Povodom obilježavanja 90 godina Školskog broda „Jadran“, koji je dio duge tradicije naše vojske, statusni i kultni simbol, gost Radio Bara, u „Promenadi četvrtkom“, bio je VD komandant Mornarice, kapetan fregate Milan Jevtović.
Mornarica Vojske Crne Gore je, u saradnji sa Ministarstvom odbrane i uz podršku Opštine Bar, povodom jubileja pripremila niz programa u Baru, Podgorici, Tivtu i Kotoru, a centralna manifestacija biće održana 19. avgusta – datum na koji je najpopularniji školski jedrenjak upisan u Flotnu listu tadašnje Kraljevske Mornarice Jugoslavije, daleke 1933. godine.
RB/BI: Gospodine Jevtoviću, želimo Vam srdačnu dobrodošlicu, prvi put ste u našoj medijskoj kući, 26 godina u Vojsci, a već dvije godine ste na dužnosti VD komandanta Mornarice. Zato bih Vas zamolila da se predstavite našim slušaocima i gledaocima na YouTube kanalu Bar info i našim društvenim mrežama – FB i Instagram.
Jevtović: Jeste, dugi vojni staž je iza mene. Nakon završene Vojne gimnazije i Mornaričke Vojne Akademije u Beogradu, 1997. godine, bio sam raspoređen u Jedinicu „Podmornica“, gdje sam narednih devet godina obavljao različite dužnosti, od navigacijskog oficira do komandanta podmornice. Nakon toga sam, u skladu sa potrebama službe, dobio postavljenje na bivšoj fregati, Patrolnom brodu 34, na kojem sam stekao iskustvo na raznim mjestima i zadacima, i postao komandant broda. Poslije deset godina na tom brodu, postao sam načelnik Odsjeka za operacije i obuku u Komandi Mornarice, a posljednje dvije godine obavljam dužnost VD komandanta Mornarice.
RB/BI: Dakle, nagomilano radno iskustvo u Vojsci. Kako doživljavate ovu visoku dužnost koju trenutno obavljate?
Jevtović: Moram priznati da je ovo jedno veliko, pozitivno iskustvo, posebno imajući u vidu da većina od nas, kada upisuje Vojnu akademiju, razmišlja o tome da jednog dana bude na čelu Mornarice. Biti prvi čovjek Mornarice je značajno profesionalno zadovoljenje, jer na osnovu svog iskustva, proaktivnosti i volje, možemo dati svu svoju energiju kako bi ovaj dio Vojske, vojnog sistema i Ministarstva odbrane, bio modernizovan i dalje se razvijao.
RB/BI: Ovo je prilika da porazgovaramo o svim najvažnijim aktivnostima i projektima Mornarice u tom smislu, ali najprije o velikom jubileju i načinu na koji ćete ga obilježiti.
Jevtović: Zahvalio bih se vašoj medijskoj kuću na intenzivnom praćenju naših aktivnosti, jer znamo da je „Jadran“ nemjerljivo blago, na kojem smo se mi, studenti Mornaričke Vojne Akademije, prvi put sreli sa brodom, sticali znanje i učili prve pomorske vještine, upoznavali more i njegove ćudi.
RB/BI: Školski brod „Jadran“ se u javnosti percipira na pozitivan način, i čini se, da on izaziva jednu lijepu emociju kod građana, pretpostavljam da je to kod Vas i Vaših kolega, još više izraženo?
Jevtović: Naravno, ja mogu da kažem danas, poslije toliko godina u službi i rada na drugim brodovima, svaki put kada se vratim na „Jadran“, uvijek se sjetim svog prvog dolaska kao studenta Akademije. To iskustvo je nezaboravno i jedinstveno.
RB/BI: „Jadran“ i danas, iako je i simbol i tradicija, služi u edukativne svrhe. Na koji način?
Jevtović: Uz redovne obaveze i zadatke, na školskom brodu se obučavaju studenti , novopristigli oficirski kadar i mornari. U saradnji sa srednjim stručnim školama i Pomorskim fakultetom, radimo redovne obuke, koje im omogućavaju da, najprije, shvate da li imaju sklonosti i potencijala za taj posao, nauče što je more i poštuju ga, kao prvo pravilo, a zatim stiču znanja i sposobnosti koji su im potrebni u budućoj karijeri.
