Animatori župa Šušanj, Brca i Sutomore organizovali su u subotu obilježavanje Tjedna Laudato si’.Na taj način, župljani su se kroz nekoliko različitih aktivnosti priključili vjernicima širom svijeta koji obilježavaju te dane.
Barski župnik don Kelmenda Spaqi organizovao je u kripti konkatedrale u Baru projekciju 80-minutnog filma “Pismo. Nada za zemlju, nada za čovječanstvo” (The Letter. Hope for the Earth, Hope for Humanity).
Naime, Papa Franjo je 2015. godine poslao pismo svakom pojedincu na svijetu – Laudato si’, encikliku o krizi životne sredine- objašnjava upravitelj župe Sutomore, don Dejan Turza.
“To je bio početak šireg razgovora o važnosti očuvanja prirode i brige za našu planetu. Njegovo je pismo otvorilo vrata za dijalog sa svim ljudima, posebice s onima čiji se glasovi do sada nisu mogli dovoljno čuti. Stoga, ovaj dokumentarac prati putovanje četiri nečujna glasa iz Senegala, Amazonije, Indije i Havaja, koji su pozvani u Rim na dijalog s papom Franjom. Ti glasovi predstavljaju perspektivu siromašnih, autohtonih naroda, mladih i ugroženih divljih životinja. Kroz njihov razgovor s Papom, donose se nova rješenja i uvidi u planetarnu krizu koja pogađa prirodu i ljude. Dokumentarac otkriva izvanredna iskustva koja su se odigrala u Rimu, pružajući snažne i dirljive osobne priče. Uz to, film donosi najnovije informacije o globalnoj krizi i njenom sveprisutnom utjecaju na našu planetu i sve njene stanovnike”, kazao je Turza.
Projekciji su prisustvovali predstavnici nevladinih organizaciji, aktivisti i predstavnici lokalne vlasti i zainteresovani građani. Prije projekcije filma Laudato si’ animatori Josip Maljević i Božidar Vučetić pozdravili su prisutne i pročitali dio teksta iz ove enciklike.
Ervin Hadžiburić iz NVU Orijent iz Bara je zahvalio na pozivu, a onda istakao nekoliko misli o odnosu Islama i očuvanja prirode.
„Islam je vjera ravnoteže i čovjeka uči da živi u harmoniji s Bogom, ljudima i prirodom. Bog je prvog čovjeka stvorio od zemlje što ukazuje na povezanost i važnost održavanja planete. Nažalost danas se čovjekov odnos prema čovjeku mijenja na loše, a šta da kažemo tek onda prema prirodi, međutim treba ukazivati i podizati svijest o očuvanju prirode. U Kur’anu se kaže: On je za vas sve što je na zemlji stvorio, zatim volju svoju prema nebu usmjerio i kao sedam nebesa ga uredio. On sve zna. Takođe se kaže: I ne pravite nered na zemlji kad je na njoj red uspostavljen, a njemu se molite sa strahom i nadom, milost Allahova je doista blizu onih koji dobra djela čine. Nadalje, u spisima stoji: Koji god čovjek zasadi drvo ili bilo kakvu biljku pa njihove plodove budu jele ptice, ljudi, životinje to će mu se računati kao sadaka (dobra dijela ). Također u predajama stoji: Ako nastupi sudnji dan a u ruci imaš sadnicu posadi je. U sljedećoj predaji stoji: Ko ukloni nešto sa puta što smeta ljudima ima zato nagradu (dobrog djela), i: Ko oživi mrtvu zemlju (obrađivanjem ) najpreči je da mu pripada, “ kazao je, između ostalog, Hadžiburić.
U nastavku, pjesme o ljubavi prema životu i prirodi na romskom jeziku izrecitovala je grupa djece i mladih.
Sestra sv. Križa Teuta Augustini otpjevala je uz gitaru pjesmu “Laudato si’, o mi signore – Hvaljen budi, o moj Gospodine” na hrvatskom i albanskom jeziku.
Nakon toga je dječak Simon Paladin pročitao pjesmu NVU Ženama Bara.
Na kraju je beskućnik Jovan Leura iz Beograda, koji na području opštine Bar živi više od 10 godina, pročitao pjesmu “Ala je lep ovaj svet” Jovana Jovanović Zmaja. Nakon projekcij,e uslijedio je dijalog o utiscima i sadržaju filma.
