Gost Radio Bara putem telefona bio je potpredsjednik Sportsko planinarskog kluba “Rumija”, sa kojim se razgovaralo o devastaciji i narušavanju prirode za vrijeme posebnih mjera koje su preduzete zbog koronavirusa, uređenju staza, ali i realizaciji projekta sa TO Bar.
Pepđonović je na početku razgovora kazao da mu je drago što se veliki broj naših sugrađana aktivirao i prepoznao značaj druženja u prirodi i prirodnom okruženju, ali da iz svega toga proizilazi i jedna veoma ružna slika – smeće koje ostavljaju za sobom.
“Kao neko ko radi na uređenju i održavanju pješačkih staza, mogu reći da jako loš utisak daje to da na nekom vidikovcu ili pored nekog izvora vidite limenku od piva, pakovanje od kafe, slatkiša i tome slično… Priroda koja nam je data, data nam je na čuvanje. Molim vas da poslije uživanja u prirodnim ljepotama pokupite smeće za sobom, kako bi još neko mogao da uživa u tim istim ljepotama u kojima ste vi uživali“, poručio je Pepđonović, naglasivši da jedino čišćenje koje se obavlja na tim stazama jeste kada ih uređuju i markiraju.
Ovih dana najatraktivnije destinacije za naše sugrađane su vodopad Vrtijeljak u Turčinima, Volujica, Sutorman, vodopadi u Zupcima, Lisinj, Vrsuta, Rumija, kao i pješačke staze oko Starog Bara preko Džidžarina do Bartule…
Iako SPK “Rumija“ redovno organizuje pješačke ture, Pepđonović navodi da nikada nije bio ovoliko ljudi u prirodi kao sada: “Ture se biraju u zavisnosti od zahtjevnosti same staze, kao i od godišnjih doba i u zavisnosti od vremenskih prilika”.
Osim rekreativnih, ovaj klub organizuje i edukativne pješačke ture, tako su nedavno sa đacima OŠ “Anto Đedović“ organizovali pohod na Velju Mogilu. “Zahvaljujući direktorici OŠ ‘Anto Đedović’ Stanki Vukčević i našem predsjedniku kluba Iliji Vukotiću, održano je nekoliko edukativnih izleta za učenike ove škole. Vukotić je upoznao učenike sa osnovama planinarenja i ponašanjem u prirodi”, objasnio je Pepđonović.
Sportsko-planinarski klub “Rumija” nedavno je potpisao i ugovor sa TO Bar za održavanje i markiranje planinskih staza na teritoriji barske opštine, u vrijednosti od 17.991 eura.
“Prije svega, treba da spomenem TO Bar i njenog predsjednika Emila Kukalja, koja je uvidjela značaj pješačkih i planinskih staza. Zahvaljujući njima i našim aktivnostima, potpisali smo ugovor za realizaciju uređenja 16 pješačkih staza u dužini od preko 100 km. Taj projekat je potpisan na godinu dana i u pitanju je uređenje, odnosno valorizacija ruralnog dijela barske opštine, unaprjeđenje aktivnog turizma kroz vid pješačenja i planinarenja“, zadovoljno je kazao Pepđonović.
Potpredsjednik SPK “Rumija” je istakao da u barskoj opštini ima otprilike 150 km uređenih pješačko-planinskih staza, što je rijetkost, te da je, po tome, Bar prva opština u Crnoj Gori.
“Možemo se ponositi našim zaleđem, jer to što turisti mogu vidjeti na toliko malom području garantujem da neće vidjeti nigdje, ni u jednom drugom dijelu Evrope i svijeta. Toliko je mala i toliko raznovrsna Crna Gora i naša opština, da u jednom danu možete da se popnete na Rumiju na 1595 metara, da pođete do nekog od barskih kanjona i na kraju da uživate na nekoj od plaža. Imamo i veliku lepezu turističkih ponuda, pa pored planinarenja, tu su i kanjoning, bajking, džip safari, kao i ponude na dvije čarobne obale. Takođe, ne treba zaboraviti i jako je bitno napomenuti, sve više obnovljenih starih seoskih kuća i ponude u vidu eko hrane i noćenja u tim kućama”, istakao je.
Planovi ovog društva su, kao i uvijek, druženje u prirodi i sa prirodom.
“Redovno planinarimo, osvajamo vrhove u barskoj opštini, ali i u cijeloj državi. Takođe, u ljetnjem periodu se bavimo i kanjoningom, da se rashladimo u toplim danima – to su otprilike naše aktivnosti na godišnjem nivou”, naveo je.
Pepđonović je sugrađanima poslao kratku, ali veoma jasnu poruku.
“Družite se sa prirodom, čuvajte je, pokupite smeće, nemojte ga ostavljati za sobom, jer će i poslije vas doći neko da uživa u toj ljepoti koja nam je data”, zaključio je Pepđonović.