VIDEO: Prvi DeWine Fest opravdao očekivanja organizatora i posjetilaca

U prelijepom ambijentu hotela „Princess“ održan je prvi „De Wine Fest“ koji je okupio više od 60 proizvođača i izlagača vina iz zemlje i inostranstva, hotelijere, ugostitelje, predstavnike HoReCa sektora, a manifestacija je bila otvorena i za širu javnost – ljude koji vole i poštuju vino i znaju da uživaju u njegovim blagodetima.

Sponzori i prijatelji manifestacije su Opština Bar, hotel „Princess“, „Aqua Viva“, HoReCa Lux, Radio Bar i „Knjaževa bašta“.

Posjetioci su imali priliku da uživaju u nesvakidašnjem spoju vinarstva, gastronomije, umjetnosti i tradicije, a brižljivo osmišljen program učinio je da, iako kišovit, subotnji dan u Baru svima ostane u divnoj uspomeni.

Inicijator „DeWine Festa“ je poznati barski ugostitelj Luka Bogdanović, koji je bio hrabar i kreativan i ideju i davnašnju želju pretočio u ozbiljan i sadržajan program. On se zahvalio prijateljima i poslovnim partnerima „na podršci sa ciljem da se Bar i kompletna južna regija pozicioniraju kao podneblje koje potencijalom i resursima mogu i trebaju da ponude autentičnu, pitku, kvalitetnu vinsku priču“.

„Iako je festival inicijalno organizovan u čast vina, namijenjen njegovim obožavaocima, ali i profesionalcima koji se vinom bave, ovo nije isključivo storija o vinu, već i o gastronomiji, kulturi, delikatesima, druženju i hedonizmu. Moram kazati da je vinska scena Crne Gore, iako perspektivna, nedovoljno valorizovana. Kada sam poželio da organizujem ‘DeWine Fest’ rukovodio sam se idejom da se ljubitelji vina dodatno edukuju, a onima koji to još uvijek nisu postali, omogućimo da se zaljube u ovo božansko piće“, poručio je Bogdanović uz dobrodošlicu i nadu da će susreti u Baru postati tradicionalni.

Podrška zajednice, u prvom redu lokalne uprave, od izuzetnog je značaja i snažan je vjetar u leđa prilikom organizacije događaja ovog tipa i obima. Predsjednik Opštine Bar Dušan Raičević izrazio je zadovoljstvo i uvjerenje da će manifestacija doprinijeti promociji Bara kao destinacije sa izvrsnim potencijalom za razvoj gastro turizma.

„U trenucima kada je globalna turistička ponuda sklona promjenama, kontinuitet svih destinacija je promocija gastronomije kao njenog neizostavnog dijela. Čini me posebno sretnim činjenica da su među izlagačima dominantno prisutni domaći proizvođači, ali i izlagači iz regiona kojima, takođe, želim toplu dobrodošlicu u naš grad“, istakao je Raičević i zahvalio Luki Bogdanoviću na „hrabrom potezu i odvažnosti da organizuje festival“. Ovakvi događaji su, smatra Raičević, prilika da se Bar visoko pozicionira kako u oblasti vinskog turizma, tako i u promovisanju svih proizvoda po kojima je naše podneblje prepoznato – maslinovg ulja, proizvoda od masline, sira, agruma…  

Prvi „De Wine Fest“ je podržalo i Ministarstvo poljoprivrede. Danas je u Baru tim povodom boravio i sekretar ministarstva Krsto Rađenović, koji je apostrofirao da mu je „posebno drago što se ovakvo okupljanje održava u Baru – gradu sunca, mora, maslina, ali i vina“.

