Prvi izolovani slučaj koronavirusa u barskoj bolnici

“U Crnoj Gori, nažalost, imamo dva potvrđena slučaja koronavirusa. Osoba iz Ulcinja, nakon dijagnostifikovanja u barskoj bolnici i dobijanja pozitivnog testa, transportovana je u KCCG, na Infektivnu kliniku. Radi se o osobi koja je prije nekoliko dana doputovala iz SAD-a u vrijeme kad Amerika nije bila na spisku zemalja iz kojih se građani upućuju u izolaciju. Danas se sprovode epidemiološka ispitivanja i za sada nema osoba koje imaju simptome, a koje su bile u kontaktu sa pomenutom oboljelom osobom”, rekao je, gostujući u programu Radio Bara, direktor Opšte bolnice u Baru, Dr Dragan Tomanović.

Dodao je da su “simptomi koronavirusa nespecifični, veoma slični drugim respiratornim infekcijama ili običnom sezonskom gripu: kijavica, curenje iz nosa, povišena tjelesna temperatura, kašalj, peckanje u grlu….”

“Barska bolnica određena je kao Regionalni centar za bolesti koje izaziva koronavirus, što znači da je nadležna za cijelo crnogorsko primorje. Prešlo se na poseban režim rada, odnosno po planu i programu u kriznim situacijama, što znači da djeluje krizni štab u kojem svaki član ima precizne zadatke. Što se tiče prostora, interno i infektivno odjeljenje su spojeni u jednu cjelinu koja djeluje kao Infektivno odjeljenje, fizički odvojeno od drugog dijela bolnice i taj segment broji oko 100 kreveta.”, kazao je dr Tomanović.

U skladu sa preporukama Nacionalnog koordinacionog tijela za borbu protiv zaraznih bolesti, u barskoj bolnici radi i call centar koji je građanima dostupan 24 sata.

Prijemna ambulanta 069 609 222
Ginekologija i porodilište 068 609 333
Interno odjeljenje 069 609 444
Radmila Ostojić glavna sestra Bolnice 068 609 555
Pedijatrija 068 609 666
Epidemiolog 068 610 545
Sekretarica direktora 068 609 111

Građani koji imaju upute, prije nego što se obrate za medicinsku pomoć, treba da pozovu dežurne ljekare kako bi, u konsultaciji sa njima, bilo procijenjeno da li je njihov dolazak u bolnicu nužan.

“Svi hitni slučajevi, naravno, biće adekvatno medicinski zbrinuti, ali je ova preporuka prije svega u interesu naših sugrađana kako se, dolazeći u bolnicu, ne bi izlagali riziku od mogućih infekcija. Zbog preporuka Ministarstva zdravlja i Instituta za javno zdravlje neophodno je da se broj ljudi koji cirkuišu kroz zdravstvene ustanove smanji i tretiraju samo hitni slučajevi “ zaključio je dr Tomanović, apelujući na strpljenje i razumijevanje i naglasivši da mjesta za paniku i veću zabrinutost nema jer će se učiniti sve da se posljedice širenja zaraze virusom COVID 19 ublaže.

Share.

Comments are closed.