Markoč: Kuća maslina moderan muzej maslinarstva, otvorena za autohtone proizvode ovog podneblja

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Opština Bar u četvrtak, 20. juna organizuju ceremoniju svečanog otvaranja prodajno-izložbenog prostora u Kući maslina, jezgru crnogorskog maslinarstva i proizvodnje maslinovog ulja. Taj događaj je direktan povod za gostovanje dr Marije Markoč, v.d. direktorice Kuće maslina, koja će biti domaćin ovog okupljanja.

RB/BI: Nije naodmet da podsjetimo, iako je već opšte poznato – Kuća maslina je krovna institucija svih proizvođača poljoprovrednih proizvoda, ne samo maslinara i ne samo Barana. Šta ste pripremili za sugrađane i goste koji će u četvrtak doći u multifunkcionalni, velelepni prostor, u ovaj, kako ste lijepo napisali na pozivnici – barski dom masline, majke hraniteljice, zaštitnice, koja uvijek dočekuje širom otvorenih ruku i daje plodove zdravlja i ljubavi?

Markoč: Zaista je tako. Maslina jeste uvijek vječna inspiracija i poseban simbol Bara, ali i Crne Gore. Za početak moram reći da je Kuća maslina možda i najželjnije iščekivano preduzeće u Baru, još od momenta gradnje objekta do realizacije. Sada sa sigurnošću i velikim optimizmom mogu najaviti da zaista počinje sa radom u punom kapacitetu, onako kako bi i trebalo i kako bi sve potencijale koje ova institucija, odnosno objekat ima, iskoristili u punom svijetlu i sjaju. Zato smo odlučili da u četvrtak, 20. juna, sa početkom u 13 sati, otvorimo vrata za sve zaintresovane sugrađane, posjetioce, turiste koji su voljni da vide kako izgleda naš izložbeni prodajni prostor. Ovaj objekat je prvenstveno posvećen maslini i maslinovom ulju, proizvodima od maslina (kao što su stone masline, namazi ili paste od maslina, suveniri od maslinovog drveta, dobijeni nakon regenerativne rezidbe starih stabala), brojni ostali poljoprivredni proizvodi koji oslikavaju autohtono bogatstvo, kako ja to volim da kažem – crnogorsku sofru. Sve ovo zaista oslikava genetski potencijal prirodnih resursa koji Crna Gora i Bar ima, a još uvijek je nedovoljno istraženo bogatstvo.

RB/BI: Ovakvi događaji su izvrsna prilika da se ukaže da je maslina raširila grane i van crnogorskog primorja, uspješno se uzgaja i u centralnoj regiji naše države. Da li je ta priča dostigla zadovoljavajuće razmjere ili ima prostora da zona uzgoja masline postane i još veća time i priča o Crnoj Gori kao zemlji masline još ljepša i ozbiljnija?

Markoč: Tako je. Hvala Vam, Vjera što ste ste to pomenili. Osim tradicionalnih proizvođača maslinovih ulja iz Bara, u ovom izložbeno-prodajnom prostoru će se naći neka maslinova ulja vrhunskog kvaliteta koja dolaze iz zona gdje do sada nije bilo tipično uzgajanje masline, gdje  nije postojala tradicija prethodnih vjekova i milenijuma kao što je to na području crnogorskog promorja. Međutim, iako klimatske promjene obično donose ono loše, u slučaju maslinarstva donijele su pozitivan segment, a to je da se geografska zona rasprostranjenosti masline širi, pa je možemo uspješno uzgajati ne samo kao estetsku biljnu kulturu, nego i kao poljoprivrednu kulturu i u onim zonama koje su atipične za njen uzgoj. Na području Crne Gore vrlo se uspješno podižu maslinjaci, na području Tuzi, Zete, Podgorice, Danilovgrada, pa sam skoro imala prilike da posjetim jedan vrhunski maslinjak u Zeti i jedan u Biočima. Granica se svakako širi, što je prilika da se nađu i druge sorte, drugi sortiment. Primjećujemo da tu nema toliko autohtonog sortimenta – domaće žutice i pratećih autohtonih sorti, ali ima kvalitetnih inostranih sorti. Na tim područjima se prave maslinova ulja, višesortna ili kupaži. Ovom prilikom bih spomenula odlična ulja, kao što su ulja „Plantaža“, maslinovo ulje „Odiva“, zatim „Tečno zlato sa Ćemovskog polja“, maslinovo ulje „Tuško zlato“ ili kompanija „Lučka“… Ono što ih karakteriše jeste različita genetička struktura u odnosu na naša domaća maslinova ulja, ali i kvalitet na viskom novou. Moram reći da su ovi ljudi zaista uložili puno sredstava, ali i znanja u sekundarnu proizvodnju, odnosno preradu maslinovog ulja. Kada ste postavili pitanje da li možemo očekivati se ova zona širi i da li imamo još mjesta za napredak – rekla bih da svakako imamo još mjesta za napredak u oblasti primarne proizvodnje, odnosno za napredak u površinama koje treba dalje širiti. Proizvodnju smo podigli na prilično visok nivo, a to isto moramo učiniti i sa uzgojem maslina, s obzirom da su određene tradicionalne mjere koje ne donese baš tako dobar krajnji rezltat, nažalost, i dalje rasprostranjene.

