Komentar naslovnih strana dnevnih novina: mr Milena Božović

Gošća u Jutarnjem programu Radio Bara, u rubrici “Naslovna strana”, bila je mr Milena Božović, odbornica partije “Biram Bar- Biram Crnu Goru” .

Najgori izvještaj od kako EK prati Crnu Goru (Pobjeda)

Mogli smo da vidimo da je srednja ocjena za izvještajni period 3,12, nešto niža od prošlogodišnje 3,15 i veća od one iz 2021. godine kada je iznosila 3,03. Ono što se navodi u Izvještaju jeste da je napredak ka reformama zaustavljen i da je Crna Gora patila od duboke političke polarizacije i nestabilnosti. Međutim, navodi se da postoji određeni pomak u pojedinom oblastima. Najveći izazov, kao i u ranijim izvještajima, jeste nedostatak reformi u oblasti pravosuđa. Ukoliko sagledamo izvještajni period, možemo konstatovati da je Crna Gora imala prelaznu Vladu koja nije imala povjerenje Parlamenta i Parlament koji nije mogao da okupi većinu koja bi izglasala sprovođenje reformi. Nedostajao je, dakle, politički dijalog. Dobro je što je konstituisan Parlament i što je formirana Vlada, te je sad na njima odgovornost da pokažu kapacitet, koji treba da se ogleda u posvećenosti evropskom putu i brojnim reformama koje je neophodno sprovesti.

Prvi ispit za novu parlamentarnu većinu jeste izbor sedmog sudije Ustavnog suda, izglasavanje novog VDT-a i članova Sudskog savjeta. Crna Gora je željna pravde i pravih ljudi na ključnim mjestima u pravosuđu. Izvještaj EK, koliko god nije optimističan, trebalo bi da posluži Vladi kao putokaz za dalje korake koje treba preduzeti.

Borba za minimalne penzije (Vijesti)

Čuli smo najavu premijera da će od 1. januara 2024. godine minimalna penzija iznositi 450 umjesto dosadašnjih 300 eura. Najava je izazvala negativne reakcije velikog broja penzionera, jer nije precizirano kakav će status imati prosječne penzije koje su iznosile oko 425 eura. Nejasno je da li će i one biti obuhvaćene povećanjem ili ćemo doći do situacije da iznos minimalne penzije bude veći od prosječne.

Pravedno bi bilo da ne dođe do izjednačavanja penzionera sa 15, 20, 30 ili 40 godina radnog staža, neophodno je povećanje kako minimalnih tako i svih iznosa penzija, linearno. Negativne su reakcije i kod najave mogućeg ukidanja doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje. Kod građana postoji bojazan u vezi sa svim dosadašnjim uplatama u te svrhe, gdje će one završiti. U cilju rješavanja ovih nedoumica, potreban je novi zakon o PIO i uspostavljanje dijaloga sa predstavnicima penzionera, sindikata i Vlade kako bi se donio realan zakon, prihvatljiv za sve korisnike Fonda. Premijer je najavio i da će penziona reforma uslijediti naredne godine, te da će postupak biti transparentan.

Posebnu pažnju treba posvetiti penzionerima sa prostora bivše Jugoslavije koji traže pravdu jer većina tzv. srazmjernih penzionera prima znatno niže iznose od minimalnih.

Spajić prihvata sve zahtjeve opozicije, osim odlaganja popisa (Dan)

Tema koja, svakako, zaokuplja pažnju je Popis stanovništva koji je odložen za 30. novembar. Vidjeli smo da se radi o „par ekselans“ političkom pitanju jer se, prosto, nalazimo na takvom tlu.

Premijer je održao drugi krug konsultacija sa predstavnicima parlamentarnih stranaka, NVO sektora, Uprave za statistiku. Juče je sastanak održao i sa čelnicima opština koji su, ujedno, i predsjednici popisnih komisija. Pohvalila bih napore premijera koji idu u pravcu dijaloga i stvaranja pretpostavki za unaprjeđenje postupka popisivanja. Za pohvalu je i najavljeno uspostavljanje softvera putem kojeg će građani moći da provjere svoje podatke.

Očekujem da će se dogovorom doći do kompromisa kako bi se izbjegao eventualni bojkot tog važnog statističkog postupka. Obje strane imaju odgovornost – opozicija ima pravo da traži kontrolu procesa, a vlast treba da izađe u susret opoziciji, pa ćemo vidjeti da li je opoziciji do popisa ili je posrijedi nešto sasvim drugo. Mišljenja sam da je popis važno statističko i ekonomsko pitanje čiji će pokazatelji dati smjernice u kom pravcu država treba da djeluje. Posebno je važno da podaci pokažu pravo stanje kada je u pitanju stvarni broj stanovnika, koje je povezano i sa biračkim pravom. Popis će dati podatke i koliko je naših građana, nažalost, napustilo CG (tzv. „odliv mozgova“, potraga za boljim životom), za koje se plašim da će biti alarmantni.

Popis stanovništva je naša zakonska obaveza, a ne političko pitanje i, ukoliko bude sproveden na krajnje profesionalan način, biće dobra baza za sva naredna, posebno strateška, reagovanja Vlade.

Share.

Comments are closed.