Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević, sa potpredsjednicom Opštine Tanjom Spičanović i saradnicima, održao je sastanak sa Borislavom Jovovićem, generalnim sekretarom Saveza izviđača Crne Gore, Sarom Krpuljević, načelnicom Saveza, te Miodragom Tanjom Masoničićem, starješinom Izviđačkog odreda “24. novembar”.
Tema sastanka bila je volonterska inicijativa “Boranka”, projekat pošumljavanja opožarenih područja u Crnoj Gori, koji je započet januara ove godine i postao regionalna inicijativa podržana od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori. Kroz više akcija, sa preko 750 volontera, do sada je posađeno oko 30.000 novih sadnica na opožarenim lokacijama, pružajući konkretan doprinos obnovi prirodnog okruženja.
Predsjednik Raičević je izrazio apsolutnu otvorenost i interesovanje Opštine Bar da pruži podršku projektu, naročito imajući u vidu izazove s kojima se Opština suočavala u pogledu sanacije opožarenih područja i borbe protiv požara. Istakao je značaj aktivnosti Saveza izviđača, naglašavajući da Izviđački odred “24. novembar” predstavlja jedan od najboljih u Crnoj Gori, zahvaljujući kontinuiranom zalaganju i volonterskom radu svih generacija izviđača, dodajući da je on neizostavan element u obilježavanju 24. novembra – Dana oslobođenja Bara.
On je naglasio da je, zahvaljujući svim izviđačima koji iz generacije u generacije njeguju scouting kulturu. doprinos zajednici od velikog značaja posebno u trenucima kada se on više mjeri kroz finansijski doprinos nego kroz pripadnost zajednici i volonterski aktivizam, te dodao da je izgradnja i jačanje partnerstva cilj svih nas.
Posebna pažnja tokom sastanka posvećena je potencijalnim aktivnostima za rehabilitaciju i pošumljavanje područja na brdu Volujica i Golom brdu u Sutomoru, u skladu sa stručnim preporukama. Takođe, razmatrana je organizacija edukativnih radionica i aktivnosti za djecu i mlade, u saradnji sa Savezom izviđača, s ciljem jačanja volonterskog duha i podizanja ekološke svijesti kod najmlađih, uz inovativne ideje uključivanja građana u ovu akciju.
Jedna od inicijativa uključivanja šire javnosti u projekat “Boranka” je kroz korišćenje boralice, olovke napravljene od spaljenog drveta, a podrazumijeva crtanje drveta, davanje imena i sadnju u virtuelnoj šumi. Za svako zasađeno drvo u virtuelnoj šumi volonteri Boranke će zasaditi pravu sadnicu na izgorjelom zemljištu.