Promocijom knjige Božidara Boška Miloševića: „Bar: Svjetionici jednog vremena, knj. 1“ na Platou ispred Doma revolucije, u 21:00, u utorak će biti spuštena zavjesa i na bARS segment 37. Barskog ljetopisa,
Završno veče bARS-a posvećeno je rodonačelniku novinarstva u Baru – Božidaru Bošku Miloševiću, odnosno knjizi njegovih reportaža o Baranima pisanih za “Pobjedu“ i “Politiku“ između 1961. i 1979. godine.
U ovom djelu skupljene su reportaže, kroki zapisi i emotivni tekstovi o Baranima, “malim ljudima” čije je životne sudbine umio i želio da zabilježi. A to je, kažu savremenici, izvanredno radio.
Nastanak ove dvotomne knjige članaka Boška Miloševića (naredna se očekuje do kraja ove godine) dogovaran je gotovo deceniju, a izdavač je “Mediteran Multimedia” iz Bara
“To su dirljive storije o našim ljudima, gradu, moru, maslinama, beočug u lancu koji je dokazivao da je njihov autor bezgranično bio zaljubljen u Bar i da su najljepši njegovi radovi bili oni koje je pisao naizgled nehajno, srećući poznate i nepoznate po kafanama, stanicama, ulicama, ispred kuća… Radovi koji su fotografski precizno bilježili životne priče muškaraca i žena pored kojih se prolazilo kao da ne postoje, kao da se uopšte ne vide. E, Boško ih je nepogrješivo vidio. I prepoznavao. Željeli smo, uređivački tim ove knjige i njegova porodica, da objavimo te Boškove čuvene priče o Baranima, pisane od 1961. do smrti. U ovoj dvotomnoj knjizi ponovo će, uz Boškovu pomoć, oživjeti Bar kojeg su gotovo svi zaboravili, onaj sa nekoliko ulica i ljudima koji su brinuli jedni za druge, kao velika porodica“, stoji u uvodniku knjige.
O knjizi će govoriti glavni i odgovorni urednik Radio Bara Milan Vujović koji je sa Boškom bio dugo godina dio “Politikinog” tima u Baru, kao i Miroslav Stojanović, nekada zamjenik glavnog i odgovornog urednika “Politike”, stalni dopisnik ovog lista iz Bona od 1985. do 2006, specijalni dopisnik iz više evropskih država, dobitnik nagrade za životno djelo Udruženja novinara Srbije i Saveza novinara Jugoslavije. Treći sagovornik je glavni krivac za ovu knjigu – priređivač, urednik i izdavač, publicista i urednik Bar Infa Željko Milović.
Moderator večeri je novinar Radomir Petrić.
Božidar Boško Milošević je prvi etablirani novinar Bara, čovjek čiji su tekstovi postavili grad na mapu Crne Gore i Jugoslavije. Rodio se 1937. godine u Starom Baru, gdje je završio osnovnu školu, a Učiteljsku započeo u Nikšiću i dovršio u Kragujevcu. Na Filozofski fakultet (grupa za jugoslovensku književnost) u Beogradu upisao se 1957. godine i na njemu apsolvirao 1961. Iste godine zaposlio se kao novinar u Radio Titogradu. Nikada nije završio fakultet, ali mu ta diploma, pokazalo se poslije, ništa nije ni trebala.
Na sebe je skrenuo pažnju efektnim tekstovima sa crnogorskog primorja, koje je objavljivao u „Pobjedi”, nedugo zatim počeo se javljati člancima u beogradskoj „Politici”, da bi 1968. godine postao stalni saradnik najuglednijeg jugoslovenskog dnevnog lista za područje Ulcinja, Bara, Budve i Kotora. Postao je tako dopisnik „Politike” iz najmanjeg mjesta u kojem je novina imala svog čovjeka – Bar je tada brojao tačno 3840 stanovnika.
Prva vijest o katastrofalnom zemljotresu, 15. aprila 1979. godine, bila je upravo Boškova, nepunih sat vremena nakon kobnog udara. Čitava zemaljska kugla saznala je ono što je Milošević javio – sve su veze bile prekinute, pa se odlučio da sve saopšti putem radio-telegrafske stanice. Taj mu je novinarski podvig donio Godišnju nagradu „Politike” 1979. godine.
Nakon što je 15. aprila utkao sebe u svjetsko novinarstvo, dva dana kasnije je dao nemjerljiv doprinos barskom, pomažući u nastanku lokalne radio stanice – Radio Bara. Prvu vijest koju je emitovao Radio Bar „odradila” su trojica novinara, svaki svoj dio: urednik u „Politici” Kosta Kostadinović, dopisnik „Pobjede” Momčilo Popović i dopisnik „Politike” Božidar Milošević. Za svoj požrtvovani rad odlikovan je Ordenom rada sa srebrnim vijencem 1980. godine.Nagradu za životno djelo Udruženja novinara Crne Gore primio je 1987. godine. Godinu dana kasnije uručena mu je i Posebna nagrada „Politike” za višegodišnje izvanredne rezultate u radu i doprinos unaprjeđenju kompanije.
Bio je ključna ličnost sportskog novinarstva Bara, izvještač „Pobjede” sa fudbalskih utakmica šezdesetih i sedamdesetih. Jedan je od malobrojnih što su javno digli glas protiv izgradnje fabrike sintermagnezita u barskom Polju, iako je to bila odluka i direktiva partije kojoj je svim bićem pripadao. Naročito je volio da piše o moru, brodovima i mornarima, te luci i radnicima koji su je znojem oblikovali…
Miloševićevi prsti bili su nezaobilazni u formiranju dva najznačajnija barska kulturna festivala – „Susreta pod Starom maslinom” i „Barskog ljetopisa”. Napisao je tekst za himnu manifestacije „Crvene košulje”. Njegovim je direktnim posredovanjem objavljen prvi album barske grupe „Katapult”.