Matica crnogorska objavila Fototipsko izdanje Cetinjskog plastira, iz skriptorijuma na Skadarskom jezeru

Prvo fototipsko izdanje „Cetinjskog psaltira“ iz XV vijeka, nastalo u skriptorijuma na Skadarskom jezeru krajem vladavine dinastije Balšića do 1421. godine, objavljeno je u izdanju Matice crnogorske i Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“.

Rukopisni „Cetinjski psaltir“ se, prema vodenim znacima na papiru, datira u prvu četvrtinu XV vijeka. Tada su Balšići snažno podržavali prepisivanje bogoslužbenih rukopisnih knjiga u skriptorijumima manastira skadarskog basena, navodi se u predgovoru priređivača, Ivana Ivanovića, generalnog sekretara Matice crnogorske i Dragice Lompar, direktorice NB „Đurđe Crnojević“.

“Cetinje u posljednjoj deceniji XV vijeka postaje nova crnogorska prijestonica dinastije Crnojevića, a ‘Cetinjski psaltir’ je jedna od prvih rukopisnih knjiga donešenih u biblioteku novoosnovanog Cetinjskog manastira, kao sabornog hrama već oficijalizovane Crnogorske pravoslavne crkve. Formiranje manastirske biblioteke s rukopisnim knjigama i aktiviranje prepisivačke književne djelatnosti je bila osnova za uspostavljanje cetinjskog duhovnog i književnog centra kao novog središta crnogorske pismenosti. ‘Cetinjski psaltir’ je stoga služio i kao predložak za nove prepise ove važne starozavjetne biblijske knjige”, navode priređivači ovog spomenika crnogorske srednjovjekovne pismenosti i duhovnosti.

Izdanje prati pogovor na crnogorskom i engleskom jeziku istaknutog medievaliste prof. dr Božidara Šekularca koji je obavio kodikološki opis ovog rukopisa i bio od velike pomoći prilikom realizacije čitavog projekta.

„O značaju „Psaltira“ kao bogoslužbene knjige najbolje govori činjenica da je broj njegovih izdanja veći od cjelokupnog broja svih ostalih bogoslužbenih knjiga XV–XVI vijeka“, navodi Božidar Šekularac i dodaje da ovo djelo, pored religiozno-filozofske važnosti, ima poseban značaj u redovnom liturgijskom životu crkve.

Psaltir je bogoslužbena knjiga, odnosno jedna od biblijskih knjiga Starog zavjeta, koju čine pjesme ili psalmi. Ukupno ima 150 psalama, podijeljenih u 20 katizmi, a svaka katizma se završava doksologijom „Slava Otcu i Sinu i Svetome Duhu“. Na slovenski jezik su ga preveli sveslovenski prosvjetitelji sveti Ćirilo i Metodije. Rukopisni tekst rađen je na dva stupca: lijevi – pisan krupnijim poluustavom koji donekle prelazi u brzopis, a desni (tumačenja) – sitnije pismo sličnog tipa, s različitim brojem redaka što je zavisilo od opširnosti „tolkovanija“. Cetinjski psaltir pisan je na papiru dimenzija 27,5 x 20 cm, dok je obim rukopisa 221 list.

Fototipsko izdanje „Cetinjskog psaltira“ štampano je u tiražu od 300 numerisanih primjeraka. Digitalizovanu verziju „Cetinjskog psaltira“ omogućila je Nacionalna i sveučilišna knjižnica iz Zagreba.

Share.

Comments are closed.