Danas je 3. maj, Svjetski dan slobode medija.
Odluka o obilježavanju Svjetskog dana slobode medija donijeta je na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija kako bi se podigla svijest o značaju slobode medija i podsjetile nacionalne vlade da je njihova dužnost da poštuju i podržavaju pravo na slobodu izražavanja zagarantovano članom 19 Univerzalne deklaracije o ljudskim pravima i kako bi se obiljležila godišnjica Vindhuške deklaracije, izjave o principima slobodne štampe koju je sastavila grupa afričkih novinara 1991. godine.
Svjetski dan slobode medija obilježava se od 1993. godine. UNESCO obilježava ovaj dan svake godine okupljanjem medijskih profesionalaca, organizacija za slobodu medija agencije UN kako bi podnijeli izvještaj o procjeni stanja slobode medija širom svijeta.
***
“Čestitam medijskoj zajednici Svjetski dan slobode medija, ukazujući na činjenicu da je sloboda medija pravo ne samo novinara, već i svakog građanina/ke ove zemlje i temelj svakog demokratskog društva”, poručio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović.
***
Agencija za elektronske medije je čestitala svim novinarima/kama i medijskim kućama Svjetski dan slobode medije (3. maj) sa željom da se njihov status unaprijedi u susret usvajanju novih medijskih zakona.
“Ovaj datum je prilika da podsjetimo na važnost misije medijskih poslenika koji svoj posao obavljaju etički, uprkos njihovom lošem ekonomskog statusu i nerijetkim pokušajima ograničavanja njihove slobode. Iako je danas pristup informacijama jednostavniji nego ikada, uloga medija koji drže do osnovnih profesionalnih standarda jeste da objavljuju samo provjerene i kredibilne informacije, te da javno mnjenje drže budnim, izvještavajući o temama od javnog interesa”, kaže se u saopštenju.
Agencija, kako navode, ostaje posvećena principu pune slobode medija i svojoj misiji dosljedne primjene zakonskih nadležnosti, kako iz aktuelnog Zakona o elektronskim medijima, tako i iz budućeg Zakona o audio-vizuelnim medijskim uslugama čije se usvajanje očekuje.
“Medijska pismenost i njeno jačanje kod stručne, a naročito laičke javnosti će još snažnije biti u fokusu Agencije, imajući u vidu da sa novim Zakonom AEM postaje ključna institucija zadužena za polje medijske pismenosti”, kaže se, pored ostalog, u saopštenju AEM
***
Institut za medije Crne Gore čestitao je kolegama i koleginicama Dan slobode medija i izrazio duboko poštovanje prema svima koji profesionalnim radom služe javnom interesu i uporni su podsjetnik vlastima na njihovu obavezu da omoguće slobodan rad medija.
“Bez kritički orjentisanih, slobodnih, hrabrih novinara i novinarki mnogi korupcionaški i kriminalni poslovi bi ostali zataškani I neotkriveni, slobode i prava ugroženi, ranjivi ne bi dobili prostor koji im pripada, a centri moći bi preuzeli potpunu kontrolu nad javnom sferom. Da bi novinarke i novinari mogli da rade posao profesinalno, država im mora garantovati slobodu i sigurnost, zbog čega i ovom prilikom pozivamo nadležne da do kraja rasvijetle ubistvo i napade na novinare, novinarke i imovinu medija iz ranijeg perioda. Bez toga ne možemo biti sigurni u istinsku volju vlasti da medijima obezbijedi slobodan ambijent za rad”, kaže se u saopštenju Institutas za medije.
***
Crnogorski Ustav i zakoni garantuju slobodu govora i izražavanja, ali je sloboda medija i dalje ugrožena političkim miješanjem, nekažnjenim napadima na novinare i ekonomskim pritiscima. To se, kao i prethodne godine, navodi u Svjetskom indeksu slobode medija za 2024, koji je objavila međunarodna organizacija Reporteri bez granica (RSF), povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija.
Crna Gora je nazadovala za jednu poziciju i sada je 40. na listi od 180 zemalja. Godinu ranije ostvarila je značajan napredak i sa 63. pozicije došla do 39. mjesta na listi.
