Ljiljana Nikolić: Ples je sport sa umjetničkim izražajem

Habanera, sa tradicijom dugom četvrt vijeka, jedan je od najprepoznatljivijih plesnih klubova u Crnoj Gori. Iznjedrio je brojne plesne talente. Iza sebe su ostavili još jednu uspješnu sezonu, čije rezultate je za naš medij sumirala alfa i omega kluba, Ljilja Nikolić.

“Klub je prepoznat na mapi Crne Gore i regiona. Pored osnovnih plesova standardnih i latino-američkih plesova, radimo i sve druge. Tu su zumba, salsa, mažoret ples, moderan ples, hip-hop…. imamo i rekreativne plesove. U klubu radimo suprug i ja, asistent Jovana Marković i naša kćerka Lena. Potrebno je puno rada da se spremimo za takmičenja. Imamo osam grupa različitog uzrasta. Najmlađi su od 5 godina. Broj članova se mijenja, ali nikada cifra nije pala ispod 120 polaznika“ kaže Nikolić.

Habanera nikad nije kuburila sa brojem članova.

“Moram reći da je veliko interesovanje za ples. Djeca su zainteresovana, jer im ples pruža dobru zabavu i velike benifite što se tiče zdravlja. Roditelji su svjesni da im ples donosi zabavu, takmičenja, putovanja. Veoma je važno da djeca budu aktivna i to nam za sada uspjeva“ dodaje Nikolić.

U “Habaneri” brzo prepoznaju talente.

“To je jedna od naših parola. Mi smo ti koji stvaramo talente. Djeca imaju mogućnost da se u nekoliko časova oprobaju sa plesom, da se prepoznaju u različitim stilovima, i da osjete koji im stil odgovara. Naravno, i mi smo tu da ih usmjerimo i opredjelimo dijete ka onom stilu koji mu najviše odgovara. Kada je u pitanju predškolski uzrast, mi se trudimo da kroz zabavu i igru djecu uvedemo u ples jer su još uvijek mali. Mi tu imamo dvije grupe ‘pčelica’ koje su sjajne. Već sa sedam, osam godina dijete se može opredijeliti. Uglavnom je u tom uzrastu odabir modernog plesa, hip-hopa i latino. Takmičenja su se promijenila, latino ples se sada pleše samostalno, i mislim da on sada preuzima primat. Što se tiče onih najstarijih, susrećemo se sa odlivom kadrova, ali cure koje završe studije, kada se vrate u Bar vrate se i nama. To su uglavnom članice mažoret plesa“ jasna je Nikolić.

Zbog zauzetosti termina drugi upisni rok u februaru nisu mogli da ispoštuju.

“Događaju  nam se često ti problemi, da je interesovanje veće u odnosu na naše kapacitete, takmičarski dio formacije broji od 17 do 24 člana i to je to. Nadam se da ćemo od septembra naći neki dogovor sa našim prijateljima iz Kulturnog centra, da obezbijedimo drugačije termine. Rezultati koja naša djeca postižu su jasan pokazatelj da se mora dodatno ulagati u ples. Vikendom ne možemo držati časove jer se uglavnom tada i održavaju takmičenja. Od septembra ozbiljno krećemo u trenažni proces, jer nas u oktobru očekuje svjetsko prvenstvo u Skoplju za hip hop. U novembru je svjetsko prvenstvo u latino plesu i nama je cilj da na pravi način spremimo naše takmičare” objašnjava Nikolić.

Ona ističe da  klub duguje veliku zahvalnost roditeljima njihovih polaznika.

“Pomažu nam na svaki mogući način, kako svojoj tako i tuđoj djeci. Bez njih ne bi bili u mogućnosti da prezentujemo naš klub i grad na najbolji mogući način. Velika zahvalnost i Opštini Bar, takođe i Sportskom i Kulturnom centru. Tu smo uvijek kada nas pozovu na neku od manifestacija“ dodaje ona.

Po riječima čelnice plesnog kluba Habanera, ples je postao sport iako je i jedan vid umjetnosti.

“Brojna istraživanja su pokazala da je ples sport, a ne umjetnost. Ples je sport sa umjetničkim izražajima. Ono što je važno da naši plesači posjeduju snagu, izdržljivost, takmičarski naboj. Sve ono što postoji u sportu. Evo i najboljeg primjera. Brejk dens je uvršten zvanično i u program Olimpijskih igara. Imaćemo prilike da vidimo i te takmičare. Koliko sam ja dobila neke informacije da će na narednoj Olimpijadi i standardni latino ples biti dio nje, tako da idemo u korak sa trendovima i modernim vremenom“ objašnjava ona.

Nikolić ističe odličnu saradnju sa Plesnim savezom Crne Gore, dodajući da je njihovo poslednje takmičenje je okupilo oko dvije hiljade učesnika iz jedanaest zemalja.

Share.

Comments are closed.