VIDEO: Intervju sa novim komandantom Mornarice Vojske Crne Gore Goranom Đurkovićem

Novi komandant Mornarice Vojske Crne Gore je kapetan fregate Goran Đurković. Rođen je 26. januara 1982. godine u Ljubljani. Završio je Srednju pomorsku školu, a zatim Vojnu akademiju, smjer Ratna mornarica. Usavršavao se u SAD, na College Newport, Ukrajini, USA, Holandiji. Obavljao je niz značajnih dužnosti u Mornarici, Generalštabu Vojske Crne Gore, Savjetu za odbranu i bezbjednost, učesnik je međunarodnih misija EU Navfor Atalanta i Unmil Liberia.

RB/BI: Nedavno ste stupili na dužnost komandanta Mornarice Vojske Crne Gore. Kakva su Vaša dosadašnja iskustva u Vojsci i kako doživljavate novu funkciju?

G.Đ. : Prije dvadesetak dana sam postavljen na ovu važnu funkciju, a već šesnaest godina radim u Vojsci. Nakon završetka Vojne akademije obavljao sam razne dužnosti, radio na patrolnom brodu P-34, kao oficir za hidrografiju u Instititu Mornarice, zatim sam bio komandant predsjedničke jahte “Jadranka”, zamjenik komandanta Odreda za traganje i spašavanje, načelnik referata za vojno-vojnu saradnju u Komandi Mornarice, načelnik kabineta u Generalštabu VCG i sekretar Savjeta za odbranu i bezbjednost.

RB/BI: Sve to potvrđuje da zaista imate zavidno radno iskustvo u Vojsci?

G.Đ. : Nagomilalo se dosta iskustva, i to raznorodnog, što će mi svakako pomoći u budućoj karijeri i obavljanju dužnosti komandanta Mornarice, što je za mene velika čast. Smatram da je ovo iskustvo nešto što su čelnici Vojske i Ministarstva odbrane prepoznali kao važno, i što je i doprinijelo odluci da budem postavljen na ovo mjesto.

RB/BI: Da li ste imali vremena da steknete generalni utisak o tome kako funkcioniše trenutno Mornarica i kakva je tehnička i kadrovska struktura ovog segmenta crnogorske Vojske?

G.Đ. : Bez obzira što sam posljednje tri godine bio u Generalštabu, ja sam mornarički oficir, i nikada nisam u potpunosti izašao iz Mornarice, već sam konstatno bio upućen u sistem njenog rada. Veliki pomak napravili su moji prethodnici i njihovi timovi. Meni je ostalo da sa svojim saradnicima nastavim njihovim putem, i da i dalje radimo na razvoju i napretku Mornarice.

RB/BI: Ministar Bošković je početkom ove godine najavio da će, nakon kopnene Vojske, prioritet biti modernizacija Mornarice. Da li je kriza koju je izazvala pandemija koronavirusa osujetila planove?

G.Đ. : Tačno je da su to planovi i da je ministar Bošković najavio značajna ulaganja, ali to ne znači da ih nije bilo i do sada. Naprotiv, i u prethodnom periodu je dosta investirano. Moramo imati u vidu činjenicu da je Mornarica naslijedila veliki sistem od pređašnje Vojske, i samo regulisanje naslijeđenih sistema predstavlja veliko ulaganje i napredak. Mornarica je imala punu odgovornost od Ulcinja do Herceg Novog i na tom prostoru je veliki broj objekata koji su u njenoj zoni odgovornosti. Na tome se, takođe radilo, a kao jedna od najvažnijih stvari

na kojoj se uspješno intervenisalo i radilo u prethodnom periodu jeste velika zaostavština ubojnih sredstava, koja su mogla da predstavljaju veliki bezbjednosni rizik, bez obzira što su propisno bila skladištena u specijalnim hangarima i što smo svakodnevno pratili njihove parametre. U Mornarici više nije bilo mjesta za neke velike brodove i složene sisteme, posebno za one koji su van upotrebe bili u dužem periodu, te smo morali da iznađemo način da se riješimo viška ubojnih sredstava. Taj zahtijevan posao završen je prošle godine i iziskavao je ogromna ulaganja, iako to nije vidljivo. Nastavljamo dalje, vodeći računa što su interesi države Crne Gore i kako ih zaštititi na moru.