„Lijepo je što su se na jednom mjestu izlagači, vinari, ljubitelji vina, stručnjaci okupili zbog razmjene znanja, iskustva, i vizije razvoja ovog plemenitog sektora. Crna Gora ima izuzetno bogatu vinsku tradiciju – od kamenih terasa Crmnice, do plodnih dolina Podgorice i Skadarskog jezera. Naša zemlja nudi sorte koje su jedinstvene, autohtone i sve više cijenjene na međunarodnom tržištu. Vino nije samo prozvod, ono je kultura, identitet, priča koja se prenosi kroz generacije. U svakoj butelji crnogorskog vina osjećamo plodove naše zemlje i rad naših vinogradara“, nadahnuto je govorio Rađenović i podvukao da Ministarstvo poljoprivrede snažno podržava razvoj vinskog sektora, prepoznajući njegov potencijal ne samo kroz proizvodnju, nego i u sektoru turizma. Objasnio je da je cilj ovog resora da omogući uslove u kojima svaki vinar može da raste i da se ponosi onim što stvara, pa su stoga manifestacije poput „DeWine Festa“ od izuzetnog značaja na tom putu.

Nemjerljiv doprinos u organizaciji prvog „De Wine Festa“ dao je hotel „Princess“ na čelu sa izvršnim direktorom Markom Nikolićem i direktoricom hotela, Vesnom Marković.

„Ovo je poseban vinski događaj kojim se predstavlja kultura stola, u čemu vino ima izuzetnu ulogu i značenje. Festival sublimira dobru energiju i entuzijazam ljudi koji su ga pripremali, čemu nisu naudile ni nepovoljne vremenske prilike zbog kojih se nije održao, kako je prvobitno bilo zamišljeno, na terasi oko bazena. Danas je pred nama bogatstvo ukusa i mirisa, a svaka flaša nosi priču o vremenu, ljudima, strasti, predanosti i umijeću. Festival nije samo prilika za degustaciju i uživanje, već i za razmjeni iskustava koja se tiču vina i gastronomije. Ovakvi susreti doprinose povezivanju i umrežavanju vinara, somelijera, ugostitelja, onih koji svoje znanje, vrijeme i posvećenost ulažu u stvaranje izuzetnih proizvoda i unapređenju vinske kulture“, navela je Marković.

‘DeWine Fest’, osim što je pružio jedinstvenu priliku za uživanje u vrhunskim vinima i gastronomiji, poslužio je i za promovisanje održivih praksi i ekološke odgovornosti. Na tom talasu – talasu ekologije i brige o životnoj sredini, podržala ga je i organizacija „Zeleni talas“.

„Vjerujem da će ovaj događaj postati jedan od primjera održivosti i nadam se da će se i inicijatori drugih, sličnih okupljanja u Baru, rukovoditi pozitivnim promišljanjima organizatora ‘DeWine Festa’. Sva ambalaža generisana tokom festivala – plastika, staklo, papir i limenke, biće selektivno prikupljena na reciklažnim stanicama postavljenim na ključnim lokacijama. Nakon događaja, otpad će biti poslat na reciklažu, čime se direktno doprinosi smanjenju otpada, očuvanju prirodnih resrsa i podizanju svijesti o važnosti odgovornog upravljanja otpadom i reciklaže“, objasnila je Jelena Rakčević iz „Zelenog talasa“, uz zahvalnost lokalnoj upravi, privrednim subjektima i građanima Bara, koji je regionalni centar te organizacije za primorje, na „kvalitetnoj saradnji i odgovornom pristupu građenja ekološke svijesti“.

Vlasnik ulcinjske vinarije „Milović“ koja postoji od 2007 godine, Brano Milović naglasio je da svi učesnici veliku zahvalnost duguju Luki Bogdanoviću koji se odvažio da organizuje „DeWine Fest“.

„Volio bih da se festival organizuje svake godine, na dobrobit i zadovoljstvo proizvođača i ljubitelja vina. Proizvodimo oko 20.000 boca na godišnjem nivou, a s obzirom da smo u novom projektu, nadam se i proširenju ponude“, najavljuje Milović.