***
Čestitke povodom Svjetskog dana medija, pristigle u našu redakciju:
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić:
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić čestitao je 3. maj, Svjetski dan slobode medija navodeći značaj poštovanja medijskih sloboda, digniteta i nezavisnosti poslenika „koji rade, istražuju, preispituju i informišu u javnom interesu za dobrobit svih građanki i građana“.
Premijer je istakao da se Vlada zalaže za uspostavljanje povoljnijeg društvenog ambijenta i legislative, koji će omogućiti i garantovati novinarima nesmetano djelovanje kako bi dali puni doprinos opštem razvoju i ispunili misiju društvene odgovornosti.
„Zahvalan svima koji drže do javno izgovorene riječi, cijene njenu snagu i vrijednost, posvećeno i hrabro obavljaju novinarski posao, čestitam Međunarodni dan slobode medija“ – zaključuje se u čestitki.
Podsjećamo, tokom posjete Berlinu predsjednik Vlade je bio gost Medien Kampa gdje je imao neformalni panel sa više stotina novinara.
Tom prilikom premijer Spajić je istakao da bez pune slobode medija nema ni demokratije u pravom smislu, ali da je pred svima težak izazov u borbi protiv dezinformacija. U tom kontekstu je naglasio važnost prave edukacije i poštovanja kodeksa, kojim su novinari došli do titule čuvara demokratije.
„Jačanje vladavine prva od ključnog je značaja i u centru je svih reformskih procesa. U tom smislu, novinari igraju izuzetno važnu ulogu, jer ukazuju na sve propuste i tako doprinose unapređenju sistema, koji će u konačnom raditi na dobrobit svih građana“, zaključio je Spajić.
***
Aleksa Bečić, zamjenik premijera i potpredsjednik Vlade Crne Gore:
Povodom Trećeg maja, Međunarodnog dana slobode medija, upućujem čestitke svim novinarkama i novinarima u Crnoj Gori.
Sloboda medija predstavlja jedan od kamena temeljaca demokratije, koji promoviše slobodu misli i izražavanja. Iz tog razloga posao novinara mora biti vođen isključivo principima istine i društvene odgovornosti, a ni u kom slučaju ne smije biti plod političke manipulacije koja za posljedicu ima dezinformisanje građana.
Ubistvo Duška Jovanovića, koji je svoju slobodu i profesionalnu hrabrost da javno ističe najteže društvene devijacije platio smrću koja je i do današnjeg dana ostala nerasvijetljena, najdrastičniji je primjer ataka na novinarsku i medijsku slobodu. Svjedočili smo i nemalom broju prijetnji, prebijanja, uništavanja imovine medijskih kuća i napada na novinare, koji takođe predstavljaju napad na same temelje naše slobode izražavanja i na demokratske vrijednosti našeg društva.
Stoga se obavezujemo da ćemo nastaviti da štitimo slobodu medija i stvaramo okruženje u kojem će novinari moći slobodno i bezbjedno da obavljaju svoju djelatnost, a usvajanje zakona koji promovišu medijske slobode u skladu sa najboljim praksama EU, jedan je od ključnih koraka na tom putu.
Uvjeren da je pred nama doba pozitivnih promjena na polju slobode medija i osvajanja demokratskih vrijednosti, još jednom zahvaljujem svim novinarkama i novinarima na doprinosu izgradnji transparentnijeg društva i čestitam im Međunarodni dan slobode medija.
***
Dr Tamara Vujović, ministarka kulture i medija:
Sloboda izražavanja je stub demokratije, današnji datum – 3. maj, donosioce odluka, svake godine podsjeća na dužnost da osiguramo i podržimo slobodu medija i slobodu mišljenja i izražavanja. To uključuje uslove za profesionalan i kvalitetan rad novinara, efikasnu zaštitu, brzu reakciju nadležnih i pravedne i temeljne istrage o svim napadima, prijetnjama, zastrašivanjima. Mora da postoji budnost i kolektivno djelovanje jer je sloboda medija zajednička odgovornost svih relevantnih društvenih aktera.
U protekloj godini zabilježeno je 16 napada na novinare, a u ovoj do danas već devet. Treba napomenuti da broj napada, pogotivo napada na zivot i imovinu novinara, u Crnoj Gori ima tendenciju pada.
