Sekretarijat za sport i mlade Opštine Bar predstavio je odbornicima SO informaciju o stanju u predškolskom, osnovnom i srednjem obrazovanju na području našeg grada. Tim povodom, gost emisije “Mozaik” u programu Radio Bara bio je Goran Simić, sekretar Sekretarijata.
Obaveza Sekretarijata za sport i mlade, kao nadležnog opštinskog tijela za obrazovna pitanja je da svake godine sačini informaciju o stanju u obrazovnim ustanovama.
„Otkako sam na mjestu rukovodioca u Sekretarijatu, uspostavio sam redovan kontakt sa direktorima i nastavnicima škola i ostvario izvanrednu saradnju sa svim obrazovnim ustanovama. To je dobar preduslov za otklanjanje nedostataka i rješavanje problema, posebno onih aktuelizovanih, poput vršnjačkog nasilja. Formiran je i Tim za borbu protiv nasilja nad djecom i mladima. Cijeli taj sistem funkcioniše i u okviru Lokalnog akcionog plana (LAP), jer se sve djelatnosti Sekretarijata oslanjaju jedna na drugu i bez uvezanosti ne bi mogle da funkcionišu“, objasnio je Goran Simić.
On je rekao da “broj škola u Baru prostorno nije srazmjeran broju učenika”.
“Neophodno je proširenje i izgradnja nove školske infrastrukture. Mnoge od školskih zgrada, koje su izgrađene prije dvadeset, trideset, četrdeset godina, su u izuzetno lošem stanju, iako direktori i nastavni kadar nastoje da ih upristoje, kako bi obezbijedili osnovne uslove za normalno odvijanje nastavnog procesa. Među njima je i škola u Virpazaru, za koju će ove godine biti izdvojena i sredstva iz kapitalnog Budžeta Crne Gore. Školska zgrada je toliko propala da bi faktički trebalo izgraditi novu. Još od ulaznih vrata osjeća se vlaga i buđ, što bi i zdravlje djece moglo da dovede u pitanje, a da ne govorimo o neuslovnim učionicima. Uprkos tome, u školi se bore da skromnim sredstvima, što više saniraju i adaptiraju“.
U lošem stanju je i zgrada škole “Blažo Jokov Orlandić“ koja je izgrađena 1978. Prozori u sali za fizičko vaspitanje su potpuno trošni, stolarija od vremena propala i gotovo neupotrebljiva.
„Posredstvom Sekretarijata za sport i mlade, Opština Bar je organizovala sastanak sa Aktivom direktora, na kojem ih je predsjednik Dušan Raičević informisao o spremnosti da za sve projekte koje kandiduju kod Ministarstva prosvjete, za koje se obezbjeđuje 80 odsto sredstava, doplate preostalih dvadeset odsto, čak i više. Kao rezultat tog dogovora, OŠ ‘Kekec’ u Sutomoru dodijeljeno je 25 000 eura, za sanaciju krova nad ulazom u školsku zgradu. To nije ni dvadeset, ni osamdeset, već stotinu odsto sredstava koja su bila neophodna da se uradi sanacija, jer je ulazak u školu u trenutku dok pada kiša, izgledao kao prolazak kroz vodopad, u šta sam se lično uvjerio i o tome sačinio foto elaborat“, kazao je Simić.
On je istakao činjenicu da sa prethodnom Vladom, ni direktori škola, niti Opština Bar, nisu imali kvalitetnu saradnju.
“Nijedan dopis, niti idejno rješenje koje je išlo ka Ministarstvu prosvjete nije odobreno. Čak i sredstva koja je Ekonomsko-ugostiteljska škola Bar trebala da dobije, u iznosu od deset centi po prodatoj kesici od pola kilograma ‘Vegete’, što je ukupno oko 4300 eura, nisu isplaćena. Tim sredstvima trebalo je da se opremi gastrokabinet za obuku mladih ljudi i njihovo stručno osposobljavanje, pogotovo kad se ima u vidu koliko taj kadar u Baru nedostaje. Iz ove škole su nam kazali da nikada nisu saznali gdje su i kako ta sredstva završila, ali je Opština Bar, shvatajući značaj gastrokabineta, uplatila sredstva u iznosu od 5.000 eura, za opremanje i kupovinu neophodne opreme“.
