U izdanju Međunarodnog udruženja književnih stvaralaca i umjetnika “Nekazano” iz Bara, nedavno je izašla nova knjiga poezije Igora Remsa pod nazivom “U znoju tišine”, koju je autor posvetio svom unuku. Urednik ovog izdanja je Milutin Mićović, književnik, a osvrte na Remsovu poeziju i ovu knjigu napisali su Milica Jeftićević Lilić, Jovanka Vukanović i dr Radoje Femić.
Milica Jeftićević Lilić ističe da nova zbirka pesnika i slikara Igora Remsa donosi pjesme nastale tokom karantina, gde je pjesnik posmatrao svijet iz zatvorenog i ograničenog prostora. Za razliku od mnogih drugih knjiga slične tematike, gdje dominira osjećaj beznađa i sumorne atmosfere, ovdje je aktuelni karantin zamijenjen svjetlom ljubavi i kreativnošću. Iako pjesme nose obilježje pobune protiv takvih okolnosti, istovremeno su i oda životu, ljubavi i stvaralaštvu.
Jovanka Vukanović ističe da Rems ostaje vjeran poetskim svjetovima koje je pažljivo i ubedljivo oblikovao u svojim prethodnim zbirkama. Svaki put kada se pojavi, slike svijeta u njegovim pjesmama se šire i dobijaju nove dimenzije i značenja, život dobija nove nijanse, a sam pjesnik ostaje još dublje zaokupljen. Bez obzira na temu pjesama i na poziciju u kojoj se pjesnik nalazi u suočavanju sa izazovima koji ga vode u traženje, nezaobilazan element u autorovom izražavanju je njegov neprestani duh, budnost i energija, istovremeno tiha i efikasna, koja izbija iz gotovo svake njegove reči.
Dr Radoje Femić govori o poeziji iz ove zbirke kao o eminentno “remsovskoj”, iako su spoljne okolnosti njenog nastanka inicirane planetarnom traumom uzrokovanom virusom COVID-19. Može se reći da se pravi odraz te bolesti ogleda upravo u poeziji, koja artikuliše unutrašnje posljedice ove zdravstvene anomalije. Knjiga je posvećena pjesnikovom unuku, što joj daje poseban zavetni karakter: “Da poštuješ Reč / Njeno dostojanstvo / Da se dedine kosti / Nikada ne stide.”
Specifično je mjesto odakle se oglašava lirski subjekt. Naime, radi se o položaju izopštenika koji se na različite načine suočava sa prazninom izolacije u karantinu. Paradoksalno, prostorna ograničenost podstiče želju za slobodom, koja se pojavljuje kao inherentni simbolički kontrast u odnosu na dominirajuću temu izolacije. Tragika lirskog glasa proizlazi iz nemogućnosti prilagođavanja pasivnosti koja ima primat nad životvornim ožiljkom slobode.
„Izdavaštvo udruženja ‘Nekazano’ je obogaćeno još jednom sjajnom poetskom knjigom. Radi se o knjizi ‘U Moru tišine’ našeg pjesnika Igora Remsa. Autor je posvetio ovu knjigu svom unuku, a ona objedinjuje posebna emocionalna stanja pjesnika tokom epidemije koronavirusa i ograničenja slobode kretanja, što je posebno uticalo na osjetljive članove društva, među kojima su pjesnici i drugi umetnici. Ovom knjigom, Rems je još jednom potvrdio svoju originalnost i jedinstveni stil u svijetu poezije. Toplo je preporučujem svim ljubiteljima lijepo napisane riječi” , izjavio je Labud N. Lončar u ime izdavača.