Gošća Radio Bara bila je dr Valentina Vujović Kalinić, internistkinja endokrinološkinja, predsjednica NVO “Plavi krug”, koja je inicijatorka naučnog Simpozijuma o dijabetesnom stopalu u Baru. Ona upozorava da se dvije trećine novca koji se izdvaja za liječenje dijabetesa utroši za zdravstvene komplikacije izazvane ovom bolešću, od kojih je jedna od najtežih dijabetesno stopalo čiji je krajnji ishod amputacija noge. Zato je neophodno preventivno djelovati , redovno mjeriti nivo glikemije u krvi i ukazivati na opasnosti, kojih često nisu svjesni oboljeli i potencijalni pacijenti.
Simpozijum, koji će okupiti referentna imena medicinske nauke iz zemlje i svijeta, biće održan 24. i 25. maja u hotelu ” Princess”.
Dr Valentina Vujović Kalinić je ustanovila prvi Edukativni kamp za dijabetičare u Crnoj Gori, koji se u kontinuitetu održava u Baru duže od deset godina. Okuplja poznate doktore, medicinsko osoblje i pacijente iz zemlje i regiona, a ovaj način animiranja i podizanja svijesti kod građana o sve učestalijoj šećernoj bolesti i njenim posljedicama, kao i neophodnoj institucionalnoj podršci, pokazao se kao veoma efikasan i plodotvoran.
Predstojeći Simpozijum je korak dalje u tom pravcu, koji iznova potvrđuje posvećenost i predanost dr Kalinić svom pozivu i iznad svega, pacijentima i njihovom zdravlju, uprkos brojnim obavezama u barskoj bolnici, Kliničkom centru i privatnoj praksi.
“Kada se radi o nečemu tako ozbiljnom kao što je šećerna bolest, onda je neophodna stalna kampanja i ukazivanje na mjere predostrožnosti. Većina građana sigurno poznaje, ili je čuo za nekog iz svog okruženja, kome je zbog visokog šećera amputirana noga, ili je oslijepio, ali ne znaju zašto je došlo do toga i kako da preduprijedimo takve, strašne posljedice. Dovoljno je reći da se često u praksi srećemo sa pacijentima koji nam se obraćaju kada je već kasno i kada moramo da pribjegnemo amputaciji, a da oni čak, nisu ni znali da imaju visok šećer. To što nemate simptome, izgledate i osjećate se dobro, ne znači da vam je šećer u granicama normale. Navikli smo da redovno idemo kod frizera, ali ne i doktora. Moramo da osluškujemo svoje tijelo kako bismo primjetili promjene ali, nažalost, zbog sve bržeg tempa života i svakodnevne borbe zanemarujemo zdravlje. Bez samokontrole nivoa šećera, ne može se preventivno i efikasno djelovati. Sve zemlje, u okruženju i svijetu, sve više pažnje posvećuju dijabetesnom stopalu, kao jednoj od komplikacija šećerne bolesti, dok se u Crnoj Gori, pa i Srbiji, još uvijek ovoj problematici ne pridaje adekvatna pažnja”, kazala je dr Kalinić, koja je, na poziv slovenačkih kolega, prisustvovala skupu na Bledu, posvećenom treningu doktora za dijabetesno stopalo.
“Shvatajući neophodnost drugačijeg odnosa i tretmana dijabetesnog stopala, u nekim zemljama osnovane su i specijalističke ambulante za njegovo liječenje. U Sloveniji sam, na primjer, naučila da hiperbarična komora može biti štetna u nekim slučajevima i to želim da prenesem ovdje. Na simpozijumu u Sloveniji (za koji sam ubijeđena da mi se nije slučajno desio, jer onom koji traži i predano se posvećuje poslu, vrata se otvaraju) dobila sam sertifikat i status edukatora, koji me obavezuje na konkretno bavljenje ovom problematikom. Čim sam se vratila u Crnu Goru počela sam sa aktivnostima u tom pravcu, najprije na društvenim mrežama, a zatim sam kontaktirala kolege i krenuli smo u planiranje i organizovanje Simpozijuma” objašnjava dr Kalinić.
Ona je najavila učešće renomiranih naučnih imena iz regiona i svijeta, poput prof dr Roberta Anichinija iz Italije, dr Olega Udovichenko iz Izraela, profesora doktora Vilme Urbančić, Romane Praprotnik i Mire Slak iz Slovenije, prim. dr medicine Senade Husarić iz BiH, docenta dr Anete Novak i doktorke medicine Anice Badanjak iz Hrvatske, doktori iz Crne Gore – Sanja Borozan, Emir Muzurović, Zlata Kovačević, Marko Borovinić , dr Ardit Tela iz Bara, Davor Musić i drugi.
“Dijabetesno stopalo rade samo doktori entuzijasti i sve koje nas je okupila ova tema, povezuju slična interesovanja i osobine, a to je prvenstveno, empatija, jer mnogo je isplativije i za društvo i za pojedinca, amputirati, nego liječiti nogu. Mi ne želimo takav pristup, već naprotiv, hoćemo da učinimo sve da do toga ne dođe. U tome nam moraju pomoći pacijenti, jer dijabetesno stopalo je posljedica, naglašavam, loše glikoregulacije, zato vodim borbu da dobijemo senzore koji će biti dostupni pacijentima i koji će im omogućiti da na brz i jednostavan način, bez igle i bockanja, provjere nivo šećera”, ističe dr Kalinić.
Ona upozorava da je prva manifestacija dijabetesnog stopala crvenilo na nozi. Faktori rizika su pušenje, visok pritisak i masnoće u krvi, a ovoj komplikaciji skloniji je muški dio populacije.
“Da li se dijabetesno stopalo može izliječiti zavisi od toga da li se pacijent na vrijeme obratio ljekaru ili je zakasnio. Nažalost, kod pacijenta sa dijabetesnim stopalom, za pet godina, sličan problem se pojavi i na drugoj nozi. Sve je praćeno i gljivičnom infekcijom na noktima, jer šećer u organizmu pogoduje rastu i razvoju infektivnih oboljenja. Zato je veoma važno da takvi pacijenti prilikom odlaska na pedikir, skrenu pažnju kozmetičaru, jer im je neophodan poseban tretman. Kada dobijete šećer, najprije morate da čuvate noge i oči, a zatim i sve organe. Ne smije se hodati bos, niti po šljunku”, upozorava još doktorka, koja je objasnila da će prvog dana na Simpozijumu predavanja održati eminentni naučni radnici i doktori, a drugog dana biće prisutni kozmetolozi i medicinske sestre, jer je njihova uloga u postupanju sa dijabetesnim stopalom takođe važna. Na pacijentima sa ovom vrstom oboljenja, biće demonstrirano kako se pravilno povija dijabetesno stopalo.
Doktorka Valentina Vujović Kalinić pozvala je sugrađane dijabetičare kod kojih je izražen ovaj problem da dođu u hotel “Princess” i pogledaju demonstraciju dr Olega iz Izraela.
“Mnogo ljudi je, uprkos visokom šećeru i dijabetesnom stopalu, spasilo nogu na Kubi ili u Rusiji, gdje se primjenjuje tradicionalan, drugačiji način liječenja u odnosu na nas. Nadam se da ćemo u nekom budućem vremenu, ugostiti i stručnjake iz Kube kod nas,” kazala je dr Valentina Vujović Kalinić.