RB/BI: Jedrenjaci ovog tipa zahtijevaju poseban tretman i način održavanja. Kako se mi odnosimo prema brodu „Jadran“ i u kakvom je stanju danas?
Jevtović: Ministarstvo odbrane ulaže velike napore u održavanje svih mornaričkih plovila. Crna Gora kao malo tržište, sa ograničenim kapacitetima kada je riječ o remontovanju, trudi se da pronađe kompetentne partnere za taj zahtjevan posao. Školski brod „Jadran“, kao specifičan jedrenjak, sa dosta drvene građe, iziskuje i poseban tretman. Na sreću, radionica iz Bara, kojoj je povjeren taj posao, na veoma kvalitetan način izgrađuje nove i sanira postojeće drvene elemente, pa očekujemo da će „Jadran“ do kraja godine zablistati u punom sjaju.
RB/BI : Pretpostavljam da se radi o kalafatskoj radionici „Bokovac“?
Jevtović: Jeste, sa njima imamo izuzetnu saradnju i veoma smo zadovoljni tehnologijom rada i kvalitetom radova na rekonstrukciji broda. To znači, da će jubilej i svoj 90. rođendan, „Jadran“ dočekati kako dolikuje, uz program koji je pripremilo Ministarstvo odbrane, a koji je počeo 26. jula, kao „Dan otvorenih vrata“, kada je jedrenjak bio otvoren za sve građane koji su željeli da ga posjete. Tri primorske opštine, Bar, Kotor i Tivat, izrazili su interesovanje da, kao suorganizatori, sa Ministarstvom odbrane i Mornaricom, učestvuju u pripremi programa. Počeli smo sa Danom otvorenih vrata, večeras (28. jula, u 19 sati) u Dvorcu kralja Nikole biće otvorena Izložba fotografija koja prati istoriju broda „Jadran“, dakle retrospektiva , od nastanka broda do danas, sa nekim specifičnim momentima iz njegovog života. Pozivam građane da dođu, jer se radi o jedinstvenoj, na originalan način urađenoj postavci, koja može biti zanimljiva širokom auditorijumu. Stručni tim koji je radio na njoj potrudio se da publici po prvi put predstavi neke fotografije i važne trenutke iz istorijata ovog broda.
RB/BI: Da li je autor izložbe pasionirani ljubitelj fotografije i Školskog broda „ Jadran“, naš sugrađanin Goran Grković?
Jevtović: Goran je zaista pasionirani ljubitelj i kolekcionar fotografija, on je dio našeg tima i mnogo je uticao na koncipiranje izložbe, a zatim slijede i druge aktivnosti i programi koje smo pripremili u saradnji sa Opštinom Bar. Slične manifestacije, izložbe, tematske večeri, prezentacija dokumentarnog filma, biće održane u Kotoru i Tivtu, gradu u čiju luku je prvi put uplovio „Jadran“, a centralni događaj biće priređen na brodu 19. avgusta.
RB/BI: Da li je Školski brod „Jadran“ stacioniran u barskoj luci?
Jevtović: Brod „Jadran“, kao dio Mornarice, baziran je u Luci Bar, gdje imamo sve potrebne uslove da na bezbjedan i siguran način boravi, vrši se potrebna obuka, a postoje uslovi i za određene remontne radove. U narednom periodu, kada bude završena rekonstrukcija drvenih djelova, u saradnji sa drugim opštinama, dogovorićemo aktivnosti sa ciljem popularizacije destinacije i prikazivanja ovog jedinstvenog jedrenjaka.
VD komandanta Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan fregate, Milan Jevtović, u razgovoru sa direktoricom Radio Bara, Vesnom Šoškić, najavio je izgradnju novih infrastrukturnih objekata za potrebe Mornarice, dalju modernizaciju i izdvajanja za nabavku novih patrolnih brodova, ali i zadacima u skladu sa dodijeljenim misijama. Uz redovne aktivnosti, kroz proces obuke i treninga plovnog sastava, kao i jedinice koja vrši nadzor mora sa kopna, Mornarica je veoma posvećena međunarodnim obavezama, koje se ispoljavaju i kroz realizaciju specifičnih vježbi, obuku u susjednim zemljama, NATO saveznicama, kako bi se održavao i razvijao nivo uvježbanosti snaga. U toku je modernizacija obalsko – radarskih sistema, kroz nacionalni budžet i donacije SAD, koje su strateški partner našoj Vojsci.