Očekuje da će u narednom periodu, na lokalitetu Briska Gora u opštini Ulcinj, uz postojeće vinograde koji datiraju iz šezdesetih godina prošlog vijeka, podići još desetak hektara novih zasada vinove loze. Milović ukazuje da je, prema procjenama stručnjaka, upravo to podneblje najbolje za uzgoj sorte „Vranac“, jer ima preko 2.550 sunčanih sati tokom godine. Uz dominantni „Vranac“, vinarija „Milović“ proizvodi i po jedan „Chardonnay“ i „Rose“.

Vinar, vinogradar Dejan Tomić u Baru je predstavio vina vinskog podruma „Sanktum“ koji se nalazi na sjeveru Slovenije u regionu Štajerska.

„Radimo veoma umjerena, blaga vina, na šta ovo podneblje nije baš naviklo. Želimo da predstavimo nešto novo, a sa ‘DeWine Company’ sarađujemo već dvije godine. Na štandu u Baru je „Chardonnay’ i ‘Pino Noar’, koji su naši glavni predstavnici. U našoj vinariji radimo spontane fermentacije sa divljim kvascima, u drvenim bačvama, u otvorenim fermentorima, tako da se trudimo da sve održimo što je prirodnije moguće“, kazao je Tomić, koji se pohvalio da je na festivalu u Baru predstavio vino potpuno drugačije od onih na koje je crnogorska vinska scena navikla.

„To je bijelo vino koje se radi u stilu crvenog. Proizvodi se od tri sorte- Chardonnay-a, bijelog i sivog Pinoa. Svaka sorta je macerirana u posebnim, velikim hrastovim bačvama i potom napravljen blend koji je još odležavao u neutralnim bačvama“, objasnio je Tomić.

Destileriju „Bojkovčanka“ iz Srbije, koja postoji već četiri decenije, u Baru je predstavio Dejan Momčilović.

„Stigli smo sa namjerom da primorskoj regiji prezentujemo naše rakije koje imaju dugu tradiciju u Srbiji, a sa partnerima iz kompanije ‘G3 Spirits’, koja je distributer u Crnoj Gori, već smo uspjeli da plasiramo proizvode na ovdašnje tržište. Najpopularnija je ‘Bojkovčanka’ rakija od šljive, stara deset godina. Napravili smo kupažu od četiri starih sorti šljiva, pa ona može da parira čak i francuskom konjaku. Na tržištu smo prisutni i sa rakijama od dunje, kajsije i viljamovke“, kazao je Momčilović.

Prisustvo vina koje proizvodi poznati crnogorski reditelj Nikola Vukčević je potvrda da uživanje u vinu, gastronomiji i umjetnosti odlično idu zajedno. Govoreći o počecima bavljenja vinarstvom, Vukčević je za naše medije otkrio da je sa suprugom Draganom u priču o proizvodnji vina uplovio sticajem neobičnih okolnosti.

„Iznenadnom smrću mog oca Iva, koji je u prađedovskom nasljeđu imao divan vinograd u Lješanskoj nahiji, odlučili smo da se sedam-osam godina kasnije prvi put predstavimo na sajmovima. To je tradicija koju smo, sa puno ljubavi i porodičnog aktivizma Dragana, ja, naša djeca i moja majka Bosiljka, nastavili. Konačno smo se ohrabrili da izađemo i pokažemo to što svih ovih godina strpljivo čuvamo u našem podrumu i što je odležavalo čekajući pravi trenutak“, kazao je Vukčević. Puna ljubavi i podrške Dragana Vukčević slijedi porodičnu tradiciju, a omiljeno vino joj je „Summer Romance 2019“, dominantno proizvedeno od Vranca, odležalo je 21 dan, a u koje je, kako kaže „uloženo mnogo truda, vremena i ljubavi“.

Vinarija „Mola“ iz Rogama (okolina Podgorice) vlasnika Mirka Vučinića se, iako je već 12 godina prisutna na crnogorskom tržištu, prvi put predstavila ljubiteljima vina u Baru.

