Predavanja o epilepsiji kod djece i odraslih u hotelu Princess

U hotelu “Princes”, u subotu 30. novembra, od 18. do 20 sati, biće održana predavanja posvećena epilepsiji kod djece i odraslih. Sa dr Marijom Đerković Lakićević, koja je neurološkinja, suspecijalista kliničke neurofiziologije i epileptologije, razgovarali smo o prvom ovakvom predavanju u Crnoj Gori, koje će biti realizovano u saradnji sa NVO “Povjerenje”. 

Novembar je u medicinskom kalendaru mjesec posvećen borbi protiv epilepsije. Tim povodom, u hotelu “Princess” biće organizovana predavanja o epilepsiji kod djece i odraslih. 

“Mislim da se o epilepsiji jako malo priča na nivou našeg grada i Crne Gore koja je, pored moždanog udara, najčešća neurološka bolest. Kao neurolog, moram da istaknem da su neurološke bolesti u fokusu upravo zbog visokog stepena invaliditeta, a i smrtnosti, u zemlji i svijetu. Ovo je prvi događaj ovakve prirode u našem gradu. Ponosna sam na to što sam zajedno sa NVO ‘Povjerenje’ okupila sjajne stručnjake, entuzijaste i mlade kolege. Imamo više epileptologa, dva dječja – Iz Klinike za dječije bolesti Kliničkog centra Crne Gore, to su dr Dragaš i dr Ivanović Radović. Takođe, pored moje malenkosti, biće i dva epileptologa na završetku subspecijalizacije: iz Opšte bolnice u Pljevljima dr Sabrina Hadžiosmanović i dr Tijana Sekulić iz Opšte bolnice u Bijelom Polju. Pored nas neurologa, odnosno pedijatara epileptologa i adultnih neurologa, tu su nam i psihijatrijsko-psihološka podrška, kolege iz Centra za rani razvoj Kliničkog centra Srbije, dječiji psihijatar Ivan Ivanović i koleginica Nađa Ševaljević, psiholog, koja će govoriti o bolestima koje su udružene sa epilepsijom, kao i o poremećajima koji prate epilepsiju i nekada više narušavaju kvalitet života nego sami epileptički napadi. To su psihijatrijski poremećaji, najčešće depresija i anksioznost. Objasniće i kako psiholog neuropsihološkim testovima može da ustanovi razne poremećaje, ali i kako može da pomogne psihološkim tretmanima” objašnjava dr Đerković Lakićević.

“Sve teme će biti obrađene kroz kraća interaktivna predavanja, koja omogućavaju da se pacijenti i porodice uključuju i postavljaju pitanja. Govoriće se uopšteno o epilepsiji, o prvoj pomoći kod epileptičnih napada”.

“To je jako važna tema, jer smo vidjeli da i dalje ima mnogo grešaka prilikom prve pomoći kod ovakvih događaja” istakla je naša sagovornica.

“Pričaćemo i o terapiji odnosno antiepileptičkim ljekovima. Zadnjih 15-20 godina su razvijeni odlični novi antiepileptički ljekovi, sa minimalnim neželjenim dejstvima. Biće riječi i o drugim metodama liječenja, ne samo ljekovima već i o  hirurgiji epilepsije. Postoje i epilepsije koje mogu i treba da se operišu. 

Ono što je jako važno, govorićemo o iznenadnoj smrti tokom epileptičkog napada, nečemu što je sad u fokusu na globalnom nivou, jer se ispostavilo da je smrtnost kod epilepsije tri do četiri puta veća nego u opštoj populaciji” najavila je dr Đerković Lakićević.

Ona je na predavanja najprije pozvala pacijente i njihove porodice, kao i ljekare iz primarne zdravstvene zaštite, pedijatre  i sve ostale koji su zainteresovani da se edukuju u vezi ove bolesti.

Share.

Comments are closed.