Simpozijum „Nove prakse za roditelje djece sa posebnim potrebama“, otpočeo je danas u sali Doma kulture. Organizator trodnevnog događaja je Nevladina organizacija „Plava planeta“ koja već godinama predano, posvećeno, sa puno ljubavi daje podršku i pomaže djeci sa poteškoćama, kao i njihovim roditeljima i starateljima. Simpozijum u Baru je po prvi put u Crnoj Gori na jednom mjestu okupio ovoliko renomiranih stručnjaka, koji će do nedjelje, za zainteresovanu javnost održati pet jednočasovnih predavanja na teme od izuzetne važnosti za mališane sa razvojnim poremećajima i njihove najbliže.
Brojni roditelji, staratelji, defektolozi, asistenti u nastavi, predstavnici preškolskih i osnovnoškolskih ustanova iz Bara i regije su bili zainteresovani da prisustvuju predavanjima prof. dr Nenada Glumbića i prof. dr Mirjane Đorđević sa Fakulteta specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Beograd. To je potvrda da postoji potreba za organizovanjem ovakvih skupova. Ipak, iako svjesni njegovog značaja, Simpozijum ne bi bilo moguće organizovati bez Opštine Bar, koja je projekat finansijski podržala i time poslala snažnu poruku da barska lokalna uprava brine o svojim sugrađanima, da je otvorena za saradnju i primjenu novih praksi, a odnos sa građanima bazira ne samo na razumijevanju i povjerenju već, čemu smo i ovom prilikom svjedočili – konkretnom djelovanju.
Prvo predavanje održao je prof. dr Nenad Glumbić, jedan od najvećih stručnjaka za autizam u regionu, redovni profesor na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Beograd. Profesor Glumbić govorio je na temu „Igra djece sa autizmom“.
U nastavku pogledajte fragmente njegovog izlaganja.
Nakon predavanja, prof. dr Nenad Glumbić dao je intervju za Radio Bar i Bar Info.
“Igra je najprirodnija aktivnost za djecu – način da djeca razvijaju komunikaciju, motoriku, socijalne vještine, da se emocionalno usklađuju sa drugima. To je, naravno, i sredstvo da podstičemo razvoj djece sa autizmom, kao i zadovoljstvo u komunkaciji sa njima”, naveo je prof. dr Glumbić.
Odgovarajući na pitanje u vezi sa izazovima igre djece sa autizmom, naš sagovornik je istakao da su oni “vezani za sam autistični spektar, za činjenicu da djeca sa autizmom imaju poteškoće u komunikaciji, uspostavljanju socijalnih relacija, često imaju stereotipe, otpore prema promjenama, senzorno su specifična i vrlo često je njihova igra nefunkcionalna, odnosno manipulativna”, objasnio je, između ostalog, prof. dr Glumbić.
Kompletno predavanje prof. dr Nenada Glumbića možete poslušati klikom na link OVDJE:
U ime defektologa obratila se predsjednica Društva defektologa Crne Gore, jedine strukovne organizacije tog tipa u državi, Svetlana Vukašinović.
„Ovu djecu pomenemo svega nekoliko puta godišnje – na Dan osoba sa invaliditetom, na Dan osoba sa Daunovim sindromom, na Dan osoba sa autizmom. Toga dana, na televizijama, u štampi, istupe roditelji, iznesu svoje muke, probleme, pričaju o svojim borbama, tu i tamo se pojavi poneki stručnjak, kaže šta misli, iskritikujemo, predlažemo… I, onda se spusti zavjesa iza koje ostaju roditelji sa svojim problemima, borbama i sve do nekog narednog datuma, budu sami. Mislim da je to nedopustivo, a ovo nije prva prilika da se mi, kao stručnjaci, izjašnjavamo i dajemo sugestije i predloge“, poručila je Vukašinović.
Izrazila je žaljenje što skup u Baru nije okupio predstavnike većeg broja relevantnih institucija, koji su i donosioci odluka.
„Ako u jednoj državi roditelji moraju da idu u susjednu državu da pomognu djetetu kako bi ono dobilo neophodne tretmane, ako u insutucijama primarne zdravstvene zaštite u Crnoj Gori postoji po jedan ili nijedan stručnjak koji se bavi ranom intervencijom kod djece, koja ujedno obuhvata i rad i podršku roditeljima i porodicama, ako nedostaje servisa (osim jednog, centralizovanog, vrlo ograničenih kapaciteta, u Podgorici), ako na lokalnih nivoima ne postoji doslovno ništa što roditelji i djeca mogu da iskoriste, onda možemo kazati da naše društvo sa vrlo malo empatije pristupa ovoj problematici“, kategorična je predsjednica Društva defektologa Crne Gore.
Čovjek od koga je sve poteklo, inicijator i organizator smjele ideje, koju je uz veliki trud uspješno doveo do realizacije je predsjednik NVO „Plava planeta“, Predrag Perak.
„Žao mi je što nema više roditelja u publici, jer je ovo mjesto gdje mogu da govore o poblemima sa kojima žive. Pokušao sam sve, u Bar sam uspio da dovedem stručnjaka koji je, po mom mišljenju, ‘broj jedan’ za autizam u Srbiji. Organizacija nije bila jednostavna, ali sam ponosan što smo priču doveli do kraja“, istakao je Perak.
Predavanje na temu „Moguće promjene vizualnih rasporeda u radu sa djecom i osobama sa autizmom“ održala je prof. dr Mirjana Đorđević, docent na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju.
Sjutra je, od 10 do 11 sati, na redu predavanje direktora Centra za autizam, dr Ivana Krgovića, na temu „Farmakoterapija poremećaja ponašanja djece sa neurorazvojnim smetnjama“, a od 11.15 do 12.15 predavanje mr Željka Darmanovića, koji će govoriti o ranoj intervenciji za djecu sa smetnjama u razvoju.
U nedjelju, posljednjeg dana simpozijuma, predavanje na temu „Važnost motorike za aktivnosti svakodnevnog života“ održaće dipl. defektolog Boris Pozder. To predavanje je planirano u terminu od 10 do 11 sati.