Iako vrijeme društvene izolacije teško pada stanovnicima cijele planete, akademski slikar, profesor likovne umjetnosti u O.Š. „Kekec“ u Sutomoru Goran Ćetković, u razgovoru za Radio Bar ističe da su slikari u odnosu na većinu profesija u povoljnijoj situaciji, jer su zbog prirode profesije u prilici da vrijeme boravka kod kuće iskoriste na „kreativan način“.
„Pored slikarstva, imam i redovne obaveze koje se tiču škole, pa sam svakog radnog dana u komunikaciji sa svojim učenicima, gdje obaveze odrađujemo po utvrđenom planu i programu. Imam, kao i uvijek vrijeme koje provodim u ateljeu, a tu je i porodica“, navodi Ćetković.
Dramatične situacije koje ovaj umjetnik podvodi pod kategoriju „nimalo običnih“, itekako ga inspirišu na kreativnost i predani rad. Ćetković podsjeća da je njegovo slikarstvo još od 90-ih „inficirano virusom koji ga pokreće“. Sugestivna priča Goranovih djela posebno je na aktuelnosti dobila posljednjih mjeseci, pa kao da je u svojim moćnim, na momente zastrašujućim, ekspresivnim prikazima stanja čovjekovog lika, mračnim, tajnovitim ponorima njegovog duha i svijesti predvidio upravo one boje, zebnju, nemoć i bezglasni krik kojima nam ovih dana život slika globalna pandemija.
„Drama me je uvijek inspirisala, a kada je živite u životu iako je to nimalo jednostavno, budi stvaralačku energiju i nadahnjuje moj rad… Bilo je tako i u ranijim periodima i ciklusima sa kojima sam sebe i svoju umjetnost predstavio i u zemlji i u regionu… Otuđenost savremenog čovjeka, prolaznost, ne karakterišu isključivo novonastale okolnosti, svjedoci smo da to već prilično dugo obilježava čovjekovo bivstvovanje na globalnom nivou. Međutim, kod nas još uvijek žive tradicionalni odnosi među ljudima, mada je ta ‘moderna’ priča ‘dotakla’ i ovdašnje društvo“, smatra Ćetković.
Iako je vrijeme neizvjesno i teško, sagovornik Radio Bara poručuje da ne smijemo klonuti duhom, već nastojati da sačuvamo duhovni mir i unutrašnju slobodu, jer kako podvlači „sloboda je stanje duha, pa se upravo njome moramo boriti protiv novonastalih okolnosti“.
„To je i moja poruka u ovom momentu- ostanimo jaki i branimo se. Ja se branim umjetnošću, porodicom, izvršavanjem svakodnevnih obaveza… Treba da se okrenemo sebi, jer smatram da su konstantno posmatranje i analiza situacije na nivou planete i države, primanje raznih provjerenih i neprovjerenih, dobrih i loših informacija, za psihu pogubni. Na drugoj strani, zahvaljujući okolnostima koje za čovjeka nimalo nijesu dobre- priroda cvjeta“, kaže Ćetković.
Aktuelna situacija ispriječila se i pred planovima koji su Goranu trebali obilježiti i oplemeniti ovo proljeće.
„Upravo na dan kada je na snagu stupila Naredba o zabrani javnih okupljanja, trebalo je da bude upriličeno otvaranje moje 30. samostalne izložbe u Centru za kulturu u Mojkovcu koja je, naravno, otkazana. Ti radovi, a u pitanju je ciklus nastao tokom posljednje dvije godine pod nazivom ‘Horizonti’ se i dalje tamo nalaze. Stvarajući ih, slikao sam pejzaže, što je tematika koja opet, na neki način govori o ‘vječnoj’ temi kojom se bavim – otuđenosti, prolaznosti… Na tim slikama sam, osim pejzaža, prikazao i djela ruinirane arhitekture starih gradova Bara i mog rodnog Kolašina, motive crnogorskog krša, mjesta koja su ljudi odavno napustili… pa na njima tako vlada opet sjeta, nostalgija, prolaznost…“, objašnjava Ćetković.
Već sada, sa još nekolicinom crnogorskih umjetnika, Goran Ćetković ima poziv da predstavlja Crnu Goru na najznačajnijoj likovnoj koloniji u regionu koja bi, ako situacija bude povoljnija, trebalo da se održi u julu. Nada se.