Starješina-pastor Kršćanske crkve Mozaik iz Bara Daniel Stracinski istakao je da je „Bog stvorio zemlju i čovjeka savršeno te je predao čovjeku da upravlja zemljom i brine se za nju. Ali grijeh, to jest ljudska sebičnost, pohlepa, neposlušnost uništavaju i prirodu i međuljudske odnose. Bog nas poziva da budemo dobri upravitelji sa time šta nam je povjereno i da druge podstičemo da slijede Božji put. Mi ne možemo sve probleme u svijetu riješiti, ali to što možemo, to trebamo raditi odgovorno. Evanđelje se preko 12 apostola proširilo na cijeli svijet i mi zajedno sa svojim malim doprinosom možemo uraditi mnogo i druge pokrenuti. Naša crkva Mozaik trudi se da podigne svijest u narodu o Bogu i ljubavi prema bližnjima i prirodi oko nas,“ kazao je on.
Potom su se prisutnima obratili izviđači iz izviđačkog odreda “24.novembar”, Ivan Martinović i Emil Aleković. Ivan Martinović je istakao: „Mi kao izviđači se trudimo da mlade danas što više povezujemo sa prirodom, da provode vrijeme u prirodi, kao i da prepoznaju koliko je ona značajna i koliko je već ugrožena. Mladi treba da se obrazuju o načinima na kojima mogu pomoći, kao i šta će se desiti ako ništa ne uradimo. Treba da se potrudimo da nama Zemlja bude što bolja, i da je očuvamo na najbolji mogući način,. Na mladima svijet ostaje, pa je bolje da budemo odgovorni i očuvamo i poboljšamo ono što je nama dato od starijih generacija.”
Laudato si’ animator Božidar Vučetić je zahvalio prisutnima na aktivnom učešću dodavši „ako samo riječi ovih mladih ljudi, izviđača, poput zrna dobrote i istine, pronađu plodno tlo u našim srcima, onda ovaj susret ima smisla i ostvaruje se ovogodišnje geslo Laudato si’ tjedna ‘Nada za zemlju. Nada za čovječanstvo’”.
Aktivnosti su nastavljene i u nedjelju, prvo svečanim euharistijskim slavljem u crkvi sv. Marije u Sutomoru, koja je za ovu priliku bila ukrašena žukom.
Upravitelj župe don Dejan Turza, misu je posvetio pokojnom građanskom aktivisti Mirsadu Kurgašu, a povodom Dana nezavisnosti Crne Gore i za blagoslov, mir i napredak svih koji žive u Crnoj Gori
Uslijedilo je dijeljenje zahvalnica onima koji promovišu dobročinstvo i plemenitu nesebičnost u izgradnji boljeg i ljepšeg društva i brigu za stvoreno.
Enciklika Laudato si’ poklonjena je mr. sc. Miodragu Banoviću, iz NVU Info Sport CG, “neumornom pokretaču ekoloških akcija kojima doprinosi podizanju ekološke svijesti građana, očuvanju prirode i ukupnom unapređenju životne sredine Bara i ekološke države Crne Gore”.
Milica Leković članica NVU Šapice – Bar i Margarita Kovač Freni dobile su zahvalnice” za konstantnu brigu o napuštenim stvorenjima Božjim po gradskim ulicama, psima i mačkama, te podizanju opšte svijesti građana o potrebi očuvanja svega stvorenoga”. Zahvalnice su dodijeljene i Aleksandru Ćakiju Petroviću, vlasniku restorana Izvor u Sutomoru koji je, “kao i njegova obitelj, jednako human i darežljiv prema ljudima svih vjera i nacija”, predstavnicama NVU Žene Bara “za zajedničko djelovanje žena svih vjera i nacija u pomoći nesnađenima”, Vladimiru Lukšiću, bilježitelju starijih događaja i tradicije, predstavnicima NVU „Udruženje Spičana Nehaj“ koji “pokušavaju da ožive djetinjstvo i iščezlo vrijeme svojih roditelja i predaka organiziranjem raznih manifestacija i događaja”, Stojanu Sekuloviću, predstavniku NVU Pravoslavno bratstvo Stupovi, Vitezovi Jovana Vladimira “za humanitarni rad i posebno za spas života romske djece prilikom nedavnog požara”. Posthumno priznanje dodijeljeno je nedavno preminulom građanskom aktivisti Mirsadu Kurgašu koji se zalagao za opšte dobro i ostavio neizbrisiv trag u društvu.
Susretu su prisustvovali mještanke u narodnim nošnjama, a domaćice su pripremile poslastice kojima su se svi okupljeni počastili. Na oba susreta svi su učesnici dobili zahvalnice za učešće i sadnicu petunije, begonije ili kadifice u tegli, koje mogu posaditi u svojim vrtovima, donacija privatnog gazdinstva Ivović iz Zubaca.
Na kraju susreta učesnici su zajedno zasadili maslinu – simbol mira i zajedništva.