NVO „Adria“ koja se već dvije decenije bavi problematikom odraslih lica sa smetnjama u razvoju, u prostorijama Biznis start centra, održala je konsultativni sastanak „Zajedno do sigurne budućnosti odraslih lica sa intelektualnim smetnjama u opštini Bar“.
„Nažalost, odrasla lica sa intelektualnim smetnjama su najnevidljivija grupa osoba sa invaliditetom. Svjesni smo da oni nisu u stanju da se na pravi način samostalno predstave i iskažu svoje potrebe“, poruka je predsjednice „Adrie“, Marte Anđelić, koja se sa velikim entuzijazmom i elanom bori za prava i bolje uslove života za ovu ranjivu kategoriju.
Na sastanku je predočen trenutni položaj odraslih lica sa intelektualnim smetnjama, njihove potrebe i očekivanja.
„Problem sa kojim se, između ostalih, suočavaju je i (ne)mobilnost odnosno nemogućnost dolaska do udruženja, gde bi se družili i kreativno ispunili dio dana koji, većinom, provode u kućnim uslovima sa užim članovima porodice. Njihovi roditelji ili staratelji su sve stariji i narušenog su zdravlja“, ukazuje Anđelić.
Podsjeća da su im najpredaniji saradnici i partneri u svim aktivnostima koje realizuju, JU Centar za socijalni rad za opštine Bar i Ulcinj, na čelu da direktoricom Biljanom Pajović, magistrom socijalne politike i socijalnog rada.
„Ona je i ovom prilikom apostrofirala značaj i potrebu za razvoj sistema podrške za odrasla lica sa intelektualnim smetnjama i podržala njegovo formiranje i razvoj u lokalnoj zajednici. Na skupu je predstavljen primjer dobre prakse iz okruženja i način kako funkcioniše sistem podrške“, objašnjava predsjednica NVO „Adria“.
Najavljuje da će organizacija ugostiti predstavnike institucija iz okruženja (Novi Bečej, Kula) koji će podijeliti iskustva.
„Namjera nam je da animiramo lokalnu zajednicu i bliže je upoznamo sa našim aktivnostima i problemima. Vjerujemo da će prepoznati koliko je osobama sa intelektualnim smetnjama bitna interakcija i prihvatanje i da će se uskoro pronaći način da se, formiranjem službe u cilju promocije inkluzivnog društva i deinsitucionalizacije, poboljša kvalitet njihovog života“, podcrtava Anđelić.
Radom u zajednici i sa zajednicom, decidna je, smanjile bi se predrasude i stigma prema ovim licima.
„S obzirom da je u izradi Lokalni akcioni plan za zaštitu lica sa invaliditetom od diskriminacije i promocija jednakosti za period 2024-2027, na sastanku smo naveli da je u taj program neophodno uključiti i odrasla lica sa intelektualnim smetnjama. Već godinama potenciramo da bi najefikasnije rješenje bilo pokretanje pilot projekta ‘Stanovanje uz podršku’, koji bi obuhvatio i prevoz ove ciljne grupe i drugih OSI po sistemu ‘od vrata do vrata’ do prostorija udruženja“, objašnjava predsjednica NVO „Adria“.
Najavljuje i nove, intenzivnije aktivnosti u smislu animiranja zajednice na svim nivoima – počev od najbližeg okruženja, komšiluka, javnih institucija, firmi, do lokalnih vlasti.
„Organizovaćemo sastanke, prigodne javne događaje, štampati odgovarajući propagandni materijal za što bolju socijalnu inkluziju naših članova. Samo sistemski formalizovan model stanovanja uz podršku, može obezbijediti licima s intelektualnim teškoćama dugoročnu sigurnost i humaniji život u zajednici“, decidna je Anđelić.
Zadatak „Adrie“ je da ovaj proces učini što lakšim, efikasnijim i korisnijim, ne samo za članstvo, nego i za društvo kojem lica sa intelektualnim smetnjama pripadaju i u kome žive. Na taj način bi se, zaključuje Anđelić, riješila i najveća briga, a ona se oslikava u strijepnji svakog roditelja ili staratelja djeteta sa poteškoćama u pitanju – “šta poslije nas”?