Svojom obavezom smatram da, neumorno šaljem poruke da u Crnoj Gori ne smije biti prihvatljiva atmosfera u kojoj je, na bilo koji način, legitimno zastrašivati, diskreditovati novinare i njihov rad, odnosno „ućutkivati kritičare“. Nečasno je da novinare dijelimo na one kojima smo po stavovima i vrijednostima bliski i, na one sa čijom se uređivačkom politikom ne slažemo i da u skladu sa tim stanemo ili ne stanemo u njihovu zaštitu.
Nikada ne smijemo zaboraviti Duška Jovanovića, koji je za obavljanje novinarskog posla platio najveću cijenu. Poslije 20 godina od tragične smrti, nije do kraja rasvijetljeno ubistvo, a porodica i cjelokupna crnogorska javnost zaslužuju da znaju istinu.
Novinari su glas javnosti, čuvari javnog interesa, imaju pravo da pitaju i dobiju odgovore, da podsjećaju, opominju i ukazuju, da pozivaju javne funkcionere i institucije na odgovornost, da otvaraju i podstiču javnu debatu i baš zbog te nemjerljive uloge koju imaju u društvu, mora im biti omogućeno da slobodno, odgovorno, bez bilo kakvih pritisaka izvršavaju svoje profesionalne zadatke.
Slobodni mediji znače profesionalne medije i etične medijske poslenike, sloboda medija znači osloboðenost od pritisaka vlasnika medija, od pritiska urednika, od uticaja političkih struktura, od nesigurnosti pri promjeni vlasništva nad medijima. Trudimo se da se ovim temama bavimo kroz novo medijsko zakonodavstvo, čije usvajanje očekujemi tokom ovog mjeseca (maja).
Ministarstvo kulture i medija u prethodnom periodu intenzivno je radilo na izmjenama i dopunama seta medijskih zakona kao i na izradi prvog strateškog dokumenta u ovoj oblasti, a njima se, između ostalog, nastoji poboljšati položaj kvalitetniih medija u Crnoj Gori i stvoriti povoljno okruženje za slobodu informisanja.
Izmjenom Zakona o medijima bliže se uređuje status novinara, uvodi konsultovanje novinara u postupku imenovanja i razrješenja glavnog urednika, za više od 100 odsto povećava Fond za medijski pluralizam, podstiče samoregulacija, a sve u cilju poboljšanja situacije u sektoru medija.
Novine koje su predviđene Medijskom strategijom i medijskim zakonima su obaveza medija da budu članovi kolektivnog ili formiraju sopstveno samoregulatorno tijelo, kao i osnivanje Mreže za borbu protiv govora mržnje, dezinformacija i onlajn nasilja. Dakle, novi zakoni će donijeti značajna poboljšanja, ali zakoni nikad nisu savršeni. Trudićemo se da zadržimo svoje stavove i članove zakona, koje smo “brusili” kroz široke konsultacije ekosistema, i nećemo podlijegati pritiscima ni pojedinaca, ni ni moćnih lobija, ni NVO sektora, uvijek imajući u vidu najbolji interes crnogorske javnosti i njenog prava da zna. Smatram da smo pronašli pravu mjeru i za to smo dobili samo tehničke primjedbe eksperata Savjeta Evrope.
Jasno nam je da medijski poslenici u medijima sa malim brojem zaposlenih predstavljaju često loše poslodavce koji se nekorektno odnose ka zaposlenima. U ovom dijelu ohrabrujemo strukovna udruženja novinara da reaguju, pokažu solidarnost i ukažu na problem. Sindikat medija radi zaista velike projekte i ima veliku vidljivost i uticaj i to je nezamjenljiva poluga u pregovaranju. Takođe, ono što odlikuje medijsko nebo u Crnoj Gori, jeste veliki broj NVO koje se bave pitanjima medija i medijskih sloboda, koje često organizuju konferencije i rade velike projekte, osnažujući i ukazujući na značaj tema poput: bezbjednosti novinara, medijske pismenosti, dezinformacija itd… Tako, i oni na svoj način doprinose medijskim slobodama u Crnoj Gori. Neka svi ovi napori i trud budu među svima nama prepoznati i cijenjeni, a sloboda medija neka bude pouzdani graditelj i stub naše društvene stvarnosti.
