XIV sjednica SO Bar: Imenovani članovi Savjeta Radija i Odbora direktora Kuće maslina

U Velikoj sali SO Bar danas je počela 14. sjednica SO Bar, a na dnevnom redu je 16 tačaka.

Na početku su odbornici glasali za dopunu dnevnog reda, a odbijen je amandman odbornice Milene Božović (Biram CG – Biram Bar) za izbor potpredsjednika/ce Skupštine opštine Bar sa 14 glasova “za” i 18 glasova “protiv”.

Potom je usvojen dnevni red sa 16 tačaka, sa 19 glasova “za”, bez “uzdržanih” ili “protiv”: Prijedlozi Odbora za izbor i imenovanja, Prijedlog Odluke o budžetu Opštine Bar za 2024. Godinu, Prijedlog Programa uređenja prostora za 2024. Godinu, Prijedlog Programa rada Skupštine opštine Bar za 2024. Godinu, Prijedlog Odluke o boravišnoj taksi, Prijedlog Odluke o izmjenama Odluke o lokalnim komunalnim taksama Opštine Bar, Prijedlog Odluke o osnivanju DOO “Parking servis” Bar, Prijedlog Plana aktivnosti za prevenciju nasilja nad djecom i mladima za period 2024-2025. Godine, Prijedlog Programa rada sa finansijskim planom DOO “Lovstvo” Bar za 2024. Godinu, Prijedlog Programa rada i finansijskog plana JU “Kulturni centar” Bar za 2024. Godinu, Prijedlog Programa rada obavljanja komunalnih djelatnosti za 2024. godinu DOO “Komunalne djelatnosti” Bar, Prijedlog Programa rada tekućeg održavanja komunalne infrastrukture za 2024. godinu DOO “Komunalne djelatnosti” Bar, Prijedlog Programa rada DOO “Vodovod i kanalizacija” Bar za 2024. godinu, Prijedlog Programa rada sa finansijskim planom DOO “Možura” Bar za 2024. godinu, Prijedlog godišnjeg plana rada DOO “Sportsko-rekreativni centar” Bar za 2024. godinu i Prijedlog Programa rada sa programom turističke informativno-propagandne djelatnosti i finansijskim planom Turističke organizacije opštine Bar za 2024. godinu.

Povodom prve tačke, Asim Andrić (DPS) je obrazložio prijedloge Odbora za Izbor i imenovanje gdje su, kako je kazao, razmatrani prijedlozi Odluke za dva člana Savjeta Radio Bara: Zdravka Gvozdenovića (prijedlog Kulturnog centra i Sportskog centra), a u ime obrazovnih institucija OŠ “Đerđ Kastrioti Skenderbeg”, OŠ  “Mrkojevići” i Srednja ekonomska ugostiteljska škola” predložena je Denisa Halimić.

Takođe, predloženo je imenovanje Odbora direktora “Kuća maslina Bar” u sastavu Ljubo Đukanović, Amir Mačkić i Mustafa Čantić.

Za prijedlog Odluke o imenovanju dva člana Savjeta Radio Bara bilo je 19 odbornika, a za imenovanje članova Odbora direktora Kuće maslina 18, čime su predloženi imenovani.

Potom se prešlo na drugu tačku dnevnog reda – Prijedlog Odluke o Budžetu Opštine Bar za 2024. godinu

U ime Odbora za privredu i finansije, Omer Vukić je istakao da je prispio veliki broj amandmana. Emir Peričić iz Odbora za statut i propise je naveo da nema nikakvih prepreka da se amandmani nađu u proceduri. 

