Rasprava o drugoj tački dnevnog reda XXII sjednice SO Bar, koja se odnosi na rebalans Budžeta, trajala je nekoliko sati.
Prijedlogom Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o Budžetu Opštine Bar za 2024. godinu, planiran je u iznosu od 64,71 miliona eura, što je za 19,65 miliona više u odnosu na prvobitni budžetski plan za 2024. godinu.
Razlog za tako nešto su povećani prihodi od naknada za komunalno opremanje građevinskog zemljišta u iznosu od 8 miliona, i po osnovu novčanih kazni i oduzete imovinske koristi od 10,55 miliona, u skladu sa prinudnom naplatom neizmirenog duga za Maljevik, na osnovu pravosnažne i izvršne presude Osnovnog suda u Baru, kojom je Opština Bar naplatila potraživanje po osnovu naknade za komunalno opremanje građevinskog zemljišta od investitora – kompanije “Sonuba Montenegro” DOO.
Sredstva prenešena iz prethodne godine planirana su u iznosu od 16,32 miliona eura i u odnosu na prvobitni plan Budžeta za 2024. godinu uvećana su za 1,32 miliona eura.
Prijedlogom Odluke o izmjenama i dopunama Odluke o budžetu Opštine Bar za 2024. godinu predviđeno je da se planirani budžetski prihodi raspoređuju na tekuće izdatke (21,76 miliona), kapitalne izdatke (34,15 miliona) i otplatu obaveza iz prethodnog perioda i otplatu kredita KfWbanke (8,80 miliona).
Rebalans Budžeta objasnili su resorni sekretari Ivana Backović i Stefan Šušter.
Valentina Minić (Demokrate) je navela da je opozicija donijela silne milione koje je uplatila “Sonuba Montenegro”, “tjerajući odbranu Opštinu Bar da se bavi svojim poslom”, ali se zapitala zašto je novim Budžetom opredijeljeno samo 3,5 miliona za Maljevik i “dokle će Sutomore da izdržava opštinu Bar”.
Drago Drobnjak (SD) je podržao Budžet i izrazio zadovoljstvo što je najviše novca opredijeljeno za kapitalne izdatke, mr Aleksandar Barlović (DPS) je konstatovao da je ovo “dokument koji dovoljno govori o odgovornoj poliitici koju vodi lokalna uprava”, Omer Vukić (SDP) je utvrdio da je ovo kvalitetan dokument i detaljno razložio po stavkama uticaje na pojedina preduzeća, a Emir Peričić (DPS) potencirao “istorijski iznos Budžeta koji će se teško ikada ponoviti”, tražeći informaciju o sanaciji puta od Bolnice do naselja Sveti Ivan. Smiljana Vukićević (Ujedinjena CG) je ukazala na problem kanalizacije u Ulici Petra Vojvodića.
Milena Božović (Biram Bar) je pitala da li je Opština namjeravala da participira, i sa kojim projektima, kod fondova EU, Milan Nešković (Demokrate) zašto u Budžetu nema nekih ranije najavljenih projekata, dok je Momčilo Leković (Demokrate) upozorio da “postoji rizik da Opština bude primorana da vrati dio ovih sredstava Sonubi zbog štetnog sporazuma iz 2019. godine za koji su glasali predstavnici vlasti”, te da je na djelu “klasično pranje novca”.
Jelena Dabović (SD) ukazala je da nakon rebalansa nijedan euro nije dodijeljen ustanovama i pojedincima koji se bave problemom prava iz oblasti socijalne zaštite, te da nema sredstava ni za opštinske projekte LAP-a socijalne i dječje zaštite i socijalne inkluzije. Zapitala se po kom kriterijumu su dijeljena sredstva i da li je razmotren prijedlog da se 12.000 eura odvoji za kupovinu drva za ogrijev 75 socijalno ugroženih porodica u Baru.
Mr Naser Kraja (DPS) je naveo da su građani uključeni u donošenje odluka kako bi se osiguralo da se sredstva troše na najbolji način za funkcionisanje zajednice. Darko Janković (Evropa sad) je, pored ostalog, naveo da je Služba zaštite i spašavanja trebala dobiti sredstva za novu neophodnu opremu.
Vesna Drašković (DPS) je izrazila zadovoljstvo što je uvećan transfer u iznosu od 75.000 eura za obrazovanje i pozvala odbornike da se priključe protestu protiv nasilja koji će biti organizovan u nedjelju. Pitala je odbornika Lekovića šta konkretno znači pominjanje “pranja novca” u rebalansu, na šta je on odgovorio da se to odnosi na “apsolutno sve stavke koje su pripređivači rebalansa napumpali”, nakon čega je došlo do verbalnog sukoba između odbornika Lekovića i predsjednika Opštine Dušana Raičevića, pa je sjednica nakratko prekinuta.
Poslije pauze, Branislav Lakićević (DF) je potencirao problem vršnjačkog nasilja i iznio informaciju da je juče u školi BJO došlo do sukoba u IX razredu gdje je intervenisala služba hitne pomoći. Takođe je istakao da Opština Bar može da daje novac privatnim sportskim klubovima samo ukoliko se poveća njena vlasnička struktura u njima.
Asan Andrić (DPS) je naveo da se “vrlo odgovorno i posvećeno radilo na projektu Maljevik”, te da je “novac donio sistem koji je rezultirao raznim sudskim postupcima”, i pitao Lekovića da li je iskren danas ili kada je hvalio dobar posao Opštine oko Maljevika, nakon čega je došlo do replika između njih dvojice, uz neumjesna dobacivanja iz skupštinskih klupa.
Nakon proceduralnog reagovanja Valentine Minić u vezi sa prisustvom direktora Sportskog centra na sjednici, ponovo je došlo do povišenih tonova, pa je uslijedila pauza.
Odmah nakon što se nastavilo sa zasijedanjem, proceduralno, pozivajući se na član 58 Poslovnika, novu pauzu od 40 minuta zatražio je Radomir Novaković Cakan.