RB/BI: Osim maslinara, u Kući maslina će zapaženo mjesto imati i predstavnici najvećih crnogorskih uljara. Uz rizik da nekoga zaboravimo, ipak ću Vas zamoliti da navedete neke od njih, one koji ulje proizvode i pakuju po svim standardima.

Markoč: Osim maslinovih ulja iz Bara i iz ostalih krajeva, voljela bih da pomenem i proizvođače barske kao što je maslinovo ulje „Barsko zlato“, „Olicinium“ , takođe barski proizvođač „Cekin“. Zastupljeni su i proizvođači iz Paštrovića – Buljarice.

RB/BI: Lijepo je što ćete u ovom prostoru izlagati čuvene crnogorske delicije koje vezujemo i za ostale krajeve primorja i šire. O tome koliko je naše podneblje bogato i raskošno u različitosti, ne moramo ići dalje od Bara – imamo dvije čarobne obale, pa je odlično što su u znalački osmišljenom prostoru, mjesto u Kući maslina našli autothoni proizvodi iz bogatog crmničkog kraja.

Markoč: Tako je. Sofru smo premjestili malo i u crmnički kraj, gdje smo se trudili da okupimo reprezentativne vinare. Tu su nam vrlo značajni vinarija „Đukanović“ i proizvođač Ilija Klisić, zatim proizvođač iz Golubovaca koji ima odličnu lozovu rakiju i crveno vino iz vinarije „Vujačić“. Važni su i ostali proizvodi iz crmničkog kraja, kao što su domaći sokovi koji su vrlo traženi na tržištu, a specifični su, poput soka od zove. Imamo i nešto luksuznija izdanja, ali i ona prijemčivija po pitanju cijena. Ipak, ono od čega nismo odstupali je kvalitet, koji je praćen adekvatnim i pravilnim načinom pakovanja i označavanja. Trudila sam se da svaki segment Bara kao cjeline zaokružimo i kako ste lijepo rekli – Bar je na dvije čarobne obale, da zaista zastupimo i jezerski dio opštine. U prodajno-izložbenom prostoru Kuće maslina biće dostupni i riblji proizvodi, kao što su reprezenti Skadarskog jezera krap i ukljeva.

RB/BI: Posljednjih godina pažnju, koju zaista zavrjeđuju, dobili su i pčelari. U priremi za ovaj razgovor kazali ste mi da imate odličnu saradnju sa proizvođačima meda, pa ste „pokrili“ područje od Bara do Šavnika.