RB/BI: Što su sada najznačajniji prioriteti kada je riječ o ulaganjima i može li se očekivati podrška od zemalja članica NATO saveza ili iz drugih izvora?

G.Đ. : Mornarica je tehnički vid Vojske i kao takva zahtijeva velika ulaganja. U narednom periodu bićemo fokusirani na njenu modernizaciju, na realnim osnovama. Mogućnosti su jedno, želje drugo. U svakom segmentu Vojske prioritetna je i obuka, da naši ljudi budu obučeni i spremni za ono što je njihova primarna misija. Epidemija koronavirusa diktira druge zadatke i sada smo prvenstveno orijentisani na podršku državnim institucijama, onima koje su na prvoj liniji fronta protiv virusa

RB/BI: Vojska ima u svim elementarnim nepogodama, prirodnim katastrofama, vanrednim situacijama, izuzetnu ulogu u pomoći civilnom stanovništvu. U tom smislu uživa veliko povjerenje i ugled.. Tako je bilo i od početka epidemije COVID-a 19. Koje su u tom dijelu najvažnije aktivnosti Mornarice?

G.Đ. : Pripadnici Vojske, pa i Mornarice, od samog početka epidemije angažovani su na zaštiti i obezbjeđenju karantina, raznim vidovima podrške, kao i na dezinfekciji javnih površina. To nas je malo udaljilo od redovnih aktivnosti, ali prioritet su građani i njihovo zdravlje.

RB/BI: Što možemo poručiti građanima kada je riječ o potencijalnim krizama i rizicima na moru. Koliko je Mornarica spremna da odgovori da odgovori na te izazove?

G.Đ. : To je najosnovniji zadatak Mornarice, odbrana zemlje sa mora i u potpunosti smo tome posvećeni. Uvijek je bolje raditi na prevenciji i biti svjestan svih rizika. Vojska ima izuzetno dobru saradnju sa svim državnim institucijama čije je polje djelovanja more. Posebno bih istakao Upravu za pomorsku sigurnost i Graničnu policiju. Zajedno radimo preko Operativnog tima, dijelimo zadatke i kapacitete koji su nam na raspolaganju, sa ciljem zaštite interesa Crne Gore na moru.

RB/BI: Mornarica posjeduje značajnu imovinu u Baru, planirana je valorizacija kasarne “Pero Ćetković”, ovdje su i vojni objekti na Crnom rtu i druga imovina. Najavljena je i izgradnja stambenog kompleksa za zaposlene. Da li se može očekivati u dogledno vrijeme realizacija nekih planova?

G.Đ. : Ministar je o tome razgovarao sa predstavnicima lokalne uprave. Imamo dosta objekata, ali i zemljišnog prostora, a jedan od planova jeste i stambeno zbrinjavanje zaposlenih. U tom dijelu očekujemo podršku Opštine, pregovori su u toku, i imajući u vidu odličnu saradnju sa lokalnom upravom u Baru i svim primorskim opštinama, siguran sam da će se naći najbolje rješenje za završetak tog projekta.

RB/BI: Pomenuli ste kadar i obuku, kao, prirodno, značajan segment funkcionisanja Vojske. Ministarstvo odbrane organizuje školovanje i usavršavanje na prestižnim akademijama u Evropi i svijetu. Čini se da to i utiče na sve veći broj mladih da se opredijele za vojni poziv. 

Deficitiran je pomorski kadar. Koliko ste zadovoljni postojećom kadrovskom strukturom?

