Danas su u Arhiepiskopskoj palati u Starom gradu Baru potpisani ugovori o raspodjeli sredstava za projekte valorizacije kulturne baštine koji se odnose na arheološka istraživanja, konzervatorske i restauratorske radove, rekonstrukciju i promociju kulturnih dobara na teritoriji Opštine Bar. Turistička organizacija (TO) Bar je za ovu svrhu opredijelila 41.880,00. Pored predsjednika SO Bar, Branislava Nenezića, potpisivanju ugovora prisustvovali su predstavnici TO Bar, Opštine, Kulturnog centra i medija.
Članica Komisije za odabir projekata valorizacije kulturne baštine na teritoriji opštine Bar i sekretarka Sekretarijata za urbanizam i prostorno planiranje, Nikoleta Pavićević pročitala je obrazloženje u kojem se navodi da je od ukupno šest pristiglih projekata utvrđeno da tri projekta ispunjavaju uslove date u Javnom pozivu koji je raspisala Turistička organizacija Bar: JU Kulturni centar za projekat Konzervacija fresaka na crkvi Svetog Nikole, Objekat 154 i izrada trajne zaštite – 10.000,00 eura, JU Kulturni centar – Restauracija i konzervacija otomanskog groblja i mesdžida (svratišta za putnike u Starom gradu Baru) – 20.000,00 eura i NVO Montemisija – projekat „Turistička valorizacija barskog trikonhosa“ – 11.253,00 eura.
Pavićević je pojasnila da je prvim projektom Kulturnog centra predviđena konzervacija, zaštita, kao i prezentacija fresaka na sjevernom zidu manastira Svetog Nikole. “Na taj način će se”, kazala je, “spriječiti dalje propadanje freskopisa iz 13. i 14 vijeka, posljednji put konzerviranim prije 30 godina koje se od ostalih izdvajaju po svojoj likovnoj izražajnosti i umjetničkom značaju”.
“Projektom restauracije i konzervacije otomanskog groblja”, nastavlja Pavićević, “planirana je sanacija potpornog zida sa zapadne strane grobljanskog platoa kao i restauracija južnih zidova objekata 148 i 149 radi sprečavanja eventualnog obrušavanja, zatim restauracija sjeveroistočnog zida svratišta za putnike i postojećih zidanih grobnica”.
Pavićević je kazala da projekat NVO Montemisija podrazumijeva “prikupljanje i obradu relevantne dokumentacije i materijala Barskog trikonhosa, izradu stručnih tekstova i formiranje Elaborata sadašnjeg stanja nakon čega će biti izrađen 3D digitalni blizanac lokaliteta na osnovu 3 D skeniranja, te dati predlozi i smjernice za dalje aktivnosti na turističkoj valorizaciji ovog lokaliteta. Rezultati dobijeni implementacijom ovog projekta biće upotrebljivi kako Turističkoj organizaciji u cilju promocije kulturne baštine, tako i ustanovama koje se bave izradom i realizacijom konzervatorskih projekata”, zaključuje Pavićević dodavši da se radi o projektima koji su korisni u smislu valorizacije kulturne baštine što je i bio osnovni zadatak.
Direktor TO Bar, Danilo Orlandić je, pozdravljajući prisutne, posebno pobjednike konkursa, istakao da je “Bar prepoznat kao grad pune istorije i kulture a na nama je, kao novim generacijama, da učinimo sve da dodatno oživimo projekte od značaja za kulturnu baštinu opštine i da ih, u saradnji sa Kulturnim centrum, realizujemo. Orlandić naglašava da se radi o tri izuzetno značajna projekta koji će doprinijeti boljoj turističkoj ponudi Bara. Uvjeren je da će Skupština Opštine Bar u okviru redovnih sjednica oformiti komisiju za raspodijelu sredstava u iznosu od oko 70.000 eura iz 2022. godine, dok za narednu najavljuje sumu od oko 100.000 eura koja će biti opredijeljena u svrhu valorizacije kulturne baštine.
Zahvaljujući TO Bar na prepoznavanju važnosti projekata JU Kulturni centar Bar u cilju valorizacije kulturne baštine, direktorica KC Bar, Aleksandra Grabež ističe da Bar baštini bogate i sadržajne tragove kulturnog nasljeđa.
“On predstavlja riznicu artefakata koji su hiljadama godina oblikovali različiti civilizacijski, religijski, i kulturni procesi, što je od izuzetnog značaja za rtazumijevanje savremene Crne Gore i njenog državnog identiteta”. Grabež naglašava da “obaveza koja je pred nama ne smije biti deklarativna već suštinska i moralna , da konstantno stvaramo uslove za čuvanje i zaštitu kulturnih dobara kao trajnih vrijednosti koje će ostati u nasljeđe budućim generacijama”.
Magdalena Radunović, zastupnica NVO Montemisija nije krila zadovoljstvo ishodom Konkursa, naglašavajući da su zadovoljni podrškom TO Bar i realnim iznosom sredstava koja će, po njenim riječima, uspjeti da zaokruže veoma značajan projekat.
“Kulturna baština Bara je bogata i raznolika. Pored niza nematerijalne i materijalne baštine, Barski trikonhos predstavlja biser kulture u samom srcu Bara, ali je nedovoljno valorizovan, nedovoljno istražen i ne koriste se potencijali koje može da pruži turistima. Projektom će se”, smatra Radunović, “prikupiti sva dosadašnja saznanja o Trikonhosu dati predlozi u vezi sa pristupnim stazama i opremanjem mobilijarom i, što je najznačajnije, biće izrađen 3D blizanac ovog kulturnog dobra, odnosno, ostataka sakralnog objekta, koji će biti upotrebljiv Turističkoj organizaciji Bar, Opštini Bar, Zavičajnom muzeju i svim institucijama koje se bave zaštitom kulturnih dobara”, najavljuje Radunović.
TO Bar je, podsjećamo, do sad finansirala 19 projekata za valorizaciju kulturne baštine i opredijelila sredstva u iznosu od 149.945,00 eura, s ciljem unaprjeđenja kvaliteta turističke ponude opštine Bar.