Stranačka saopštenja, 14. septembar – SPP(URA), SNP

SNP CG vjeruje u snagu buduće crnogorske demokratije

Međunarodni dan demokratije, 15. septembar, Crna Gora posle trideset godina dočekuje slobodna i puna nade da su promjene moguće. Tridesetog avgusta naši građani su olovkom izvršili mirnu revoluciju, kojom bi se ponosile najveće demokratije svijeta.

Put pred nama neće biti lak. Naprotiv. Dugo smo bili hibridna, fasadna demokratija, poznata po endemskoj korupciji i propratnim, svima poznatim, pojavama. Sada predstoji ogroman posao: potrebno je podići iz pepela posrnule institucije, oživjeti ekonomiju i kreirati bolje uslove za život građana. Cijelu situaciju duboku usložnjava akutelna COVID 19 kriza koja odnosi živote i ljude baca u postelju.

Odlazeća vlast je tokom trajanja pandemije pravila ozbiljne faulove kao onaj kada je objavila imena i podatke ljudi koji su u samoizolaciji, što je kasnije i Ustavni sud ocijenio neustavnim i nezakonitim. Mnogo puta smo se uvjerili da se Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti ne odnosi prema svima jednako, odnosno bili smo svjedoci mnogobrojnih hapšenja sveštenika Mitropolije crnogorsko-primorske i građana zbog statusa na društvenim mrežama.

Sa druge strane, oni bliski režimu, iako uhvaćeni u očiglednim prekršajima, pošteđeni su svake odgovornosti.O institucionalnoj i svakoj drugoj prednosti koju je režim imao i na ovim izborima gotovo sve je rečeno. Međutim, da još jednom osvoje vlast nije im pomogla ni ta okolnost, a ni to što su izbore zakazali u sred ljeta. Građani su jedva dočekali prve jutarnje sate da iskoriste svoje biračko pravo i da kažu DOSTA Demokratskoj partiji socijalista.Ni poraz im nije bio dovoljan da se osvijeste, pa su dozvolili i visoko rizičan postizborni skup na kojem se „branila država od četnika, ravnogorske fukare, krvožednih hordi“, itd. Ne samo da nisu učinili ništa da ovaj skup spriječe, već ga je DPS javno promovisao.

Uzalud je bilo sve. Slobodna Crna Gora se ne dâ pokolebati.Crna Gora je pokazala da je demokratski sazrela, a njeni građani da su spremni da se bore za sebe i svoje porodice. Zbog toga vjerujemo u snagu buduće crnogorske demokratije, koja će biti jednaka prema svima, onako kako ju je još davno definisao američki predsjednik Abraham Linkoln, „vladavina naroda, od naroda i za narod“.

***

SPP: BS ne predstavlja manjinski narod Bošnjaka, oni su dio odlazećeg režima

BS, a pravednije je reći, uže rukovodstvo ove stranke, i u ovom izbornom procesu je dokazala samo visoku svijest prema ličnim privilegijama a na štetu sopstvenog naroda čijim imenom su se zaodjenuli, ocijenjeno je danas iz Stranke pravde i pomirenja, članice koalicije “Crno na bijelo”.

Ističu da je odlazeći režim u nastojanju da se koliko toliko iskupi za sistemsko i drastično kršenje ljudskih prava učinjenih prema bošnjačkom narodu u proteklom periodu, a pritisnut i od međunarodne zajednice, nakon referenduma o nezavisnosti Crne Gore sudbinu ovog naroda dao u ruke svojem političkom čedu, BS-u.

“Ova stranka je postala propusni ventil za sve vidove očekivane afirmacije Bošnjaka u Crnoj Gori. Tako otvorena vrata su za čelnike ove stranke, umjesto za stvarni oporavak uslova života i zaustavljanja iseljavanja, postali lijepa šansa za ostvarivanje uže partijskih a posebno ličnih interesa. Umjesto da značajno veća zastupljenost u institucijama sistema postane prednost na kojoj će se stvarati uslovi za bolji život, bošnjački narod prepušten politici BS-a je nepravedno dodatno gurnut na društvenoj margini sa hipotekom dugogodišnjeg držaoca nepravedne vlasti”, ocjenjuju iz ove stranke.

Ističu i da ih nimalo ne čudi što se BS, iako je popravila izborni rezultat, ponaša i osjeća gubitnikom a za takav poraz svakodnevno optužuje SPP koju je do juče nazivala statističkom greškom.

“Odgovornost i pred sudom uvijek je individualna, stoga posljedice pogrešne percepcije vlasti i pogrešne politike ne može i ne smije snositi cijeli narod. Odgovornost te pogrešne politike ne može dijeliti ni njihovo članstvo bar u onoj mjeri u kojoj to članstvo ne dijeli stečeno enormno bogatstvo vrhuške te stranke. Pohlepa za ličnim bogaćenjem, nepotizam i jako razvijena neosjetljivost na pravdu i zakon, BS ne preporučuju za novu vlast koja mora biti suprotnost svemu tome”, naglašavaju iz SPP-a.

“Sa druge strane, nova vlast, ako želi nastaviti i unaprijediti demokratizaciju društva, ne smije upasti u zamku revanšizma te partijsku pohlepu BS-a  kao, od strane režima nominiranog političkog predstavnika Bošnjaka u Crnoj Gori u proteklom periodu uzimati kao nekakvu bošnjačku krivnju, a istovremeno politički koketirati sa tom istom Bošnjačkom strankom. BS i njeno rukovodstvo zbog svega rečenog se ne mogu smatrati manjinskom strankom već samo dio odlazećeg režima sa kojim treba zajedno da odu u opoziciju jer su svojom politikom uzurpirali prava, zarobili bošnjački narod i učinili ga migracionom kategorijom stanovništva”, smatraju iz Stranke pravde i pomirenja.

Ova stranka kao članica koalicije Crno na bijelo, novu političku realnost vidi i u zaokretu politike prema manjinskim narodima, koji više nikada ne smiju biti predmetom niti političke a ni bilo koje druge zloupotrebe.

“SPP je na čvrstom uvjerenju da ova ili bilo koja vlast u budućnosti ne smije derogirati niti jedan dostignuti standard, odnosno stečeno pravo, pa ni stečeno pravo odgovarajuće zastupljenosti manjinskih naroda u državnoj administraciji i na najvišim državnim pozicijama, već raditi na stvaranju uslova da se prava manjinskih naroda stalno popravljaju i unapređuju”, zaključuju oni.

Share.

Comments are closed.