Opšta bolnica Bar vodeći je partner na regionalnom projektu “PATODIGITAL”, finansiranog iz Interreg VI-A IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021-2027. Danas je u hotelu “Princess” održana početna konferencija projekta.
Projekat “PATODIGITAL” doprinosi jačanju zdravstvenog sistema u ciljanim oblastima tri zemlje, kroz unaprjeđenje rane dijagnostike bolesti digestivnog trakta, korišćenjem savremenih protokola i digitalnih alata za histopatologiju, sve uz podršku edukovanog medicinskog osoblja i dobro opremljenih histopatoloških laboratorija. Predviđena je i nabavka opreme i organizovanje edukacija za ljekare i medicinske sestre i tehničare.
Posebno je važno što će se u toku trajanja projekta uspostaviti saradnja zdravstvenih institucija u partnerskim zemljama, na način da će putem digitalnih alata i uvođenjem telepatoloških dijagnostičkih procedura biti omogućen zajednički rad ljekara histopatologa iz različitih institucija i dobijanje konzilijarnog mišljenja u određenim slučajevima kada je to neophodno.
“Opšta bolnica prati ubrzani rast i razvoj Bara. Napredak je nemoguće zaustaviti i dobro je što je tako. Barska bolnica broji oko 350 zaposlenih, raspolažemo sa 190 bolesničkih postelja. Iako smo relativno mali, imamo velike ambicije i smatramo da ćemo uz pomoć ovog, izuzetno značajnog projekta, bitno unaprijediti zdravstvenu djelatnost, ne samo kada je u pitanju naša Bolnica i grad, već i cijela primorska regija”, poručio je direktor Opšte bolnice Bar, dr Igor Karišik. Podcrtao je da je “srećan i ponosan što imaju partnere iz bolnica u Zadru i Mostaru”, uz podsjećanje da “PATODIGITAL” nije prvi projekat koji su uspješno realizovali”.
Sa direktorom Barske bolnice, slaže se i pomoćnik direktora za kvalitet Opće bolnice Zadar, dr Nedeljko Jović, koji je istakao da su projekti ovog tipa od izuzetne važnosti za poboljšanje uslova liječenja pacijenata.
“Naša bolnica ima značajnu ulogu u zdravstvenom sistemu Republike Hrvatske i doprinosi stabilnosti i razvoju zdravstva kompletne države i regije. Organizovana je kao dvostruki sistem – bolnički i polikliničko-konzilijarni. U sklopu bolničkog, funkcioniše 20 odjeljenja i tri službe, a radno je angažovano oko hiljadu i po zaposlenih. Od 2013. godine do danas sproveli smo 21 projekat iz EU sredstava, čija ukupna vrijednost premašuje dvanaest miliona eura. Samo ove godine Opća bolnica Zadar potpisala je pet ugovora o finansiranju projekata koji doprinose kvalitetu, ukupne vrijednosti jedanaest i po miliona eura”, kazao je dr Jović.
Načelnica Odsjeka za patologiju u Općoj bolnici Zadar, dr Nataša Lisica Šikić je apostrofirala da na taj odsjek na godišnjem nivou prispije između sedam i po i osam i po hiljada uputa, a do kraja 2024. očekuju da će taj broj premašiti devet hiljada.
“Na Odjeljenju rade samo dva specijalista patologa i devet laboranata. U današnje doba izrazito sofisticirane i minimalno invazivne dijagnostike, gdje se nastoji dobiti uzorak za što raniju dijagnozu (jer su, nažalost, većina tumora već u uznapredovaloj fazi) brzina postavljanja dijagnoze je ključna”, upozorava dr Lisica Šikić. Upravo osavremenjavanje koje nudi projekat “PATODIGITAL” je, smatra ona, veliki korak ka tome.
U ime Ministarstva evropskih poslova Crne Gore, učesnike je pozdravio projektni menadžer, Dragan Đurišić. Podsjetio je da je ovo jedan od 33 projekta odobrenih u okviru prvog poziva, čija je vrijednost 53 miliona eura (45 miliona eura evropskih bespovratnih sredstava). U 29 projekata iz Crne Gore učestvuje 36 partnera, sa ukupnim budžetom za partnere od 13 miliona eura, od kojih je 11 miliona bespovratnih sredstava EU.
“Projekti su ugovoreni u okviru šest specifičnih ciljeva – istraživanje i inovacija, energetska efikasnost, prilagođavanje na klimatske promjene, cirkularna ekonomija, turizam i kultura i zdravstvo. Za zdravstvo je vezano šest projekata”, naveo je Đurišić.
Opšta bolnica Bar je, decidan je Đurišić, dobar primjer uspješnog korisnika EU fondova i podsjetio da je u okviru ovog programa do sada uspješno implementirano pet projekata, što je “rezultat dobrog planiranja i velikog rada, kako menadžmenta, tako i kompletnog osoblja uključenog u njihovu pripremu i izvođenje”.
I načelnica Direkcije za IPA i druge projekte u Ministarstvu zdravlja Crne Gore, Tanja Mijović je stava da je projekat veoma važan za kvalitetnije funkcionisanje zdravstenih sistema.
“Njegovom primjenom obezbijedićemo ranu dijagnostiku bolesti digestivnog trakta, kroz savremene digitalne alate i protokole u histopatologiji, što je ključno za pravovremeno liječenje i poboljšanje zdravstvene zaštite”, ukazuje Mijović, koja je podcrtala da je ovo i “značajan infrastrukturni iskorak, jer će izgradnja savremene histopatološke laboratorije u Opštoj bolnici Bar omogućiti uslove koji odgovaraju najvećim standardima”.
Direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore, dr Vuk Kadić je naglasio da će realizacija “PATODIGITAL” projekta obezbijediti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu za sve pacijente iz tri države učesnice.
“Značaj projekta i mogućnosti dobijanja bespovratnih sredstava i unaprjeđenje zdravstvenog sistema smo prepoznali u Fondu za zdravstveno osiguranje. Prvi put, od kada Fond postoji, formiran je Odsjek za međunarodnu saradnju i upravljanje projektima, kako spona između Ministarstva zdravlja, Ministarstva za evropske poslove i javnih zdravstvenih ustanova koje nisu u mogućnosti da projekte pripreme ovako kvalitetno kao što to uspješno radi Opšta bolnica Bar”, objasnio je dr Kadić. Podsjetio je da su samo tokom protekle godine, otkada Odsjek postoji, dobili tri projekta finansirana sredstvima EU.
Efektnu, sveobuhvatnu prezentaciju projekta “PATODIGITAL” prikazanu na video bimu, održao je šef Odsjeka patologije u Službi za laboratorijsku dijagnostiku, dr Amel Dacić.
Ukupna vrijednost projekta „PATODIGITAL“ je preko dva miliona i pedeset hiljada eura, od čega je 85 posto finansirano iz EU sredstava, što iznosi oko milion i sedam stotina pedeset hiljada eura.
Projekat će trajati trideset mjeseci, a očekivani datum završetka je februar 2027. godine.