Iz OŠ “Srbija” ističu da njihove brojne aktivnosti “pokazuju da škola nema samo vaspitno-obrazovnu funkciju, nego da stvara i polazište za cjeloživotno učenje i integrisanje sa smjernicama i projektima Evropske Unije”.
U školi je održano interaktivno predavanje “Tvoje NE – znači sve”, koje spade u red aktivnosti koje Dom zdravlja Bar, u okviru Savjetovališta za mlade, kontinuirano sprovodi u osnovnim i srednjim školama. Radionica se odnosi, prema riječima realizatora, psihijatrice Branke Purlije, na prevenciju i liječenje bolesti zavisnosti, u prvom redu narkomanije. “Djecu upoznajemo sa vrstama droge, načinom uzimanja, ali i sa tim kako da prepoznaju druga koji ulazi u taj svijet. I što je najvažnije, učimo ih da kažu ‘ne’”, kaže Purlija. Radionice su koncipirane tako da djeca imaju aktivno učešće, a u toku radionice se prikazuje kratkometražni film bivših učenika gimnazije “Niko Rolović”.
Psihijatrica Branka Purlija istakla je važnost predavanja u ovoj sredini, jer su MZ Stari Bar I Sutomore najugroženije sredine kad je u pitanju narkomanija. Ona je upoznala učenike sa postojanjem Centra za mlade koji radi u okviru Doma zdravlja već 13 godina i pozvala da ih posjete kad se nađu pred problemom kojeg ne mogu sami da riješe.
Opštinska organizacija Crvenog krsta Crne Gore je Svjetski dan prve pomoći, 14. septembar, obilježila aktivnostima u cilju podizanja svijesti o značaju pružanja prve pomoći i spašavanju života. Jedna od njih se realizovala kroz radionice prve pomoći, pokazne vježbe i simulacije za učenike OŠ “Srbija” u matičnoj školi i u područnoj školi u Zaljevu. Akcija je realizovana uz podršku i organizaciju instruktora prve pomoći i volontera Dragane Vukčević i profesora biologije iz škole Nine Žugić. Jedan školski čas nije bio dovoljan da zadovolji radoznalost učenika da nauče da pruže pomoć u nevolji.
Program saradnje sa školom u cilju edukacije učenika odvijao se i kroz Rad policije u zajednici. Kontakt-policajke saobraćajne policije, Azemina Duraković i Dragana Vlahović, učenicima prvog razreda su predstavile rad policije kroz pokazivanje bezbjednosti u saobraćaju, a prvačići su učestvovali u demonstraciji rada saobraćajne policije. Upoznali su se i sa policijskim službenim vozilom koje je stajalo u školskom dvorištu. Učenici su uvidjeli da se pravila bezbjednosti u saobraćaju moraju poštovati, bilo da se nalaze u vozilu, ili na pješačkom prelazu.
Shvatajući važnost poznavanja i učenja stranih jezika, Aktiv stranih jezika škole je, zajedno sa svojim učenicima, obilježio 26. septembar, Evropski dan jezika. Učenici su uradili panoe na kojima su predstavili zemlju i jezik te zemlje. Na priredbi upriličenoj tim povodom, šest učenika se predstavilo na turskom, albanskom, engleskom, švedskom, italijanskom I ruskom jeziku, uz prezentaciju na video bimu. Učenici su učestvovali i u prepoznavanju jezika na osnovu slušanja melodija na tim jezicima. Pobjednik u poznavanju jezika je dobio knjigu, a svi učesnici i učenici iz publike od Udruženja nastavnika engleskog jezika – ELTAM poklon narukvice i naljepnice sa obilježjem Evropskog dana jezika.
Učenici škole su bili među 435 učesnika iz Crne Gore koji su u sklopu Evropskog dana jezika učestvovali u on-line kvizu za osnovce, organizovanog u organizaciji Generalnog sekretarijata Vlade, u saradnji sa ambasadama Velike Britanije, Francuske, Italije, Ruske Federacije i SR Njemačke, u skladu sa Akcionim planom za 2019. godinu za sprovođenje strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore Evropskoj Uniji 2019-2022. Pravo učešća imali su učenici završnih razreda.
Na ovaj način su učenici i nastavnici pokazali svijest o potrebi učenja stranih jezika kao načina da se ljudi bolje razumiju, da prevaziđu kulturne i druge razlike, kako bi ravnopravno mogli da učestvuju u procesu cjeloživotnog obrazovanja, profesionalnog napretka ili, naprosto, radi svog uživanja i kulturnog uzdizanja.