Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja danas je prezentovalo mjere podrške iz Agrobudžeta za 2020. godinu u Baru. Prezentaciji u velikoj sali SO Bar prisustvovali su predstavnici barskih poljoprivrednika. Među njima, najzastupljeniji su bili maslinari i vinari.
Radana Damjanović, direktorka Direktorata za poljoprivredu u Ministarstvu poljoprivrede i ruralnog razvoja, za Radio Bar i Bar Info objasnila je šta je predstavljeno poljoprivrednicima iz Bara: “Danas su poljoprivredni proizvođači sa područja Opštine Bar imali priliku da čuju na koji način mogu ostvariti podršku u poljoprivredi, odnosno, predstavili smo im mjere podrške sadržane u Agrobudžetu. Dobra stvar za sve koji se bave poljoprivredom, ali i one koji žele da budu poljoprivrednici, jeste da je Agrobudžet porastao u odnosu na prošlogodišnji i ima na raspolaganju 61 milion eura za podršku poljoprivredi, ribarstvu, realizaciji operativnih programa… Povećana su sredstva i za mjere tržišno-cjenovne politike, proizvođačima poznatije kao direktna plaćanja u stočarstvu i biljnoj proizvodnji, a porasla je i podrška za investicije u razvoj poljoprivrede. Konkretno, proizvođači bilja i oni koji se bave stočarskom proizvodnjom, ove godine dobiće veći iznos premija, zato što se u obuhvatu za plaćanje našlo svako grlo, umjesto predviđenog minimuma. Uslov za ostvarivanje premija je ostao isti, s tim što su premijama obuhvaćena sva grla. To su novine u Agrobudžetu, odnosno odgovor administracije na zahtjeve i očekivanja poljoprivrednih proizvođača. U biljnoj proizvodnji podrška po hektaru je sa 180 povećana na 200 eura, uz dodatnih 10 eura za mlade poljoprivrednike”.
Na današnjoj prezentaciji najviše su govorili predstavnici maslinara i maslinarskih udruženja.
“Čuli smo i neke nerealne zahtjeve. Kažem nerealne zato što danas nijesmo čuli priču o razvoju, zapravo pričali smo o mogućoj podršci za one aktivnosti i radnje koje su oni dužni da sprovode, odnosno obavljaju – pričamo o redovnim agrotehničkim mjerama, a to nijesu razvojne mjere. Razvojne mjere sadržane su u Agrobudžetu, pominjali smo danas podršku razvoju maslinarstva, izgradnji podzida, zasnivanju novih maslinjaka. Naravno, tu su i podrška po hektaru i podrška za očuvanje genetičkih resursa u biljnoj proizvodnju, za mehanizaciju i opremu u maslinarstvu. Mislim da veliki broj mjera nudi šansu svim poljoprivrednim proizvođačima za dalje unaprjeđenje svoje proizvodnje i unapređenje kvaliteta proizvoda”, rekla je Radana Damjanović.
Osim maslinara, svoje mišljenje i potrebe istakli su i vinari.
“Za vinare je obezbijeđena podrška, čuli smo danas u kom pravcu bi željeli da ovaj sektor ide, o tome ćemo diskutovati. U suštini, podrška vinogradarstvu se realizuje kroz niz mjera. Imamo mjere posebne podrške za vino, mjere ruralnog razvoja, imamo direktna plaćanja u biljnoj proizvodnji, a ne treba zaboraviti ni podršku kroz IPARD program za velike investicije, gdje su naši vinari prepoznali svoju šansu. Mislim da svi mogu da nađu za sebe mjesto u Agrobudžetu”, istakla je Damjanović.
Svi poljoprivredni proizvođači, kazala je ona, mogu se obratiti Ministarstvu poljoprivrede ili Savjetodavnoj službi u Baru.
Agrobudžet je juče predstavljen u Nikšiću i Danilovgradu, a danas će, nakon Bara, biti predstavljen u Ulcinju.