Markoč: Jeste. Već smo uspjeli da ostvarimo vrlo uspješnu i konkretnu saradnju sa Kućom meda, čije je sjedište u Danilovgradu, a ima sličnu misiju i viziju kao Kuća maslina. Već smo razbili neke ideje u smjeru zajedničkog nastupa na tržištu i kreiranja proizvod koji bi izažao iz obje kuće. Biće to reprezentativan proizvod. Osim toga, uputili su nas i na individualne proizvođače koji imaju med vrhunskog kvaliteta i druge proizvode. Ovim putem bih se zahvalila i gospodinu Čelebiću iz Bara, koji Udruženje pčelara vodi na zaista najbolji mogući način. On je preporučio Kuću maslina članovima svog udruženja. Kako ste kazali „pokrili“ smo područje od Bara do Šavnika pa imamo odličan med iz  Poda u Baru, ali imamo odličan med i ostale proizvode iz Šavnika. Osim meda, propolisa, perge u medu, bronho-meda, tu se nalaze neki  nespecifični proizvodi, kao što su brojni orašasti plodovi u medu, medena Nutella (e, to je delicija po koju svakako vrijedi doći u Kuću masline i probati je).

RB/BI: I ljubitelji sira će moći da pazare neke neobične, maštovito pripremljene specijalitete. Među proizvođačima sira prednjače Barani i Nikšićani. Koji sirevi su specifični, a biće zastupljeni u Kući masline?

Markoč: Kada sam počela da razmišljam o tome koje proizvođače bih pozvala, s obzirom da sam bila sigurna da nisu svi u prilici da vide naš javni poziv, ostvarili smo direktnu komunikaciju sa proizvođačima. Nisam na samom početku bila previše optimistična koliko ćemo kvalitetnih sireva moći zastupiti u prodajnom prostoru. Međutim, sada postoji eventualni problem – gdje ćemo sve te proizvođače da smjestimo. Uvijek mi je drago kad nastane, hajde tako da kažem, problem sa smještajnim kapacitetima proizvoda. Naravno to je bolje, nego da izostaje interesovanje. Imamo odlične proizvođače sira, prvenstveno porodicu Puturović iz Nikšića, sa kojima smo se povezali preko emisije „Agro-saznanje“. Veliku zahvalnost dugujem glavoj urednici Milici Stijepović na tom kontaktu. Tu su dobro poznati sirevi kao što je katunjanka i crnogorski prirodno-sušeni sir. Osim kozjih, izloženi su i sirevi sa začinskim biljem, sa bijelim lukom, paprikom… Posebnu zahvalnost bih istakla prema našim barskim proizvođačima, a naročito vlasnicima farme koza „Argella“ iz Dabezića, koji su nam pripremili posebne specijalitete. Zahvaljujući jednom vrsnom tehnologu, koji je zaposlen na ovoj farmi, zaista su izdigli proizvodnju na vrhunski nivo, koristeći italijansku metodologiju proizvodnje sira, koja nije specifična za naše krajeve, gdje sir zri i po 60 dana. Zbog svega toga možemo govoriti o proizvodu koji je drugačijeg ukusa u odnosu na druge sireve. Zahvaljujući njima u ponudi imamo sir sa maslinama (dakle, ne u maslinovom ulju, koji je takođe dostupan, već sa plodovima masline koji je do sada bio atipičan, naročito u industrijskoj proizvodnji). Osim toga, dostupni su i sirevi sa suvim smokvama. More neobičnih ukusa, a vrhunskog kvaliteta.

RB/BI: Niste zaboravili ni pobornike kozmetike na biljnoj bazi kojoj, u odnosu na industrijske proizvode, mnoge dame, ali i ostali ljubitelji prirodnih preparata, daju prednost.

Markoč: Tako je. Kao što je bilo naznačeno u našem javnom pozivu, vrata su otvorena bila i za proizvođače biljne kozmetike, odnosno kozmetike na biljnoj bazi. Prvenstveno smo zahtjevali da to bude kozmetika na bazi maslinovog ulja i zaista, prvo nas je obradovala fabrika maslovog ulja „Lučka“ iz Tuzi, upoznajući nas sa svojim vrhunskim proizvodima melemima na bazi maslonovog ulja. Zatim, tu je naša dobro poznata Mira Babić i firma „Olivmont“ sa melemima, antiejdž kremama i svim preparatima koji su pravi raj za naše dame. Osim biljne kozmetike, naš partner je i jako vrijedna porodica Bećović iz Tuzi, koja se bavi proizvodnjom različitih proizvoda od aromatičnog bilja – u prvom redu lavande i smilja, ali i drugih biljaka koje uzgajaju u svom domaćinstvu… Izvinjavam se ako sam nekoga preskočila u ovom razgovoru, ali proizvođača je zaista mnogo, a odziv je bio izvanredan. Želim svima da se zahvalim. Lijepo je kada vas podrže na početku i kada istinski u vidite da su prepoznali ono čemu ste i težili. A, to je da okupite proizvođače na jednom mjestu, da im pružite uslove koji su odgovarajući, pa vjerujem da će zadovoljstvo saradnjom biti obostrano.

