strateški okvir za vođenje politike lokalnog razvoja. Ovaj dokument usklađen je sa strateškim razvojnim dokumentima Crne Gore i predstavlja preduslov za izradu drugih strateških dokumenata na lokalnom nivou.

Polazeći od toga da su ključni pravci razvoja crnogorske ekonomije pametan, održiv i inkluzivni rast, Opština Bar je, u funkciji njihovog dostizanja, kao svoj strateški cilj definisala dinamičan i održiv privredni rast i razvoj, uz otvorenost za sve građane. Ovako široko postavljen opšti strateški cilj predstavlja veliki izazov i stoga u njegovo ostvarenje mora biti uključena cjelokupna zajednica.

Period monitoringa obuhvata 2022. godinu, odnosno period od 01.01. do 31.12. 2022. godine.

Prema dostavljenim podacima, realizovana finansijska ulaganja u funkciji sprovođenja Godišnjeg akcionog plana u 2022. godini iznose 4.351.340,17 €. Godišnjim akcionim planom delegirano je 38 projekata od kojih je 11 okončano, dok je 27 u fazi sprovođenja.

Od ukupno 99 projekata zastupljenih u Strateškom planu razvoja opštine Bar 2020-2025,za realizaciju u toku 2022.godine bilo je predviđeno je 38 projekata, od čega je okončano njih 11 okončano u 2022. godini, dok su ostali u različitim fazama realizacije.

Ono što je karakteristično za period tokom cijele 2022. godine je potpuni gubitak koordinacije od strane Vlade i zapostavljanje nadležnosti koje ima u okviru realizacije projekata. Naime, u predmetnom periodu dva puta je izglasavan Zakon o budžetu koji je djelimično uspio da predvidi finansijska ulaganja koje Vlada ima u realizaciji projekata, ali se planirana sredstva nisu iskoristila i imamo situaciju da nijedan projekat u nadležnosti Vlade u 2022. godini nije realizovan.

U odnosu na 2020. i 2021. godinu, kada je procenat ulaganja iz državnog budžeta iznosio 23,76% odnosno 6,68%, za ovaj izvještajni period iznosi 0%, što ukazuje na to da planiranje i usaglašavanje projekata u kojima se Vlada javlja kao investitor ili učesnik, sa postojećim Strateškim planom opštine Bar 2020-2025, nema potrebni kontinuitet.

Ovakva dinamika realizacije utiče na predviđene vremenske rokove u realizaciji SPR 2020-2025, posebno time da svi oni projekti u kojima je Vlada primarna u realizaciji (plansko-tehnička dokumentacija, finansijska ulaganja) bivaju odloženi ili potpuno zapostavljeni.

Značajno je napomenuti da projekat Izgradnja graničnih prelaza Virpazar i Ckla sa republikom Albanijom tj. izgradnja luke Virpazar je od planiranog do isplaniranog, doživio preobražaj i to u obimu koji je prvobitno bio vezan u cjelosti sa graničnim prelazima Virpazar i Ckla i lukom Virpazar kao neophodnim dijelom. Projektom je definisana samo luka Virpazar. Kao nosioci projekta su Ministarstvo kapitalnih investicija i Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma. Kroz niz intervencija je pokušano da se luka Virpazar definiše kako bi se zadovoljili uslovi koje propisuje “’RAMSAR” lista za NP Skadarsko jezero. Od prvobitnog pristupa rješenju se odustalo, jer je bio neophodan monitoring uticaja na okolinu NP Skadarsko jezero, što sam EU projekat tajmingom nije zadovoljavao i moralo bi se odustati od investicija u iznosu od 2.440.000,00 € EU sredstava, tako da je na drugi način pokušano rješavanje problema luke Virpazar. Na kraju ni ovaj način nije uspio te je ovaj iznos u potpunosti izgubljen. Slična situacija je sa dva projekta od izuzetne regionalne važnosti: Izgradnja postrojenja za kompostiranje biorazgradivog otpada na sanitarnoj deponiji „Možura“ i Proširenje tijela deponije izgradnjom novih sanitarnih kada za odlaganje komunalnog otpada na sanitarnoj deponiji „Možura“ za koje opština Bar nema mogućnosti da sama rješi problem. Takođe, izgubljena je mogućnost realizacije projekta Valorizacija lokacije up44 u cilju izgradnje tržnog centra jer još uvijek nijesu usvojene izmjene i dopune detaljnog urbanističkog plana Topolica III, te je realizacija ovog projekta upitna.