Opština je, takođe, u ovogodišnjem Budžetu zadržala stavku od 25.000 eura, koja je bila namijenjena za nabavku knjiga osnovcima. Kako je u međuvremenu, tu nabavku preuzela Vlada Crne Gore, novac iz barskog Budžeta sada se koristi za poboljšanje uslova i pomoć školama u rješavaju problema“.
„Prije dvije godine, kada smo po prvi put izdvajali sredstva iz ove budžetske stavke, direktori barskih škola bili su pozivani i kritikovani od Ministarstva prosvjete što su taj novac primili. Za razliku od tog perioda, aktuelna ministarka Anđela Jakšić Stojanović je odmah po preuzimanju dužnosti pronašla dokument koji je u fioci stajao sedam mjeseci. Riječ je o Memorandumu o saradnji Opštine Bar i Ministarstva. U roku od deset dana je pozvala predsjednika Opštine i sekretara za investicije, gdje su na sastanku odmah dogovorili saradnju. Dogovoreni su mnogi projekti koji će biti realizovani već u 2024. Sa čelnicima Ministarstva planiran je i uzvratni sastanak, na kojem će biti utvrđeni prioritetni radovi, za koje će se opredijeliti veća suma novca iz kapitalnog budžeta Opštine. Najvećim dijelom to će biti rekonstrukcije sportskih terena, igrališta, dvorišta škola i sl.
Pošto su osnovne škole ‘Jugoslavija’ i ‘Srbija’ uvrštene u ustanove u kojima će biti realizovan projekat energetske efikasnosti koji finansira EU, u te objekte ne može se ulagati ništa, dok se taj projekat ne okonča. A za njihovu adaptaciju i te kako postoji potreba. Adaptacija je obavezna i za školu ‘Blažo Jokov Orlandić’ gdje su zidovi i stolarija ruinirani i trošni. Sve potrebne radove, Opština Bar će podržati sredstvima iz svog Budžeta, bez obzira pod čijom su ingerencijom obrazovne ustanove, ukoliko Ministarstvo to ne može u potpunosti da uradi“.
Simić ističe neophodnost normalne komunikacije između Opštine i ministarstva i saradnju u oba smjera, koja je sada prisutna, gdje obje strane imaju sluha.
I prosvjetni radnici Bara, ali i Uprave škola iskazale su zadovoljstvo što je Ministarstvo konačno spremno za saradnju i rješavanje raznovrsnih problema.
„Sekretarijat za sport i mlade Opštine Bar izvanrednu saradnju ima i sa Ministarstvom sporta i mladih, sa kojim je u svakodnevnoj komunikaciji. Plod te saradnje je otvaranje Omladinskog servisa, koji radi već četvrtu godinu za redom. A realizator projekata koji su vezani za omladinsku politiku, upravo je školska omladina.
Opština je ove godine budžet za učenike koji osvoje Luču uvećala sa 15 000 na 20 000 eura, a 100 hiljada eura izdvojeno je za budžet studentskih stipendija koje finansira Opština Bar. Finansiraju se i projekti koje je pokrenula potpredsjednica opštine mr Tanja Spičanović za subvencije.
Za probleme vršnjačkog nasilja opština je formirala Tim u kojem su uključeni predstavnici obrazovnih ustanova, Centra za socijalni rad, Regionalnog centra bezbjednosti Jug-Odjeljenja bezbjednosti Bar, Crvenog krsta, Doma zdravlja, Radio Bara i SO Bar koja je organizovala i posebnu sjednicu vezanu za nasilje nad djecom i mladima. Tim za borbu protiv nasilja je svjestan potrebe da se o ovom problemu treba govoriti, pa je planirano da Radio Baru uputimo zahtjev za pokretanje emisije u kojoj bi mladi govorili o svojim problemima“, rekao je Simić.
Stručni saradnici iz svih nabrojanih ustanova uključeni su i u rad LAP i u kontuinitetu realizuju brojne druge aktivnosti, poput prevencije bolesti zavisnosti.
„Kada je ta vrsta prevencije u pitanju, prošle godine smo kupili tri vrste naočara, koje su novina na tržištu: jedne su simulirale teške droge, druge lake droge, a treće stanje pijanstva. Djeca su pokazala interesovanje da ih isprobaju tokom radionica koje su priređene u školama. A to što su iskazali interesovanje, nadam se ima pozitivan efekat o uticajima droge i alkohola na svijest mladih ljudi“, zaključio je sekretar Sekretarijata za sport i mlade Goran Simić.