Gost u “Promenadi četvrtkom” koju vodi i uređuje Milan Vujović, bio je dr Miroslav Stanišljević, pomoćnik direktora Doma zdravlja za medicinska pitanja.
RB: Kakva je trenutna situacija u Baru kada je COVID-19 u pitanju?
Dr Stanišljević: Volio bih da kažem da je mirna, međutim, juče smo imali ponovo skok broja zaraženih. Trenutno u Baru imamo 11 inficiranih od kojih se 7 nalazi na bolničkom liječenju. Oni su prema informacijama iz Opšte bolnice Bar u stabilnom stanju. Imamo još četvoro koji su bez simptoma. Imamo nekih 130 osoba pod pojačanim medicinskim nadzorom i 20 u karantinu u Zoganju. Ono što nas na određen način zabrinjava i pravi nam problem jeste povećan broj pacijenata koji imaju respiratorne tegobe koje nisu karakteristične isključivo samo za jedno oboljenje, za COVID, nego su vezana i za druga oboljenja disajnih puteva, koja su isto tako praćena povišenom temperaturom. To nam pravi dijagnostički problem ali to rešavamo preko naše izolacione sobe. Trudimo se da pacijenti sa povišenom tjelesnom temperaturom ne ulaze u Dom zdravlja, pa bih ovu priliku iskoristio da još jednom zamolim naše sugrađane da što više koriste elektronske servise koji su im dostupni i da pozivaju telefonom za sve druge potrebe, osim ako nije neophodno da dođu u Dom zdravlja. Povećali smo broj sestara koje se javljaju na telefone tako da mislimo da smo uspjeli da smanjimo taj problem, da ga dovedemo na neki podnošljivi minimum, jer sestre moraju da obavljaju i druge poslove sem da se javljaju na telefon.
RB: Početak jula je gori od sredine marta kada smo svi bili isprepadani i u samoizolaciji. Kako sada objašnjavate ovu relativnu ili, bolje reći, apsolutnu opuštenost?
Dr Stanišljević: Mi smo se pripremali za kolektivni karantin još od januara kada smo čuli prve informacije za pojavu ovog virusa u svijetu, prvenstveno u Kini. Sve građane Crne Gore tada je zabrinula informacija da su građevinski radnici koji rade na autoputu upravo iz grada gdje je infekcija krenula. To je stvorilo određenu dozu straha i potrebe za pojačanim oprezom. Trajalo je to sve do momenta do kad je objavljen kraj epidemije. U međuvremenu su stizale strašne slike iz Italije. Sve se onda pomalo stišavalo da bi bio proglašen kraj epidemije, i onda je nastalo totalno opuštanje koje je počelo da se dešava i prije najave kraja epidemije, sa popuštanjem mjera NKT-a. Naši sugrađani su počeli da se ponašaju slobodnije. Sada se veoma ljute na naše tehničare koji se nalaze na COVID punktovima kada im ne dozvoljavaju da uđu bez maske, kao da nisu svjesni opasnosti koja je tu oko nas i koja je životno ugrožavajuća. Iz regiona nam stižu potresni snimci – iz Srbije, Bosne… Zar treba tako nešto da počne da se dešava i kod nas? Mislim da ne treba.
RB: Dakle, da li treba uvesti strožije mjere ili insistirati na maskama, higijeni i distanci?
DR Stanišljević: Apelujem na svijest naših sugrađana da se drže ova tri osnovna načela zaštite – maske, i na otvorenom gdje je veća frekvencija ljudi, u zatvorenim prostorima obavezno, higijena ruku i socijalna distanca. Naravno, kod kuće higijena prostora, provjetravanje, čišćenje površina i tako dalje. Apelujem na svijest građana, da se kanemo naše čuvene balkanske i crnogorske ljubaznosti – rukovanja po sto puta u toku dana, poljubaca i svega ostalog. Moramo da se naviknemo da je to rizično ponašanje. I dr Mugoša je objasnio zbog čega nisu dozvoljene svadbe. U početku će se svi ponašati oprezno i disciplinovano, ali posle čašice-dvije doći će do opuštanja pa će da krene ljubljenje, grljenje i eto nam đavola na vrata.