Godišnji akcioni plan za 2022. bilježi povećanje u kontinuitetu projekata koje vodi lokalna samouprava i koji imaju trend konstantnog rasta i to: Podrška razvoju poljoprivrede u opštini Bar; Podrška preduzetništvu kroz biznis ideje; Podrška ženskom preduzetništvu kroz biznis ideje. Ovi projekti su realizovani sa ulaganjem od preko 260.000 €. Takođe, ovo su sve jednogodišnji projekti koji se u kontinuitetu realizuju. Veoma je važno, zbog uspješnosti realizacije Strateškog plana razvoja opštine Bar 2020-2025 obratiti pažnju na disbalans koji se odnosi na strateške ciljeve i prioritete u odnosu planirano-realizovano gdje se disproporcija iskazuje kroz Specifični strateški cilj 2. Održivi razvoj opštine Bar kroz unaprjeđenje ostalih privrednih grana u odnosu na ostale strateške ciljeve. Važno je napomenuti da se Godišnji akcioni plan Strateškog plana razvoja 2020-2025 može okarakterisati kao uspješno realizovan u dijelu sprovođenja projekata koji su bili u isključivoj nadležnosti lokalne samouprave. Sa druge strane, evidentan je neuspjeh u dijelu projekata za čiju realizaciju je bilo neophodno uključivanje Vlade i referentnih državnih službi i organa, gdje se primjećuje konstantno opadajuće učešće” saopšteno je na video prezentaciji.

U prvom krugu povodom ove tačke govorila je Valentina Minić koja je iznijela niz zamjerki na ovaj plan, dok je predsjednik Opštine rekao da svako sa svoje pozicije treba da da doprinos da dođemo do realizacije investicija. Morao je taj procenat Starteškog plana, odnosno realizacija kada je problem djece sa autizmom da bude mnogo veći. Zamolio je “da ne licitiramo sa tim procentom”…

Ferida Peročević je dodala da su dvije tačke, treća i četvrta, trebalo da nose naziv predizborne aktivnosti.

“Stidim se, kazala je Peročević, što ova Vlada kasni šest mjeseci sa realizacijom, a vas predsjedniče treba da je sramota, jer ste u to uključeni još od 2009. godine”.

Valentina Minić je u drugom krugu dodala da moramo raditi na elementima dostupnosti naročito osoba sa invaliditetom.

“Deset posto naših građana ne može da uđe u ovu salu da razgovaraju sa Vama. Nadam se da će ubuduće voditi računa o ovim važnim datumima, poput 16 dana aktivizma, kao i da se neće ponoviti da ne prozborimo niti riječ na o ovom problem na sjednicama Skupštine”, kazala je Minić.

Branislav Nenezić je povodom izlaganja odbornice Minić, saopštio da će već narednog mjeseca biti organizovan prvi Otvoreni parlament i da će prva tema tog parlamenta biti vršnjačko nasilje.

Branimir Lakićević, povodom ove tačke dnevnog reda, kazao kako stranačku pripadnost treba staviti u drugi plan kada su ovakve teme u pitanju. Zapitao se što je sa autobuskom stanicom u Sutomoru, ali i onom u Baru, o bazenu, o Sportskoj dvorani “Topolica” i kazao da trebna razmišljati i o novoj zgradi Opštine.

Andrea Marstijepović je podržala izvještaj u svom prvom obraćanju za govornicom, dok je odbornik Momčilo Leković zamjerio predsjedniku Opštine na obraćanju prema odbornici Peročević koja je napustila sjednicu i zatražio njegovo izvinjenje.

Odbornica Nikica Purlija je istakla da želi da ukaže da se dostojanstvo ove Skupštine mora čuvati. I ona je skrenula pažnju da je jako bitno i hitno da se izgradi vrtić i to elaborirala u daljoj svojoj diskusiji.

Branislav Nenezić je na pitanje Lakićevića kazao da zbog same konstrukcije krova Dvorane nije moguće postaviti solarne panele, a dalje radove spriječila je korona. Istakao je da je urađen i elaborat o energetskoj efikasnosti, koja ima četiri faze, a svi ti paneli mogu proizvesti samo osnovnu rasvjetu, ali je sve zaustavila korona. Ono što je sigurno je da će bazen biti izgrađen i projektovan, dvorana je projektovana 2003. godine, a eventualno rješenje za osvjetljenje dvorane je potencijalno led rasvjeta koja bi umnogome smanjila utrošak energije.

Završnu riječ povodom ove tačke imao je predsjednik Opštine Dušan Raičević koji je kazao da mu je jako drago da se sjednica snima i da se može vidjeti što ko govori i što je ko govorio.

“Niti jednom riječju nijesam uvrijedio koleginicu Peročević, i još jednom ponavljam da su radnici Luke Bar odgovorni za dobar poslovni ambijent, a ne Vlada Crne Gore i samo sam stao u zaštitu radnika tog kolektiva”, završio je Raičević, odgovor odborniku Lekoviću.

Za ovu tačku dnevnog reda glasalo je 18 odbornika, nije bilo glasova protiv, niti uzdržanih.

Sjutra (petak) u 10 sati prvo slijedi osma sjednica kakao je kazao predsjedavajući Nenezić, a potom nastavak sedme sjednice.

Share.

Comments are closed.