Opština Bar: Održan panel Udruženo protiv rodno zasnovanog nasilja

U hotelu “Princess” održana je panel diskusija „Udruženo protiv rodno zasnovanog nasilja“ u organizaciji Opštine Bar, u okviru lokalnog akcionog plana za rodnu ravnopravnost.

Na panelu su održane dvije sesije. Prva se ticala institucionalnog odgovora na nasilje, gdje su predstavnici institucija, poput Centra za socijalni rad, Osnovnog suda, Doma zdravlja i Uprave policije, predstavili svoje aktivnosti i predložili mjere za unapređenje sistema zaštite žrtava.

Druga sesija je sagledana kroz pružanje podrške iz prve ruke, u kojoj su aktivistkinje iz nevladinih organizacija podijelile iskustva rada sa žrtvama i ukazale na važnost održivosti servisa podrške i saradnje sa institucijama.

Panel je otvorila Ivana Raščanin Radičević, ekspertkinja za rodnu ravnopravnost, ističući važnost saradnje svih institucija u borbi protiv rodno zasnovanog nasilja.


Menadžerka Opštine Bar, Tanja Bardić je naglasila posvećenost Opštine ovom važnom društvenom pitanju.

„Rodno zasnovano nasilje nije samo lični problem već i izazov za cijelu zajednicu. Opština Bar čvrsto podržava sve inicijative koje doprinose zaštiti žena, prevenciji nasilja i osnaživanju naših sugrađanki“, istakla je Bardić.

Vasilije Lalević, predstavnik sektora za lokalnu samoupravu, istakao je koliko je važno da sa ovom borbom nastavimo svaki dan, ne samo tokom 16 dana aktivizma.

“Kao lokalna uprava duboko smo svjesni važnosti ovog problema, ali i potrebe za umrežavanjem i zajedništvom kako svih institucija, tako i civilnog sektora. Neophodan je predan rad, kontinuirana edukacija ali i razvijanje programa, odnosno planova iz kojih će poristeći konkretne aktivnosti i mjere usmjerene direktno ka smanjenju nasilja u našoj opštini. Upravo zato sekretarijat za lokalnu samoupravu i Opština Bar, ostaju posvećeni toj borbi, osiguravajući da se kroz implementaciju konkretnih mjera i aktivnosti grade snažni  međuresorni odnosi ali i snažnija svijest o prevenciji.”

Iz Sekretarijata za lokalnu samoupravu Opštine Bar naglasili su značaj lokalnih inicijativa i posvećenost Opštine Bar stvaranju zajednice bez nasilja kroz podizanje svijesti, dijeljenje znanja i jačanje saradnje.

U prvom dijelu panela govorile su Alma Hot, samostalna policijska inspektorka za nasilje u porodici i maloljetničku delikvenciju u UP Bar, Azra Čindrak, socijalna radnica u Službi za djecu i mlade JU Centra za socijalni rad Bar, Gordana Planinić, savjetnica, kandidatkinja za sudiju u Osnovnom sudu Bar i Dušica Burić, glavna sestra Doma zdravlja Bar.

Alma Hot, samostalna policijska inspektorka za nasilje u porodici i maloljetničku delikvenciju u UP Bar na početku svog izlaganja objasnila je način postupanja njihovog sektora.

 „Za građane koji čuju da postoji nasilje, što je jako bitno, postoji mogućnost anonimne prijave preko dežurne službe na broj 122. Što se tiče žrtava nasilja u porodici, oni takođe mogu prijaviti telefonskim putem. Ako ne žele da podnesu prijavu, mogu jednostavno podijeliti svoj problem, a svaka institucija je protokolom slučaja nasilja u porodici, dužna da prijavi svaki aspekat nekog nasilja“, naglasila je Hot.

Dušica Burić, na pitanje, da li doktori ukoliko primijete nasilje to prijave kazala je da u Domu zdravlja nisu posebno obučeni za te slučajeve, ali ih zakon obavezuje da svaku sumnju moraju da prijave.

“U odnosu na žene, zastupljenije je nasilje nad djecom, ali u tom slučaju je doktorima otežano regovanje, jer su uvijek tokom pregleda prisutni i roditelji. Veliki je problem što u Domu zdravlja ne postoji lista povreda, koja bi trebalo da se popuni na način da ispunjava sve tačke koje bi poslije bile relevantne za sud ili za nešto dalje“  objasnila je Burić.

U drugom dijelu panela učesnice su bile Aida Petrović, aktivistkinja, izvršna direktorica NVO Crnogorski ženski lobi, Anđela Jukić, diplomirana psihološkinja i koordinatorka skloništa za žrtve nasilja – NVU Lea Bar  i Neda Radović , direktorica NVO Sistem

Anđela Jukić, diplomirana psihološkinja i koordinatorka skloništa za žrtve nasilja – NVU Lea Bar istakla da je obuka nešto što je jako bitno kako bismo imali spoznaju šta je nasilje, kako ga prijaviti i kako pomoći nekome ko trpi nasilje „Činjenica da smo danas ovdje pokazuje da smo spremni da konačno podignemo glas, osnažimo žene i budemo glas onih žena koje to same ne mogu biti.“ Akcentovala je ona.

Diskusija je zaključena porukom da je borba protiv nasilja nad ženama dugoročan proces koji zahtijeva koordinaciju svih aktera društva, navodi se u saopštenju iz Opštine Bar.

Share.

Comments are closed.