Sa preko 180.000 zaraženih i 24.000 smrtnih slučajeva, Italija predstavlja jedno od najvećih žarišta koronavirusa, ne samo u Evropi, već i u svijetu. Ipak, situacija se dosta popravila jer izgleda da su Italijani naučili na sopstvenim greškama, a kakvo je trenutno stanje u ovoj zemlji za Radio Bar i Bar Info govorila je Baranka Jovana Klisić, studentkinja završne godine postdiplomskih studija političkih nauka na Univerzitetu La Sapienza u Rimu.
“Bez obzira na početnu nespremnost, Italija, kao jedna od najugroženijih zemalja u Evropi, postala je sinonim za borbu protiv koronavirusa. Iako je broj smrtnih slučajeva među najvećim u svijetu, posljednjih dana stopa zaraženosti je u padu, stoga se može zaključiti da su mjere koje je italijanska vlada uvela urodile plodom. Italijani su u početku bili veoma opušteni i nisu ozbiljno shvatali situaciju, sve dok nije počeo veliki porast zaraze na sjeveru zemlje u regiji Lombardija. Nakon toga, 10. marta cijela Italija je postala crvena zona i proglašen je karantin. Od tog trenutka nastala je velika panika, prodavnice su prvih dana bile prazne, ljudi su čekali u ogromnim redovima, tih prvih dana se nije moglo naći ni ono najosnovnije za život“, počinje priču Jovana.
Kada je riječ o snabdijevenošću marketa namirnicama, situacija je znatno bolja od one sa samog početka uvođenja karantina.
“Situacija je sada dobra sa snabdjevenošću namirnica, mnogo bolja. Može se desiti da trenutno ne nađete nešto, ali prodavnice se svakodnevno snabdijevaju. Jedini problem je što se za ulazak u market čeka u ogromnim redovima. Naravno, treba da bude metar distance među ljudima, svi moramo da imamo zaštitnu opremu…“, kazala je Jovana.
Iako je imala dosta prilika da se vrati u Bar, Jovana je ipak odlučila da ostane u Rim.
“Zahvaljujući Vladi Crne Gore i njenim diplomatskim i konzularnim predstavništvima koje nesebično pomažu crnogorskim državljanima kako u Italiji, tako vjerujem i u cijelom svijetu, bilo je prilika za povratak kući, o kojima, iskreno, nisam htjela ni da razmišljam. Dolazak u Crnu Goru je nosio veliki rizik sa sobom, kako za moje najbliže, tako i za svo nadležno osoblje sa kojim bih prinudno bila u kontaktu. Znam da je to najteže palo mojoj porodici, koja je danima pokušavala da me uvjeri da je najbolje rješenje da se vratim kući, ali ljubav koju osjećam prema svojoj domovini mi je pomogla pri donošenju odluke da ostanem u Rimu. Po mom mišljenju, tim nesebičnim korakom sam doprinijela pri očuvanju zdravlja mojih sugrađana i moje domovine. Vjerujem da sam ispravno odlučila“, istakla je.
Jovana objašnjava da joj najteže pada zabrana kretanja.
“Jedini izlazak nam je samo do prodavnice ili apoteke i to mora da bude u zoni gdje se nalazite, na nekih par stotina metara od kuće. Ne možete ni da prošetate, ogromne su kontrole, policija non stop patrolira, samo u Rimu su ovog vikenda napisali 250 kazni ljudima koji nisu poštovali karantin. Ovdje možete da izađete jedino ako imate kućnog ljubimca, da ga prošetate, a ja ga nemam, tako da mi ta zatvorenost u kući najteže pada jer sam pri tom i sama“, objasnila je.
Na pragu druge faze u borbi protiv virusa, italijanske vlasti djeluju u pravcu postepenog oživljavanja privrede.
“U Italiji od četvrtog maja počinje druga faza, kada će stupiti na snagu novi državni dekret. Između ostalog, on podrazumijeva da je osobama iznad 70 godina i maloljetnim licima i dalje zabranjeno javno okupljanje i kretanje. Radnje koje se budu otvarale, kao i za svaki izlazak moraće da se koristi zaštitna oprema. Prvo će početi da se otvaraju biblioteke, nakon toga ostatak prehrambenih radnji i fabrika. Od 11. maja kreće sa radom sud i gradska administracija. Posljednje što će otvoriti su restorani, barovi, teatri i aerodromi. Donesene su privremene zakonske odredbe kojima su grupisana mala i velika preduzeća u odnosu na njihovu djelatnost, pa s tim u vezi određeni su i tačni datumi njihovog ponovnog početka rada”, objasnila je.
Jovana je navela i ostale korake koje su italijanske vlasti sprovele ili tek treba da ih pokrenu u narednom periodu.
“S obzirom da ovdje i radim, u ovom periodu je većina stanodavaca odustala od prikupljanja kirije, kako za stanove, tako i za poslovne prostore. Računi za gas i struju su pauzirani za ova dva mjeseca. Nakon svega ovoga država će dijeliti bonove porodicama za jednu trgovinu. Krediti su zaustavljeni i to sa minimalnom kamatnom stopom, a za sve radnike koji su legalno prijavljeni i imaju ugovore postoji ‘cassa integrazione’, što znači da će dobijati 70% plate za mjesece koji se nisu radili, s tim što se ne zna kada će se početi sa isplatom“, zaključila je Jovana Klisić.