Putujući po mjesečini, Marija još jednom sletjela i u Bar

Knjiga “Marija i slavuj – Putovanje po mjesečini”, engleske spisateljice Anđele Dž. Kecojević promovisana je juče u biblioteci OŠ “Jugoslavija”, u saradnji sa Fondacijom “Marija Kotri”. Namjera Fondacije, koja nosi ime tragično stradale, izuzetno nadarene djevojčice iz Nikšića jeste da, kroz poetičan tekst ovog dvojezičnog izdanja, oživi uspomenu na Mariju i njene nesvakidašnje talente. Promocija je izazvala veliko interesovanje učenika i nastavnika, a prisustvovali su joj i Marijini roditelji.

Promociju knjige štampane u tri formata – standardnom, za slabovidu djecu, i u vidu slikovnice sa tekstom prilagođenim, takođe, djeci sa posebnim obrazovnim potrebama, osmislili su i vodili učenici – članovi bibliotekarske sekcije škole “Jugoslavija”, uz pomoć profesorice CSBH jezika, Tijane Vukčević i bibliotekarke Maje Loman. Čitajući odabrane odlomke, vodili su publiku kroz stranice šarolike i maštom protkane knjige, iznosili svoje utiske, postavljali pitanja, govorili o svojim talentima… Svaki segment promocije bio je prožet dubokom, čistom, istinski doživljenom emocijom koja je djecu podstakla na razmišljanje, pa su se, na krilima mašte, svojim stvaralaštvom nadovezivali na priče o Marijinim putovanjima.

U veoma dirljivom obraćanju, direktorka škole, Slavica Radević je naglasila da je radost susreta u školskoj biblioteci osmislila i dosanjala upravo junakinja knjige kroz svoje postojanje, nažalost, kratko u ovom životu, ali beskonačno u vječnosti.

Književni tekst “Marija i slavuj” je, po riječima recenzentkinje Tijane Vukčević, klasifikovan kao štivo za djecu zbog svoje tematike, izražene fabularne dinamike i fantastičnih elemenata koje posjeduje.

“Iako u prvi mah formalni koncept sugeriše na sličnost sa Berijevim ‘Petrom Panom’ ili  Kerolovom ‘Alisom (u zemlji čuda)’, sam simbol slavuja koji je poprilično čest u književnosti, odvaja ga od žanrovske tipičnosti: u ovom djelu slavuj poprima značenje pratioca preko kojeg se oslikava Marijin lik. Kroz njihova putovanja otkrivamo vrijednost prijateljstva, hrabrosti i ljepote svijeta koji nas okružuje”, naglasila je Vukčević.

Emotivno je bilo i obraćanje Maje Loman koja je, između ostalog,  istakla da ovakve promocije omogućavaju “život” knjizi, dok je profesorica engleskog jezika Tijana Knežević napravila sponu između izdanja na našem i engleskom jeziku.

O ciljevima i planovima fondacije, govorili su Đorđije i Svetlana Kotri, potvrđujući težnju da kroz svoje djelatnosti djeci i mladima pomognu da usvajaju i razmjenjuju stečeno znanje, da ovladaju vještinama u svrhu promocije svojih talenata, uz pokazivanje odgovornosti prema svom i životu drugih, kao i životnoj sredini.

“Sjećanje na Mariju budi u nama najsnažnije emocije i ogromnu želju da nastavimo tamo gdje je ona stala, da prepoznajemo dobro u drugima i njegujemo humanost, da podstičemo dječiju darovitost i da razvijamo vrijednosti koje je i Marija posjedovala. Cilj nam je stvaranje uslova za pun intelektualni, emocionalni, socijalni, moralni i fizički razvoj djece u skladu sa njihovim uzrastom i potrebama, kao i razvijanje stvaralačkih sposobnosti, kreativnosti i motivacije za učenje i obrazovanje”, kazali su Marijini roditelji zahvalivši domaćinu, OŠ “Jugoslavija”, na organizaciji jedne od, po njihovim riječima “najboljih promocija ove knjige u Crnoj Gori”.

Marija Kotri je pripadala grupi izuzetnih i darovitih učenika. Pored muzike, posjedovala je talenat za ples, glumu, likovno i literarno stvaralaštvo i fotografiju. Stradala je 2. juna 2016. godine u saobraćajnoj nesreći, u blizini nikšićke Željezničke stanice. Fondacija je osnovana u maju 2017, te od tada svake godine raspisuje literarni konkurs “Mariji s ljubavlju” za učenike starijih razreda osnovnih škola sa područja opštine Nikšić.

Knjiga je barskoj publici prvi put predstavljena 2018. godine, u okviru festivala “Susreti pod Starom maslinom”.

Share.

Comments are closed.