Sekretarka Sekretarijata za finansije, Ivana Backović u uvodnom izlaganju je kazala da je Budžet projektovan na 45 miliona i 60 hiljada eura. U skladu sa Zakonom o finansiranju lokalne samouprave, Opština se finansira iz sopstvenih zakonom ustupljenih prihoda Egalizacionog fonda i budžeta države. Sopstveni prihodi iznose 42,37%, ustupljeni prihodi 18,11%, posebna naknada za investicije 0,44%, sredstva prenesena iz prethodne godine 33,29%, donacije 0,67%, transferi 5,01%, pozajmice i krediti 0,11%. Lokalni porezi planirani su u iznosu od 10.300.000 eura, što čini 22,86% ukupnih budžetskih prihoda. Porez na nepokretnosti planiran je u iznosu od 9.500.000 eura, a prirez poreza na dohodak fizičkih lica planiran je u iznosu od 800.000 eura. Sredstva za transfere institucijama, pojedincima, nevladinom i javnom sektoru u 2024. godini planirana su u iznosu od 4.016.000 eura ili 8,91% (obrazovanju 425.000 eura, institucijama kulture i sporta 2.190.000 eura, nevladinim organizacijama 218.100 eura, političkim partijama, strankama i udruženjima 263.901 euro, transferi za jednokratnu socijalnu pomoć 120.000 eura). Kapitalni budžet, odnosno izdaci iznose 25.155.000 eura. Čak 55 odsto budžeta će biti namijenjeno za realizaciju kapitalnih projekata uključujući projekte koji se tiču vodosnabdijevanja, mreže saobraćajnica, javnih zelenih površina, ali i revitalizacije vrijedne kulturne baštine kojom Bar može da se pohvali”, istakla je Backović.

O pojedinostima planiranim iz kapitalnog budžeta govorio je Stefan Šušter, sekretar Sekretarijata za imovinu i zastupanje.

Kazao je da su 23 miliona planirani primici. Prihod po osnovu naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta za 2024. godinu planiran je u iznosu od šest miliona eura i učestvuje sa 26 posto u ukupnim primicima kapitalnog budžeta. Prenesena sredstva iz prethodne godine planirana su u iznosu od 15 miliona eura i čine 65 posto ukupnih primitaka kapitalnog budžeta. Planirano je i više zajedničkih projekata čiji je država osnivač.

Za diskusiju se prvi javio odbornik dr Rade Stanisavljević (“Za budućnost Bara”). Raduje ga , kako je istakao, činjenica da je dio nekih njegovih amandmana prihvaćen. Istakao je kako se slaže da treba pomoći sport, ali takođe misli da je trebalo primarno bolje rasporediti sredstva prema poljoprivrednicima.

Mr Aleksandar Barlović (DPS) je pohvalio budžet za 2024. godinu, koji “ima socijalni i razvojni karakter na zadovoljstvo svih građana Bara”.

Branimir Lakićević (Za budućnost Bara) je izrazio zadovoljstvo zbog usvajanja amandmana, a kada je riječ o Budžetu govorio je o nekoliko stavki koje, kako je kazao, unose zabunu.

“Stavka o transferu KK ‘Mornar’ od 500.000 eura ne bi bila neobična da je Opština stoprocentni vlasnik, ali mislim da Opština učestvuje u strukturi tog kluba sa 30 odsto. To je ozbiljan novac, a možda je trebalo formirati klub gdje bi imali uticaj, a ne na ovaj način gdje ga nemamo, kada je riječ o upravljanju. Postavlja se pitanje da li mi bacamo taj novac. Naravno, i meni je drago da Bar ima člana ABA lige, ali je pitanje kako će to sve izgledati naredne godine”, kazao je on.

Odbornik Aleksandar Lekić (Pokret za promjene) je kazao da ima mnogo neriješenih pitanja, a imamo 15 miliona prenešenih sredstava.

“Zašto ta sredstva nijesu utrošena jer je imalo mnogo toga da se uradi u našoj opštini tokom godine na izmaku, ali i prethodnih. Dakle bio je veoma mali i loš stepen urađenog, a obećanog od prethodnog budžeta”.

Odbornica dr Marija Markoč (Prava stvar – Zajedno za Bar) je kazala da imamo priliku da sugrađanima predstavimo rekordan Budžet još od 2008. godine: “Biće nam obezbijeđene mnoge povoljnosti njegovim usvajanjem i nemam dilemu da će odbornici prepoznati važnost usvajanja”.

