U utorak, 25.juna, potpisan je ugovor između Barske plovidbe AD i italijanske kompanije Adria Ferries, čime su se i formalno stekli uslovi da bude otvorena trajektna linija Ankona-Bar-Drač. U Barskoj plovidbi, kazao nam je Ćazim Alković, predsjednik Odbora direktora, obavljaju se poslednje pripreme, koje treba da omoguće ekspeditivan ukrcaj i iskrcaj putnika, robe i vozila. Cijene karata su formirane, a putnici će ih moći kupiti u poslovnici kompanije ili online.
“Najvažnije je da brod može da pristane na lučki gat, jer je postojala bojazan da nećemo moći da izvršimo prihvat, zbog preovlađujućeg mišljenja da može uploviti samo brod do 140 m dužine i 5 i po metara gaza. Međutim, ispostavilo se da nije tako i da, ne samo ‘Mia’, nego i plovila znatno većih gabarita, mogu da uplove i pristanu u našu luku, što nam otvara nove perspektive. Kao što sam već kazao medijima, taj posao i probno testiranje završeno je uspješno zahvaljujući iskusnim pilotima, Željku Drešiću i Slobodanu Bajkoviću. Zadovoljni smo zbog toga, ne samo zbog višestrukog značaja koji ima pomorska povezanost Bara, Crne Gore i Italije, već i zbog činjenice da je prilikom interesovanja za kupovinu sopstvenog broda, koji bi održavao liniju, ograničavajući faktor bio upravo veličina. Sada znamo da možemo razmišljati i o većem brodu, kojeg je lakše pronaći na inostranom tržištu”, kazao je za Radio Bar i Bar info, Alković.
Na prvo putovanje “Mia” kreće iz Ankone 9. jula u 19 sati, a u Bar će uploviti narednog jutra oko 8. S obzirom da se radi o Ro–Ro brodu, uz putnike i robu, na brod se mogu ukrcati automobili, kamioni, autobusi. Karta za vozilo i četiri osobe košta oko 450 eura, dok je za jednu osobu, bez vozila oko 80 eura. Putnici će imati priliku da ovu liniju koriste tri puta sedmično, do septembra, a o eventualnom produženju, menadžment dvije kompanije odlučiće zavisno od interesovanja i finansijskog efekta.
“Mislim da su cijene pristupačne i da ova linija može biti veoma interesantna turistima sa Zapada, kao i našoj dijaspori, imajući u vidu činjenicu da je mnogo lakše i brže stići na ovaj način do Crne Gore, nego drumskim saobraćajem (zbog gužvi, dugog čekanja na graničnim prelazima, troškova goriva i auto puta, a da ne govorim o umoru, dok na brodu putnici mogu da spavaju i odmorni stignu na destinaciju). Očekujemo da će biti veliko interesovanje, posebno naše dijaspore iz cijele Zapadne Evrope, u avgustu je feragosto u Italiji, što će, takođe, uticati na broj potencijalnih putnika, a za očekivati je i robu iz sjeverne Italije, koja se u velikim količinama usmjerava na Crnu Goru. Međutim, moram naglasiti da ekonomski efekat nije presudan, i ne očekujemo veliku zaradu, već prvenstveno, to što se ponovo ne uspostavlja, već nastavlja tradicija i kontinuitet. Ova linija je prozor u svijet i najbrže i najlakše povezivanje sa Evropom, što je i simbolički značajno, zbog socijalnih veza i tog aspekta povezivanja. Lično, kao građanin Bara i kao predsjednik Odbora direktora, veoma sam srećan zbog toga”, istakao je Alković, koji je apostrofirao da će posao iskrcaja i ukrcaja biti zahtjevan i izazovan, jer će se brod zadržavati u Baru samo pola sata.
“Važno je da to znaju i putnici, a mi ćemo se potruditi da administrativna procedura bude završena na vrijeme i efikasno, kako bismo ispoštovali postavljeni rok”.