RB/BI: Osim prehrambenih proizvoda u ovom prostoru biće izloženi i suveniri. Priliku da reklamiraju svoj proizvod dali ste čak i izdavaocima privatnog smještaja. Čime ste se tu rukovodili?

Markoč: Kada je riječ o suvenirima, prvenstveno smo stavili pečat na suvenire od maslinovog drveta i to isključivo od maslinovog drveta koje se dobija nakon regerativne rezidbe starih stabala. Barski izlagači su dobro poznati ljudima koji prate sajmove u organizaciji Opštine Bar, TO Bar. Zahvaljujem se proizvođačima „OliveWood“ Malović iz Šušanja, zatim Golubu Kekoviću, odnosno „WoodWizard“ iz Sutomora, gospodinu Rajku Čuroviću, mom prijatelju Goranu Banoviću, koji je donio jako specifične predmete – skulpture od maslinovog drveta, zatim izuzetne lampe i brojne druge upotrebne predmete i suvenire. Za svačiji ukus ima ponešto, i za svačiji dom ima ponešto. Zahvalnost i našim umjetnicima. To je, u prvom redu Vlado Iličković, koji je svoje cjeloživotno slikarsko umijeće posvetio maslini kao simbolu, pa nam je na naljepši mogući način prostor ispunio umjetninama. Tu su i mladi umjetnici iz porodice Đokić iz Bara, koji su zaista na najljepši način predstavili simbol Bara i odradili divne slike i grafike, pokazavši da umjetnost živi i među mladima. Kako pomenuste, predstavićemo i neke od izdavaoca privatnog smještaja u maslinjacima. Nismo željeli da dajemo previše prostora ljudima koji najbolje reklamiraju svoj smještaj na drugim nekim platformama, već isključivo onima koji ponudu baziraju upravo na tom agro-turizmu, odnosno, segmentu uvezivanja poljoprivrede i turizma. Dakle, ovim putem bih se zahvalila porodici Novaković, odnosno fimi „OlivQueen“ koja u Starom Baru, na potezu Sveti vić – Kurilo ima predivnu priču, osim izdavanja smještaja, imaju kompletnu primarnu i sekundarnu proizvodnju u ponudi, pa turista može da doživi sve ono što jeste maslinarstvo i proizvodnja maslinovog ulja.

RB/BI: Posebno me dojmilo kada ste mi kazali da su sve izlagačke pozicije besplatne i da će tako ostati.

Markoč: Jeste, to je obično ono što je najviše začudilo i poljoprivredne proizvođače koje smo kontaktirali. S obzirom da znamo kako se ugovaraju poslovi sa trgovačkim lancima, gdje se prvenstveno govori o rabatima, potom o posebnim nekim „ekstra“ uslovima izlagačkih pozicija, na sjednici Odbora direktora smo odlučili da obezbijedimo najbolje moguće uslove za naše proizvođače. Imaće besplatne izdavačke pozicije. Neki su možda željeli da dobiju još veći prostor, ali, ipak, izlagačke pozicije su bile ograničene, ali besplatne i to će tako i ostati i ubuduće. Cijene smo formirali prema tome kako su nam oni predstavili svoje proizvode, nismo željeli da govorimo o nekim popustima i da otkupljujemo proizvode po cijenama gdje ne mogu nasplatiti svoj rad, trud i sirovinu koju koriste, nego smo cijene formirali prema njihovom da nahođenju. Ovo iz razloga što je Kuća maslina zaista luksuzan objekat, pa po svom eksterijeru, ali i enterijeru, zaista predstavlja moderan muzej maslinarstva, spoj tradicionalnog duha i savremenih, inovativnih praksi u poljoprivrednoj proizvodnji, tvoreći sliku onoga na čemu treba crnogorska privreda da se bazira. Uvezivanjem sa turističkom privredom, bićemo u mogućnosti da ponudimo ove proizvode po cijenama koje će biti spremni da plate turisti koji dolaze iz inostranstva.

