Orkestar harmonika pod vođstvom prof. Basaraba zablistao na Cetinju

Na jubilarnom, 50. Muzičkom festivalu mladih Crne Gore, koji je sredinom aprila održan na Cetinju, učenici Škole za osnovno muzičko obrazovanje (ŠOMO) “Petar II Petrović Njegoš” iz Bara učestvovali su sa 13 tačaka iz diciplina flauta, truba, klavir, solo pjevanje, i orkestar i postigli zapažene rezultate.

“Orkestar harmonika kojeg čine učenici od IV do IX razdreda, u II kategoriji, u disciplini orkestar, osvojio je Specijalnu nagradu (100 bodova). Dirigent je profesor Aleksandar Basarab, sa saradnicima profesorima mr Sanjom Hajduković i Stefanom Đukićem. Učenica VII razreda, Ana Babić u disciplini flauta (II kategorija) osvojila je I nagradu. Njena profesorica je Suzana Pepđonović, a korepetitorka Nikoleta Strugar. Matvei Šabalin, učenik V razreda (I kategorija), u disciplini flauta, osvojio je III nagradu. Njegova profesorica je Tamara Stijepović, korepetitorka je bila Nikoleta Strugar”, navodi direktorica ŠOMO, Danka Popović.

Organizator manifestacije i domaćin takmičenja učenika osnovnih, srednjih muzičkih škola i studenata bila je JU ŠOMO ,,Savo Popović“, a partneri Muzička akademija i Aktiv direktora muzičkih škola Crne Gore.

Tokom trodnevnog izdanja, objašnjava Popović, nadmetalo se oko 400 učenika u 14 takmičarskih disciplina: klavir, harfa, flauta, klarinet, saksofon, oboa, horna, truba, trombon, solo pjevanje, kamerni ansambli (od trija do noneta), orkestar, balet i udaraljke.

Mladi talenti iz Bara, koji su takođe ostavili odličan utisak su i Arkadij Argirov flauta, IV razred profesorica Suzana Pepđonović, korepetitorka Nikoleta Strugar (I kategorija), Seada Rašketić flauta, VIII razred profesorica Marija Blažević, korepetitorka Jovana Vukazić (III kategorija); Konstantin Ševcov truba, IV razred, Ivan Svetlichnyy truba, V razred (I kategorija), Jegor Ševcov truba, VI razred (II kategorija), profesor Uroš Sučić, korepetitorka Jovana Vukazić; Marija Makarova klavir, V razred (I kategorija), Galina Čerkizova klavir, VII razred (II kategorija), profesorica mr Maja Basarab, Katarina Radosavović klavir IX razred (III kategorija), profesorica Ana Vukazić; solo pjevanje Mihaela Jovović II razred, Janja Tufegdžić III razred (I kategorija), profesorica mr Aleksandra Vojvodić Jovović, korepetitorka Ana Vukazić.

“Takmičenje je velika motivacija, kako za profesore tako i za đake. Učenici su imali priliku da osjete drugačiju atmosferu – pored takmičarske i edukativnu. Uz to su se družili i upoznali sa vršnjacima iz drugih muzičkih škola u Crnoj Gori i uporedili muzičko umijeće. Možemo zaključiti da je muzičko obrazovanje u našoj školi na zavidnom nivou i da se vrijedan i naporan rad učenika i profesora itekako isplatio”, poručila je Popović.

Posebnu pažnju učesnika i stručnog žirija, kako sa ponosom naglašava, zavrijedio je orkestar harmonika, koji je oduševio sve prisutne i još jednom potvrdio kvalitet dirigenta profesora Aleksandra Basaraba, sa saradnicima, profesorima mr Sanjom Hajduković i Stefanom Đukićem.

“Profesori i učenici su uložili veliki trud i bili su podrška jedni drugima u svim izazovima, ali nam je naročito drago da su u svemu tome bili složni, slušali i družili se, pa je samim tim i veličanstvena izvedba kompozicija tekla prirodno i sa poletnom lakoćom”, zaključuje direktorica ŠOMO.

Festival na Cetinju je ponudio i bogat prateći program – koncert povodom otvaranja, koncert Georgija Perihoda – violončelo, “Snežana i sedam patuljaka” UŠMB “Vasa Pavić” u saradnji sa SSŠ iz Podgorice i Cetinja, koncert Andrej Savić – klavir, koncert povodom zatvaranja festivala, Jean Pierre Pinet – flauta, solisti orkestra ,,Bokabarocco”.   

Share.

Comments are closed.