Milena Božović (Biram CG – Biram Bar) je, u ime odsutnog predsjednika odborničkog kluba Biram CG – Biram Bar, Radomira Novakovića koji je bio spriječen da prisustvuje sjednici, da je “Budžet pozamašan, ali nije rekordan. Imamo pad rejtinga Opštine Bar, na sedmom smo mjestu, a čak nas je pretekla Opština Cetinje. Ovaj Budžet ni u jednom dijelu ne ukazuje da ćemo naredne godine dobiti toliko i toliko metara asfalta, ne bavi se problematikom u vezi sa vodosnabdijevanjem, turizmom. Kada smo mi bili u vlasti, imali smo preko 80 odsto urađenog kapitalnog budžeta, a ovoga puta oko 20 odsto”.

Odbornik Omer Vukić (Prava stvar – Zajedno za Bar) kazao je da je Budžet najznačajniji dokument koji ova Skupština usvaja i ogledalo je svega. Nabrojao je više stavki koje su pozitivno povećane, dok je rashodna stavka jednaka prihodnoj. Udio kapitalnog budžeta od 55 odsto je impozantan, npr. za razliku od državnog koji je na 10 odsto: “Raduje me činjenica da je stavljen akcenat na projektno-tehničku dokumentaciju”. Pitao je u kojoj je fazi eksproprijacija zemljišta za put kroz Mrkojeviće koji vodi prema graničnom prelazu, i istakao zadovojstvo što je konačno raspisan tender.

Odborniku Milanu Neškoviću je zasmetalo zašto KK i FK “Mornar” primaju ista sredstva, jer je Opština stoprocentni vlasnik fudbalskog kluba i “bilo bi dobro da imamo uvid kako se troše ta sredstva”.

Adela Kalamperović, odbornica sa liste Prava stvar – Zajedno za Bar osvrnula se na određene projekte koji se realizuju ili su planirani da se realizuju u Mrkojevićima: “Budžet je razvojni i nadam se da ćemo  opravdati povjerenje građana koje smo dobili”.

I Ferida Peročević (dr Dritan Abazović – Može Bar, može Crna Gora) je govorila o transferu institucijama sporta u kojima Opština Bar ima većinsko vlasništvo ili samo učestvuje u njima i pitala šta je razlog u disproporciji ovakvih sredstava: “Neshvatljivo je da mi i dalje nemamo program rada i utroške sredstava sportskih ekipa. Djeca nam nemaju prostora za treninge a dajemo toliko sredstava za profesionalni sport”.

Emir Peričić (Prava stvar – Zajedno za Bar) pohvalio je Budžet i kazao da posebnu pažnju zavrjeđuje podatak da se vodi briga o najmlađima, odnosno onima koji pohađaju školu. “Projekat cjevovoda u Šušanju, Kuća maslina, izgradnja sportske hale u Mrkojevićima samo su neki od važnih projekata. Budžet je koncipiran realno i ostvarljivo i donijeće progres na zadovoljstvo svih građana Bara. Petnaest miliona prenesenih sredstva je ogromna cifra, ali to nije samo ‘specijalnost’ Opštine Bar, jer se svaka lokalna uprava manje-više susrijeće sa sličnim problemima”.

Poslije prvog kruga ponovo su se za riječ javili sekretarka Backović i sekretar Šušter, odgovarajući na pitanja odbornika.

U drugom krugu govorila je odbornica Vesna Drašković (Prava stvar – Zajedno za Bar) koja se obratila “ne kao pravnica ili ekonomista, jer to nije, već kao neko ko veliki dio vremena u gradu provodi sa djecom”. Kratko se osvrnula i na treću tačku dnevnog reda – Program uređenja prostora za 2024. godinu. Prema njenom mišljenju, lokalna vlast ispunjava izvorni program i time opravdava povjerenje građana.

Mr Naser Kraja (Prava stvar – Zajedno za Bar) je kazao da je ovo ključan dokument koji izaziva veliku pažnju ne samo odbornika, već svih građana. Očekivao je “žustriju debatu, ali izgleda da je dokument veoma dobar po svim parametrima”.

Odbornik Aleksandar Lekić (Pokret za promjene) je govorio o Maljeviku, kao i pojedinim primicima koji su u manjem obimu od očekivanog, uz pitanja iz obrazovanja i zdravstva.

Share.

Comments are closed.