RB/BI: Propagirate i zaštitu autohtonog resursa, pa će se na policama izložbenog prostora u Kući maslina naći i drenjina, liker od ruže, sokovi od zove, nane. Lijepo ste uvezali priču i koncept je zaista interesantan, dali ste priliku svima koji žele da promovišu Crnu Goru i njeno bogatstvo na pravi način.

Markoč: Tako je. Imali smo sreću da nam se sami jave proizvođači koji u ponudi imaju likere za koje nismo ni znali koliko su ukusni i kvalitetni. Na primjer, imamo specifičan liker od crnih maslina od našeg sugrađanina Filipa Pipa Jovovića, koji je osim toga, izložio i vrhunske predmete od maslinovog drveta. Tu je liker od ruže i jagode koji je proizvodi divna porodica Miranović iz sela Balabani u Zeti. Pomenuli ste drenjinu, ovim putem bih zaista pozdravila i zahvalila se gospođi Dragici Mirjačić iz Nikšića firma „Carnelian“ koja na najbolji mogući način čuva ono što je generativno autothono bogatstvo Crne Gore, a to je drenjina. Drenjina, zdrav kao drijen, ne kaže se džabe, a to i jeste parola koja je jako dugo prisutna u našim krajevima. U pitanju je porodica koja industrijski proizvodi u velikim količinama brojne proizvode – bistre, mutne sokove, matične sokove, džemove, proizvode od drenjina i na taj način uzgojom plantaže drenjina čuvaju ovaj proizvod od zaborava. U pitanju je visoko kvalitetan proizvod koji ćemo nuditi našim gostima. Trudili smo se da uvežemo sve segmente i da prepoznamo komplementarne proizvode maslini, jer kao što je maslina ovdje prisutna  nekoliko milenijuma, tako i drenjina prisutna u Crnoj Gori. Kao što kažemo da je maslinovo ulje po kvalitetu najbliže majčinom mlijeku, tako je i drenjina zbog izuzetno visokog sadržaja vitamina C izuzetno zdrava i može parirati i cutrusima i kiviju.

RB/BI: Konkurs za izradu idejnog rješenja i znaka Društva koji je trebao da oslikava maslinarstvo, njegovu simboliku, proizvodnju maslinovog ulja u Baru i Crnoj Gori dobio je svog pobjednika. Na događaju će najuspješnijem biti uručena i nagrada. Jeste li zadoboljni odzivom?

Markoč: Istog dana kada smo raspisali Javni poziv za naše poljoprivredne proizvođače, raspisali smo i Javni konkurs za sve zaintresovane da se prijave i osmisle logo preduzeća. Mogli smo da angažujemo nekog grafičkog dizajnera, međutim, željeli smo da stimulišemo mlade, kreativne ljude, ne samo ljude iz Bara već i iz čitave Crne Gore. Pristiglo je 19 prijava. Ovo je odličan broj, jako smo zadovoljni odzivom, velikim brojem poziva i mejlova koje smo dobili u ovom periodu. Objasnili smo da želimo da logo bude u skladu sa Kućaom maslina, koja predstvalja krovnu instituciju kada je riječ o maslinarstvu i proizvodnji maslinovog ulja, pa, shodno tome, da u tom simbolu bude utkano zajedništvo, suživot, sve one vrijednosti koje maslina, mir i prijateljstvo nose sa sobom. Takođe, željeli smo da kroz logo oslušnemo mladalački duh, odnosno inovativnu i kreativnu stranu naših sugrađana. Komisija za odabir ovih rješenja, u sastavu moja malenkost – kao predsjednica Komisije, zatim članovi Odbora direktora Ljubo Đukanović, Amir Mačkić, Mustafa Čantić i kolegnica Marina Trceta, sekretarka Sekretarijata za privredu u Opštini Bar, će na sjednici koja će biti održana u srijedu, donijeti odluku. Voljela bih da to bude jednoglasno. Određena je i novčana nagrada u iznosu od 1.000 eura. Mi ćemo iskorisiti priliku da u četvrtak pobjedniku dodjelimo nagradu, ali i pozovemo sve koji su učestvovali da nam se pridruže, jer, svakako će biti prilike da svoja znanja, vještine, iskustvo, prikažu u nekim daljim aktivnostima Kuće maslina.

