Opštinska organizacija Crvenog krsta Bar danas je u Maloj sali SO Bar organizovala prezentaciju programa “Primjena prve pomoći kod djece”.
Prezentaciji su prisustvovale sekretar SO Bar Aleksandra Nikezić Grabež, direktorka JPU “Vukosava Ivanović Mašanović“, Tanja Bardić, zaposleni u javnim i privatnim predškolskim ustanovama, Centru za socijalni rad, Vojsci Crne Gore, volonterke, mlade majke, korisnice socijalnih usluga…
Predavač, Igor Jokanović, nacionalni koordinator za prvu pomoć u Crvenom krstu Crne Gore, kroz razgovor, konkretna pitanja i odgovore ponuđene na testu koji je podijeljen svima, dotakao se brojnih pitanja i situacija u kojima se može naći roditelj pri ukazivanju prve pomoći.
Jokanović je za Radio Bar i Bar info kazao da je jedna od misija Crvenog krsta Crne Gore da vrši edukaciju stanovništva u pružanju prve pomoći.
“U zadnje četiri godine 3.500 zaposlenih u radnim organizacijama prošlo je naše kompletne licencirane obuke. Održali smo predavanja u nizu gradova i institucija-za mlade majke, specijalne službe za spašavanje, udruženja motociklista i planinara… Nama su svi ciljna grupa i svako ima određena pitanja. Fokus predavanja stavljen je na povrede koje se dešavaju u svakodnevnom životu, gdje možemo da pružimo prvu pomoć priručnim i improvizovanim sredstvima. Svako od nas može da pruži adekvatnu prvu pomoć, da nauči koji je broj Hitne pomoći, što smiju i mogu, a što nikako ne treba da rade. Na to su fokusirana predavanja Crvenog krsta kada je u pitanju obuka o pružanju prve pomoći“, kazao je on.
Jokanović ističe da je Crveni krst razvio i mobilnu aplikaciju “Pomozi sebi i drugima”. Aplikacija je besplatna, a može se koristiti i kad nemate pristup internetu.
“Tu su brojne informacije-o dobrovoljnom davalaštvu krvi, o djelovanju u nesrećama, kako postupiti u slučaju zemljotresa, a detaljno je opisano kako pružiti prvu pomoć kod srčanog udara, astme, jakog krvarenja, posjekotina, kada je osoba bez svijesti”, napominje Jokanović.
Sekretar OO CK Bar, Zorica Crnčević, zadovoljna je današnjom prezentacijom.
“U okviru redovnih aktivnosti, kada je u pitanju prva pomoć i značaj ove oblasti, danas je organizovan skup sa akcentom na prvu pomoć kod djece. Imali smo za cilj da okupimo što više zaposlenih koji rade sa djecom, kao i mladih majki. Svi su bili jako zainteresovani, postavilo se puno pitanja, a imali smo sjajnog predavača. Ono što je važno da se shvati, da je obuka iz prve pomoći bitna za svakog pojedinca, jer je ključna brzina, i dok ne stigne Hitna pomoć, vi vrlo često možete nekome spasiti život ili spriječiti i preduprijediti teže posljedice povrjeđivanja”, istakla je Crnčević.
Crnčević je najavila nastavak ciklusa predavanja o prvoj pomoći, posebno zaposlenim u službama gdje je prisutan veliki broj stranaka i „gdje može doći do različitih povreda, pa bi bilo pogubno da u toj službi ne postoji niko ko zna prvu pomoć“.