„Na prvom ‘DeWine Festu’ učestvujemo sa dva bijela vina ‘Chardonnay’ –  ‘laganijim’ iz inoxa i barikiranim pod nazivom ‘Unique’, jer je zaista jedinstveno iz bureta od bagrema (akacije). Osim toga, ponosni smo i dva ‘Merlot’-a – iz inoxa i iz hrastovih buradi i, naravno, našom ‘ličnom kartom’, Rose-om, koje je najprodavanije roze vino u Crnoj Gori“, ponosan je Vučinić.

Iz renomirane „Tikveš“ vinarije u Bar je iz Kavadaraca (Makedonija) sa prijateljima i kolegama stigao Nebojša Glišić.

„Centralna vinarija je u Kavadarcima, a imamo i četiri male ‘butique’ vinarije koje se nalaze na lokalitetima širom Makedonije, dok je jedna u Francuskoj. U Bar smo došli na poziv prijatelja i zadovoljstvo nam je da budemo učesnici prvog sajma vina. Predstavili smo se novim brendom naše vinarije, vinom ‘Luda Mara’, centralnim u ‘Premium’ dijelu poslovanja. Takođe, donijeli smo i čuvene „Belu vodu’ i ‘Crvenu vodu’“, naveo je Glišić.

Neobičan naziv vina, koji je privukao pažnju posjetilaca festivala i izmamio osmjehe, potiče od potoka Luda Mara, koji protiče kroz Kavadarce, u neposrednoj blizini vinarije.

Nezaobilazan učesnik manifestacija koje se u poslednje vrijeme organizuju sa ciljem njegovanja i promocije tradicionalnih vrijednosti je i „Kuća maslina“, koja se za svega godinu od otvaranja pozicionirala kao vrlo ozbiljan partner, a direktorica dr Marija Markoč je uvijek spremna da podrži dobre ideje. Festival je, prema procjeni organizatora izvanredna prilika da se, osim vina, predstave i proizvođači autohtonih barskih proizvoda, maslinovog ulja, rukotvorina od masline, kozjih sireva, pršute… Za umjetnički momenat zaslužna su bila izložena djela barskih slikara Muharema Muratovića, Gorana Ćetkovića, Marka Čakalovića, Miluna Lutovca i Violete Bolmanović.

Pod okriljem Festivala posjetioci su imali priliku da na lutkama vidite i dio unikatne kolekcije dr Anastazije Miranović rađene u svili s motivima vinove loze, grožđa, vina…, koja se, izuzetno uklopila u današnju vinsku priču.

„Predstavlja mi veliko zadovoljstvo što je u Baru organizovan ovaj festival. Nadam se da će postati tradicionalan, iz razloga jer je Bar opština u kojoj se nalazi regija čuvena po uzgoju vina – Crmnicu. Sigurna sam da je ovo samo dobra osnova budućem razvoju ove manifestacije. Festival sam podržala pogotovo iz razloga što sam prije nekoliko godina radila kolekciju povodom zlatnog jubileja ‘Plantaža’ Premijerno predstavljanje kolekcije bilo je na zlatnom jubileju kompanije u ‘Šipčaniku’. Upravo je tom revijom ‘Šipčanik’ promovisan i kasnije više puta korišćen kao ‘modna scena’. Zaista mi je drago što sam imala priliku da, uz sve gastronomske delicije i umjetnička djela naših slikara, manifestaciji dam i malo modnog ‘šmeka’“, zadovoljna je Miranović.

Nakon oficijelnog dijela, posjetioci su imali priliku da obiđu štandove, kušaju vina i delicije barskog kraja. Uslijedio je dio manifestacije rezervisan za profesionalce iz HoReCa sektora i degustacija specijalnih proizvoda namijenjenih profesionalnoj upotrebi.

Share.

Comments are closed.