Na pitanje da li se u kompaniji, nakon neslavnih pokušaja kupovine soprstvenog broda ( “AF Francesca”) još uvijek razmišlja o tome, Alković je kazao da je to plan od kojeg se ne odustaje, ali da, u ovom trenutku, kompanija nema finansijskih sredstava, jer je poslovanje otežano, zbog predstojećeg remonta oba teretna broda, “ Bar” i “ Budva”, čak da Barska plovidba nema novca ni za isplatu redovne rate kredita Exim banci, koja dospijeva u julu.
“Nažalost, u ovom trenutku Barska plovidba nema sredstava za kupovinu broda, ali vjerujem da, uz odlučnost i podršku Vlade Crne Gore, možemo ostvariti i taj cilj. Podrška nam je potrebna i za isplatu rate kredita, jer brod ‘Bar’ ide na remont, što znači da neće moći da ostvaruje redovan prihod, a vrlo brzo, rekonstrukciji i sanaciji biće podvrgnut i brod ‘Budva’. Unajmitelj ne plaća remont, za tu svrhu imamo predviđena finansijska sredstva, ali ne i za kreditnu ratu. Brodovi uspješno rade, ali povlačenje sa tržišta zbog remonta je veliko opterećenje za Barsku plovidbu”.
Prethodnu ratu, Barska plovidba je isplatila iz sopstvenih sredstava, što je, kako naglašava Alković, veoma pohvalno. Vjeruje da će nakon remonta, kada sa radom nastave oba broda, Barska plovidba biti u mogućnosti da servisira sve obaveze. Rata kredita iznosi million i 800.000 eura, a ukupan dug je oko 26 miliona.
Odbor direktora još nije donio odluku što sa starom Upravnom zgradom kompanije, jer, prema riječima Alkovića, novom Odboru nije prihvatljiva ideja o prodaji, već se nadaju da će, uz podršku Ministarstva i Vlade, doći do najboljeg rješenja kada je riječ o ovoj nekretnini koja je u posjedu Barske plovidbe.
Plate zaposlenima se redovno isplaćuju, upkos otežanim okolnostima, vjeruje da će tako biti i ubuduće, kada će se desiti, nakon dolaska novog direktora, i nova reorganizacija, u smislu najboljeg upravljanja poslovnim procesom i kadrovskim kapacitetima.
“Odbor direktora izabrao je Borisa Mihailovića iz Podgorice za izvršnog direktora, na osnovu konkursa na koji se prijavilo čak osam kandidata, i to veoma kvalitetnih, sa značajnim referencama. Time su opovrgnuta nagađanja da neće biti interesovanja za obavljanje ove funkcije, a mislim da smo, zbog iskustva i biografije gospodina Mihailovića, dobro odlučili. Iza novog direktora je više od dvije decenije rada, ekonomista je po struci, bio je na funkciji direktora Fonda za stambeno – solidarnu izgradnju a dugo je radio i u Sindikatu Crne Gore. Očekujemo da su to dobre preporuke, jer u Barskoj plovidbi imamo izuzetne stručnjake u pomorstvu, i ta sinergija iskustva u upravljanju, koju ima gospodin Mihailović, uz kompetencije naših ljudi u kompaniji, obećava da možemo optimistično krenuti u reforme i očekivati prosperitet”, podvukao je predsjednik Odbora direktora Barske plovidbe, Ćazim Alković.
“Teško da možemo povratiti slavu nekadašnje Prekookeanske plovidbe, ali trudićemo se maksimalno”, zaključio je Alković, koji nije isključio mogućnost objedinjavanja Barske i Crnogorske plovidbe, jer bi to, kako je kazao, bilo svrsishodnije i isplativije.
Direktor Lokalnog javnog emitera “ Radio Bar”, mr sc Ivan Jovović, posjetio je Barsku plovidbu i menadžentu čestitao na obnovi pomorske linije sa Italijom.
“Ona za Barane i sve građane Crne Gore, ima posebnu važnost, kako ekonomsku, tako i kulturološku i civilizacijsku. Ova pomorska veza je naš najbliži izlaz u Evropu. Nadamo se da je sezonska linija uvertira za uspostavljanje trajne i kontinuirane pomorske veze, koju će naš medij, kao javni servis, afirmisati i dati punu podršku”, istakao je Jovović.