Povodom obilježavanja Dana evropske baštine, u petak veče je u Dvorcu kralja Nikole organizovano veče poezije “Poetsko more i mostovi”.
Tema ovogodišnjeg obilježavanja je “Baština i obrazovanje”. Učesnici programa u našem gradu bili su barski profesori, poznavaoci i ljubitelji poezije. Oni su govorili stihove pjesama najistaknutijih crnogorskih pjesnika na našem, albanskom, engleskom, italijanskom, španskom, njemačkom, ruskom i francuskom jeziku.
Publiku, koja je zbog poštovanja mjera NKT prisustvovala u ograničenom broju, u ime Opštine Bar, pozdravila Irina Dabović, v.d. sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i mlade. Ona je, između ostalog, istakla da je ovo poetsko veče ne samo pokazalo veliki entuzijazam naših sugrađana, već je bilo i prilika za upoznavanje evropskog lica djela naše nematerijalne kulturne baštine.
“U ovim okolnostima i vremenu koje pred sve nas postavlja mnoge izazove, vezano za pandemiju korona virusa, smatram da je izuzetno važno da se kulturni i društveni život nastavi”, kazala je Dabović. Potom su stihove pjesme “Napuljska” Borisa Jovanovića Kastela govorile Radmila Škuletić i profesorica engleskog jezika i književnosti Tijana Knežević. Pjesmu “Izgnani pjesnici” Milorada Popovića recitovala je Tatjana Marstjepović, a na njemačkom jeziku Matija Rabrenović. Stihove Radovana Zogovića – „ Molitva pred snom“ dočarale su Miljana Vlahović, kao i profesorica italijanskog jezika i književnosti Emina Rastoder.
“Orevuar Montenegro” pjesnika Ratka Vujoševića, nadahnuto je govorio glumac Dragiša Simović, a na francuskom jeziku Aleksandar Ičević, profesor francuskog jezika i književnosti. Ni ovaj poetski susret u čast znamenitih crnogorskih stvaralaca, nije mogao proći bez stihova Vitomira Vita Nikolića. Njegovu pjesmu “Drumovanja“ govorile su Staša Stević i profesorica španskog jezika i književnosti Vesna Vukićević. Pjesmu jednog od najznačajnijih ličnosti albanske kulture na našim prostorima Esada Mekulija “Imenom me tuđim ne zovi“ govorio je Andrija Drobnjak, a na albanskom jeziku Naser Kraja, prof. albanskog jezika i književnosti.
Poetsko veče završeno je stihovima Dragana Radulovića, jednog od naših najistaknutijih stvaralaca za djecu. Njegovu pjesmu “Neću da porastem“ recitovao je Luka Vujović, a na ruskom Vladimir Rajevskij. “Uloga pjesnika na ovom svijetu je da sakuplja misli i osjećanja, da ih razumije i pretoči u uzvišen i plemeniti jezik, za šta je neophodno izvanredno umijeće izražavanja. On je nešto poput glasnika i njegova je dužnost da govori u ime svih. Nadamo se da smo ovom revijom stihova utoplili vaša srca večeras i pokazali da je poezija elegantni putnik koji u svijet nosi sliku jednog naroda”, kazala je na kraju večeri moderatorka Nikoleta Dabanović.
Dani evropske baštine, zajednička inicijativa Saveta Evrope i Evropske komisije koja je započela 1999. godine, najpoznatiji su participativni kulturni događaji u Evropi. Panevropska priroda programa doprinosi okupljanju građana i isticanju evropske dimenzije kulturnog nasljeđa u 50 država potpisnica Evropske kulturne konvencije. Do kraja oktobra biće organizovano oko 70 000 događaja (sa oko očekivanih 30 miliona posjetilaca), kako bi pomogli u podizanju svijesti o vrijednosti ovog zajedničkog nasljeđa i potrebi njegovog očuvanja za sadašnje i buduće generacije.
U saradnji sa Ministarstvom kulture Crne Gore, obilježavanje Dana evropske baštine u Baru organizovali su Sekretarijat za kulturu, sport i mlade Opštine Bar i JP Kulturni centar Bar.