Kroz set novih senzora, biće omogućeno praćenje situacije na moru, ne samo na 12 nautičkih milja, nego, kazao je komandant Jevtović, mnogo šire, jer zemlja se brani na osnovu nadzora u mnogo obuhvatnijem akvatorijumu. Nabavkom vojno – osmatračkog radara, taj sistem biće zaokružen. Jevtović je izrazio zadovoljstvo i ponos, posebno kao lice koje dolazi iz službe koja obuhvata tzv. „sivu flotu“, što će u narednom periodu biti nabavljeni novi patrolni brodovi, što iziskuje ogromna sredstva iz kapitalnog budžeta. U toku je proces realizacije te važne investicije, koji je Ministarstvo odbrane započelo prije nepune dvije godine, jer postojeća flota ne zadovoljava ambicije koje su definisane kroz strateška dokumenta. Do kraja godine trebalo bi da bude završen, a u naredne dvije, očekuje se da stigne prvi novi patrolni brod.
Jevtović je najavio i izgradnju nove zgrade Komande Mornarice u kasarni „ Pero Ćetković“, sa sertifikovanim Mornaričko – operativnim centrom, što će omogućiti svakodnevnu komunikaciju sa Operativnim centrom NATO saveza, čije je sjedište u Ujedinjenom kraljevstvu.
Mornarica je uspješan domaćin i učesnica u pomorskim vježbama sa saveznicima, kroz regionalnu inicijativu ADRION, koja obuhvata zemlje Jadransko – Jonske regije.
„Ta inicijativa je bila veoma korisna za našu Mornaricu, jer smo imali mogućnost da usvajamo NATO vojne procedure i uvodimo ih u naš sistem kao standard. Sprovodimo i druge aktivnosti sa zemljama partnerima – SAD, Ujedinjenim Kraljevstvom, Slovenijom, Italijom, Grčkom. Predstavnici Mornarice imaju mogućnost školovanja i usavršavanja na inostranim vojnim akademijama, pa smo na taj način već dobili znatan broj školovanih oficira. U skladu sa odlukom Ministarstva odbrane, naši predstavnici učestvuju i u vojnim mirovnim misijama, poput one u Somaliji “, kazao je Jevtović.
Ministarstvo odbrane sa Vladom Crne Gore konstantno radi na poboljšanju materijalnog statusa zaposlenih, nastojeći da podigne nivo zarada i stambeno zbrine vojna lica.
„Iz objektivnih razloga nije došlo do izgradnje stambenih jedinica u Baru, koju je prije nekoliko godina najavilo Ministarstvo odbrane, odnosno tadašnji ministar, dodijeljeni su stanovi u Podgorici, ali taj proces nije završen. Očekuje se da se u saradnji sa komercijalnim bankama, nađe modalitet za dugoročno rješavanje stambenog pitanja zaposlenih u Vojsci, jer je to institucija koja mora funkcionisati na stabilnim osnovama, sa zadovoljnim kadrom, koji će je izgrađivati i dalje doprinositi njenom ugledu, kako u zemlji, tako i na međunarodnom nivou. Vojsci, odnosno Mornarici trebaju vojnici po ugovoru, i zato se ulažu napori da se Vojska popularizuje među mladima. Ukidanjem redovnog služenja vojnog roka, sistem je mnogo izgubio. Danas mladi nemaju svijest o njenom značaju, niti potrebnu konekciju sa vojnim sistemom, kako je to nekada bilo u JNA“, pojasnio je komandant Jevtović, koji je istakao da nikada neće odustati od vojnog poziva i nastojanja da ga približi mladima, jer, kako je kazao, nositi uniformu, jeste privilegija i čast.
„Biti dio sistema odbrane je izuzetna satisfakcija i mislim da Vojska i dalje ima, opravdano, pozitivnu percepciju u javnosti. Vojska je najuređenija ćelija društva, koja sa više aspekata pozitivno utiče na cijeli zajednicu“ , zaključuje VD komandant Mornarice Vojske Crne Gore, kapetan fregate, Milan Jevtović, koji se zahvalio Opštini Bar i čelnom čovjeku, Dušanu Raičeviću na svestranoj podršci.