RB/BI: Zvanice će imati priliku i da u divnom ambijentu uživaju i u delikatesima koje će specijalno za tu priliku pripremiti naše vrijedne humanitarke „Žene Bara“. Na taj način pokazujete koliko ste socijalno osviještena kompanija.

Markoč: Mlada, ali već društveno-odgovorna kompanija u Baru. Na neki način smo se željeli u startu zahvaliti ženama koje na dnevnom nivou prehrane toliko gladnih sugrađana, ženama koje rade mnogo više od toga, ženama koje, sigurna sam, ne prenose u javnost ni dio onoga čime se bave i sa čim se suočavaju. Prvenstveno sam ih pozvala u Kuću maslina kako bi im dali izlagačku poziciju, naravno besplatno, bez ikakve marže od strane kompanije, kako bi mogle da izlažu svoje rukotvorine, jer zaista, osim što priremaju vrhunsku hranu, za sve ih je Bog dao, što bi rekli.

RB/BI: Ima mnogo kreativnih dama u njihovim redovima.

Markoč: Puno kreativnih dama koje su napravile vrhunske proizvode, na primjer suvenir od Žuke koji je dostupan u Kući maslina, a i brojni drugi suveniri u potpunosti ručno napravljeni, se mogu kupiti. Sav profit koji bude ostvaren iz njihovog djela ponude ići će upravo Ženama Bara, kao neki vid pomoći Narodnoj kuhinji. Kompletan ketering za svečano otvaranje, takođe ćr pripremiti Žene Bara i na tome im se unaprijed zahvaljujem, jer znam da će to biti upravo ona prava barska trpeza u čijem je središtu maslina, a kada je riječ o njihovom radu, znam da ni kvalitet, ni kvanitet neće izostati.

RB/BI: Kao i mnogo puta do sada. Marija, ne smijemo zaboraviti da kažemo da se u četvrtak 20. i petak 21. juna u saradnji sa Biznis start centrom Bar održava i niz aktivnosti u sklopu Seminara o primjerima najboljih praksi maslinarstva uz degustaciju maslinovog ulja. U Bar stižu renomirani međunarodni stručnjaci iz oblasti maslinastva. Zamoliću Vas da objasnite o čemu se radi i zbog čega je seminar važan za maslinare?

Markoč: U saradnji sa Biznis start centrom Bar i direktoricom Ivanom Tomašević, uspjeli smo da spojimo nekoliko lijepih stvari i da se finalne aktivnosti u okviru projekta koje Biznis start ap centar sprovodi unazad godinu i po, održe u Kući maslina. Do sada su sprovedene brojne aktivnosti, iztraživanje tržišta kada je riječ o maslinovom ulju i maslinama, kupljena je vrijedna oprema i postavljene su agro-meteorološke stanice na četiri lokaliteta koje će, nadamo se, u narednom periodu Kuća maslina, u saradnji sa renomiranom institucijom Biotehničkim fakultetom Univerziteta Crne Gore, održavati pratiti i koristiti podatke za brojne publikacije i ostala iztraživanja. Odlučili smo da u četvrtak 20. juna i u petak 21. juna organizujemo i niz aktivnosti za naše maslinare. Dakle, svečano otvaranje prodajnog prostora je u 13 sati, ali ja pozivam sve maslinare da budu sa nama u Kuća maslina već od deset časova, s obzirom da će, osim lica angažovanih na ovom projektu, biti upriličena i vrlo zanimljiva predavanja od strane inostranih stručnjaka iz Hrvatske. Ovog puta, to su mr Ivica Lađarević, Bernandina Hlevnjak Pastrovicchio i dr Marin Krapac koji imaju veliko iskustvo u maslinarstvu, dakle i u akademskoj zajednici i na terenu i u savjetodavnim službama, pa mogu dati sveobuhvatne savjete i konsultatsku podršku našim maslinarima. Gospodin Ivica Lađarević je u prethodnom periodu imao priliku da posjeti i da sprovede određene aktivnosti na Staroj maslini, tako da će ovo biti još jedna prilika da je u petak sa njim obiđemo, kao i postavljene agro-meteorološke stanice, kako bi nas savjetovao šta možemo dalje uraditi i prenio kako se sve što je do sada odrađeno odrazilo na njeno sveukupno kondiciono stanje. Pozivam sve maslinare da budu sa nama u četvrtak od 10 sati.

