Opština Bar je, u saradnji sa Međunarodnim republikanskim institutom (IRI), organizovala sastanak na kojem su predstavljeni rezultati Bara u oblasti dobrog upravljanja u okviru realizacije projekta „Osnaživanje kapaciteta i procesa za dobro upravljanje u Crnoj Gori”.
Potpredsjednica Opštine Bar, mr Tanja Spičanović, koja koordinira radom Multisektorskog foruma, prezentovala je retrospektivu događaja i aktivnosti sprovedenih u okviru ovog projekta. Ona je istakla da OGP mijenja kulturu javne uprave u pogledu boljeg razumijevanja potreba i očekivanja građana, podstičući lokalne uprave na primjenu novih praksi. Savezništvo između različitih društvenih aktera doprinijelo je jačanju međusobnog povjerenja i intenzivnijoj saradnji usmjerenoj ka izgradnji efikasnijeg i odgovornijeg administrativnog aparata.
Program menadžeri Međunarodnog republikanskog instituta, Marija Janković i Nenad Koprivica, istakli su značaj saradnje sa lokalnom upravom u Baru koja je zasluženo zavrijedila članstvo u OGP local inicijativi. Kroz ovaj projekat približili smo misiju Partnerstva lokalnim upravama i otvorili nove perspektive saradnje u domenu transparentnosti, participativnosti i drugih aspekata koji utiču na sprovođenje principa dobrog upravljanja.
Sastanku je prisustvovao i poslanik u Skupštini Crne Gore, Amer Smailović, koji je član neformalnog Međupartijskog foruma za dobro upravljanje. On je pohvalio saradnju Opštine Bar sa IRI-jem i primijetio da ima dosta prostora i ideja u kreiranju politika koje treba iskoristiti u cilju jačanja saradnje između lokalnog nivoa i Skupštine. Potreba za osnaživanjem neposredne komunikacije između Parlamenta i lokalnih vlasti rezultirala je inicijativom za formiranjem parlamentarnog pododbora za saradnju sa lokalnim samoupravama.
Poseban dio sastanka bio je posvećen temi populacione politike o kojoj je govorila prof. dr Dragica Mijanović, demografkinja. Govoreći o kretanju broja stanovnika u opštini Bar unazad 40 godina, ona je istakla da indeks kretanja ukupnog broja stanovnika u opštini ima tendenciju rasta, naročito u gradskim naseljima, ali da naselja seoskog tipa bilježe ozbiljan trend opadanja broja stanovnika. To upućuje na potrebu da se govori o nekoj varijanti redistributivne populacione politike kojom bi se kroz razne podsticajne mjere privlačilo stanovništvo u područja opštine koja su depopulacionog karaktera. Rastu broja stanovnika značajno su doprinijeli razni imigracijski trendovi, s obzirom na veoma nisku stopu prirodnog priraštaja do 2018.godine, a negativnu od tada.
U cilju povećanja stope rasta stanovništva i stimulisanja nataliteta od značaja su pronatalističke mjere, kao dio ekspanzivne populacione politike. Govoreći o potrebi da se uspostave povoljniji odnosi između stanovništva i privrede, profesorica Mijanović je istakla da je populaciona politika neizostavan dio opšte razvojne ekonomske politike, budući da je duboko vezana za potrebe ekonomskog razvoja, naročito u dijelu planiranja politike radne snage.
Aktivno učešće imali su članovi lokalnog Multisektorskog foruma “Bar za Bar” iz reda lokalnih službenika i nevladinih organizacija, koji su svojim diskusijama i prijedlozima inicirali nove vidove reformskih procesa i uzajamne saradnje.