***
Boris Bogdanović, šef Kluba poslanika i generalni sekretar Demokrata:
U ime Kluba poslanika Demokratske Crne Gore i u svoje
lično ime, svim medijskim kućama i novinarima u Crnoj Gori želim srećan
Svjetski dan slobode medija.
Još od 1993. godine i sjednice Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, svakog
3. maja obilježavamo jedan od najznačajnijh dana za svakog pojedinca koji je
izabrao častan poziv novinara.
Ovaj dan, podsjetnik je da nam se nikada više ne ponovi višedecenijski mrak,
cenzura, ugnjetavanje, prebijanje i čak ubijanje novinara samo zato što su
radili svoj posao – izvještavali građane i iznosili istine. Kako tada, tako i
sada, u slobodnoj Crnoj Gori, bili ste i ostali svjetionici građanske i
evropske ideje i čuvari demokratije, principa i slobode, a samo slobodni mediji
uistinu jesu stub modernog, evropskog i uspješnog društva.
Položaj novinara je iz godine u godinu sve bolji, a mi tu ne smijemo i ne
planiramo stati – istim tempom nastavljamo, poboljšavamo uslove rada novinara
kroz Fond za medijski pluralizam i štitimo vaša prava, jer tako štitimo Crnu
Goru i njenu bit, ali i trasiramo put ka evropskoj porodici naroda. Istorijska
šansa je pred nama i ništa nas ne može smesti, jer talas reformi niko ne može
zaustaviti.
U nadi da će vaši izazovi biti samo prošlost, a progres budućnost, još jednom
svim novinarima želim srećan Svjetski dan slobode medija.
***
Predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović:
Bez obzira na određene napore da se poboljša bezbjednost novinara i da se unaprijedi novinarska profesija, medijska scena u Crnoj Gori još uvijek nije u potpunosti uređena i unaprijeđena, kazao je predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović.
Ibrahimović je povodom 3.maja – Dana slobode medija, ukazao na lošu ekonomsku situaciju koja medijske radnike čini nemoćnim da se odupru pritiscima i uslovljavanjima.
“Medijsko djelovanje u finansijskoj oskudici onemogućava profesionalizam, a novinare čine nerijetko inferiornim u odnosu na brojne centre moći. Svakako, pored problema finansijske nezavisnosti, još jedan veoma važan problem jeste i duboka polarizacija medija koja može biti veoma opasna za ovako malo tržište kakvo je crnogorsko. Ovim pitanjima se moramo ozbiljno pozabaviti kako bi postigli potpunu slobodu medija“, poručio je Ibrahimović.
Takođe, posljednji napadi na medijske radnike, ukazuju na prijeku potrebu podizanja svijesti o važnosti medijskih sloboda i temeljnih načela, naglašava Ibrahimović.
“Moramo uvijek biti solidarni i stati u zaštitu i onih novinara i medija koji ne dijele naše poglede, ideje i vrijednosti. Tek kad budemo štitili njihovo pravo da slobodno iznesu svoje mišljenje i stav, možemo govoriti o slobodnom društvu“, poručio je predsjednik Bošnjačke stranke mr Ervin Ibrahimović.
***
Predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) dr Damir Šehović:
Predsjednik Socijaldemokrata Crne Gore (SD) dr Damir Šehović, povodom 3. maja – Svjetskog dana slobode medija, uputio je čestitku svim medijima i zaposlenima u medijima, ističući da novinarska profesija zalslužuje znatno bolji položaj u društvu koje baštini demokratske vrijednosti.
Ovaj dan prilika je da se ukaže na sve one izazove sa kojima se suočavaju medijski akteri, zalažući se za slobodu medija i trudeći se da osiguraju profesionalno i etičko novinarstvo.
Pored neophodnosti poboljšanja položaja zaposlenih u medijima, potrebno je obezbijediti podsticajno okruženje za slobodno novinarstvo, ali i dodatno osigurati bezbjednost onih koji rade u javnom interesu i imaju zadatak da pravovremeno i tačno informišu javnost.
U svakom momentu treba isticati značaj uloge pouzdanog novinarstva i nezavisnih medija, kao i pružanja tačnih i pouzdanih informacija, ali i pružiti snažnu podršku borbi protiv lažnih vijesti i dezinformacija.