RB/BI: Podsjetimo, Marija i da skupštinskom odlukom Stara maslina prenijeta na upravljanje preduzeću Kuća maslina. Ja ću sada iskoristiti priliku da Vas pitam, kako nam je Stara maslina?

Markoč: Tako je. Stara maslina je pripala Kući maslina, kao instituciji i svako će reći – logično je da tako bude. Moje je zadovoljstvo što je tako, ali moram reći i ogromna odgovornost, posebno imajući u vidu njeno sveobuhvatno kondiciono stanje i sve što je bilo u prethodnom periodu. Međutim, kao što ste svi imali priliku da vidite, Stara maslina je u znatno boljem zdrastvenom stanju. Vegetativni prirast koji je nastupio na proljeće je zaista sve ohrabrio i obradovao, drenažne mjere koje su sprovedene su snizile nivo podzemnih voda, tako da korijen masline više ne pliva u vodi koja se sakuplja. Takođe, rješen je problem nakupljanja površinskih voda. Sve agroteničke mjere koje se sprovode su strogo kontrolisane, a organizuju se u saradnji sa ekspertima na nacionalnom i intenacionalnom nivou, gdje su uključeni svi predstavnici lokane uprave i akademske zajednice i privrede. Trudimo se da sve koji su zaintresovani i voljni upoznamo sa tim aktivnostima, pa je ovo prilika da zajedno obiđemo Staru maslinu. Poruka, s obzirom da narativ koji je bio prisutan u prethodnom periodu, a koji ne služi na čast, je da Stara maslina treba da prenese poruku mira i zajedništva. S tim u vezi, pozivam sve maslinare da nam se pridruže kako u četvrtak, tako i u petak. S obzirom da imamo veliku podršku i od maslinara iz Podgorice, Herceg Novog, Budve, Kotora, Tivta, dajmo da se okupimo i svi složno  podržimo novoformirano preduzeće Kuća maslina, a time i Staroj maslini. Ovo je prilika da se prenese poruka sloge, zajedništva, ali i najprije znanja i struke, jer to je ono što treba da stoji iznad svega.

RB/BI: Marija, ne znam sada koliko ste raspoloženi da na kraju ovog razgovora otkrijemo šta će se sve dešavati u smislu zabavnog dijela programa koji nas očekuje u četvrtak?

Markoč: Htjeli smo da na neki način upotpunimo program, a nema boljeg načina od angažmana folklornog ansambla KUD-a „Rumija“ i igre koji će nam oni prezentovati u atrijumu Kuće maslina gdje se nalazi i jedno stablo Stare masline. Posebna je prilika da najavim i ekipu „Makadam“ i „VIS BEŽ“ koji će izvesti pjesmu „Stara maslina“. Publika je imala prilikuda je čuje i vidi onaj sjajan spot posvećen Staroj maslini. Ovim putem bih se zahvalila našem Željku (Miloviću) što je to uspio organizovati i svim Baranima i ljudima dobre volje, a naročito Starobaranima koji su priskočili u pomoć ovom novoformiranom preduzeću i jednoj vrlo maloj, ali odabranoj ekipi, da sve bude spremno i ne ostaje mi niša drugo nego da vas sve pozovem da nam se pridružite.

RB/BI: U ime našeg kolektiva pozivam i ja naše slušaoce i čitaoce potala da dođu i prisustvuju događaju.

Share.

Comments are closed.