G.Đ. : Ministarstvo odbrane, zajedno sa Vojskom i Mornaricom, napravilo je plan za dalje školovanje i, za sada, to ide odličnim tokom. Dobijamo izuzetno obrazovane, mlade oficire sa pomorskih akademija u Italiji, Grčkoj i SAD, koji dolaze sa ogromnim znanjem i vrlo brzo se uklapaju u naš sistem. Ono što trenutno prepoznajemo kao problem jeste podmlađivanje podoficirskog kadra, s obzirom da on predstavlja kičmu svake vojske, pa i Mornarice. Tu je Ministarstvo pronašlo, takođe, dobar način za prevazilaženje nedostatka, kroz organizaciju ljetnjeg vojnog kampa sa mladim srednjoškolcima, koji za dvadesetak dana steknu uvid što je Vojska i čime se bavi. Deficitarnost kadra rješava se i kroz dobrovoljno služenje vojnog roka i zapošljavanje vojnika po ugovoru. Nakon završetka kursa i služenja vojnog roka, oni imaju mogućnost da ostanu i rade u Vojsci. Prednost je što je naš trenutni podoficirski kadar izuzetno obrazovan i sposoban, sa velikim iskustvom. Namjera nam je da upravo svim mladim vojnicima koji dolaze ili će tek doći, naši podoficiri prenesu teorijsko, praktično i iskustveno znanje. Time pokušavamo da nadomjestimo neke nedostajuće kapacitete, jer još uvijek nemamo zaokružen vojni sistem kako je to bilo u bivšoj Jugoslaviji. To daje izuzetne rezultate i nadamo se da ćemo istrajati na tome.

RB/BI: U Baru je trenutno stacioniran i popularni Školski brod “Jadran”. Koliko je to značajno sa aspekta obuke i školovanja kadra?

G.Đ. : “Jadran” je kapitalan brod crnogorske Mornarice i služi za obuku pomorskog kadra od najnižih nivoa, vojnika, podoficira do oficira. Do sada je pretežno bio u Tivtu, a naš cilj jeste da ubuduće bude dostupan svima, te će jedan period provesti u luci Bar, a zatim i Tivtu i Kotoru. To je nešto najvrednije što Crna Gora ima u smislu pomorstva i pripada svima.

RB/BI: Prva žena oficir u crnogorskoj Vojsci, koju je javnost, putem medija, imala priliku da upozna, Sara Rakočević, danas kreće u vojnu misiju. Koliko ste zadovoljni učešćem pripadnika Mornarice u vojnim misijama?

G.Đ. : Poručnica fregate Sara Rakočević danas kreće u mirovnu misiju ATALANTA. Ona je i prva oficirka koja će učestvovati u vojnoj misiji. Do sada je veliki boj članova Mornarice bio, ne samo u pomorskim vojnim misijama, već i onim u kojima učestvuje kopnena vojska. Izuzetno sam zadovoljan, jer naši pripadnici steknu veliko vojno iskustvo, koje kasnije implementiraju u svoj rad i štabne dužnosti.

RB/BI: Mornarica je prethodnih godina bila domaćin nekoliko uspješnih vojnih vježbi i dočekala brojne NATO brodove. Da li su slične aktivnosti planirane u 2020. godini?

G.Đ. : Mornarica aktivno učestvuje i članica je ADRION inicijative, a svake godine domaćin vježbi je neka od zemalja članica NATO pakta. Ove godine je vježba trebalo da bude održana u Sloveniji, ali je odgođena, nažalost, zbog pandemije koronavirusa. Nadamo se da će iduće godine biti stabilnija zdravstvena situacija i da će se sve vratiti u redovne tokove.

RB/BI: Koja je Vaša poruka građanima Bara i Crne Gore?

G.Đ. : Ja bih se obratio mladim ljudima i pozvao ih da se posvete vojnom pozivu, jer biti pripadnik Mornarice i Vojske uopšte, nešto je najčasnije što mladi čovjek može da radi. Svakako da ovaj poziv nosi i mnogo odricanja, ali satisfakcija jeste da sve što radimo, radimo u interesu svih građana i države Crne Gore.

Share.

Comments are closed.