Zbog COVID-a projekat Youth in Rocky Balkans završen online

Srednjoškolski centar “Nedžad Ibrišimović” iz Ilijaša, BiH, u saradnji sa partnerskim školama: Srednjom ekonomsko-ugostiteljskom školom Bar i Ekonomsko-trgovinskom školom Bečej, te Udruženjem omladinskih organizacija “Iskoristi dan – Carpe diem“ od decembra 2019.godine realizuje projekat „Youth in the Rocky Balkans“ (“Mladi sa brdovitog Balkana”). Projekat je podržan kroz drugi Otvoreni poziv za projektne prijedloge organizacija civilnog društva i srednjih škola, implementiranog od strane Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i podržanog od strane Fonda Ujedinjenih nacija za izgradnju mira (UNPBF).

Prije pandemije COVID-19, uspješno su realizovali dvije međunarodne posjete (BiH i Srbija) tokom kojih su učesnici imali priliku da razmjenjuju mišljenja, stiču nova znanja, razbijaju postojeće predrasude i stereotipe kroz edukativne radionice. Stanje u svijetu uzrokovano pandemijom COVID-19 je uticalo i na projekat, pa su bili spriječeni realizovati treću međunarodnu posjetu Baru (Crna Gora).

“Ovaj projekat je započet veoma iskreno i sa puno entuzijazma. Naša djeca i par profesora imali su priliku da mobilnost i sve benefite ovog poziva osjete u Ilijašu i Bečeju, te smo se nadali da će u aprilu biti naši gosti. No, pandemija je poremetila planove i evo, online privodimo kraju projektne aktivnosti. Prelazak na online mode je bio najprije maglovit, da bi smo onda rasvijetlili kako i kuda ići, tako da smo uspjeli da zadovoljimo principe forme koja nam je tražena. Međutim, dječiju interakciju, razgovore, druženje, upoznavanje drugih običaja, pronalaženje zajedničkih ideja, razmišljanja, razvijanja empatije, nema bez direktne i ‘žive’ riječi. To je kao kada imate želju da otputujete na neku turističku destinaciju, a kao ispomoć za upoznavanje i doživljaj motiva imate internet, video klipove, live streaming i sl. Ali, pravi doživljaj, razumijevanje i prihvatanje te destinacije, njene ljepote, kulture i drugih socijalnih aspekata ne možete doživjeti online i ne možete ih upiti u svoju dušu i misli ako nijeste fizički tamo, ako ne razgovarate sa domaćinima, ako ne jedete njihovu hranu, ako ne učite u direktnoj interakciji o njihovim tradicijama, etosu, kulturi. Iskreno se nadam da će u budućnosti postojati mogućnost da ipak, realizujemo posjetu Baru, pa, makar kroz neki drugi projekat, a sa druge strane raduje me činjenica da ni ova pandemija, ni udaljenost niti nemogućnost druženja „live“ nije uticala da naša djeca ne ostanu u kontaktu. Veoma su svi radosni što su učestvovali, ali i tužni jer se na ovaj način zatvara jedan lijepi projekat”, istakla je prof. Jelena Vlahović iz SEUŠ Bar.

“U trećoj fazi YRB projekta radili smo isključivo online i, moram priznati, nije bilo toliko zadovoljstva kao u prethodne dvije faze. To je i sasvim normalno jer je cilj ovakvih projekata upravo druženje, komunikacija i saradnja ‘uživo’. Ipak, učenici su pokazali odgovornost i motivisanost bez obzira na to što su online radovima već zasićeni. Bilo im je drago da ponovo, makar i na ovaj način, budu dio ekipe sa kojom su toliko toga lijepog doživjeli”, rekla je Ivana Petrović iz Bečeja, a Medina Sokolović Alajmović iz Ilijaša objasnila da je u toku “realizacija snimanja kratkih video klipova kojima će učesnici predstaviti svoje poglede na teme kao što su: psihologija pripadanja, demokratija, umjetnost i religija. Svi radovi će biti objavljeni na našem YouTube kanalu kao i društvenim mrežama”.

On je naveo i da će krunski produkt biti kratki dokumentarni film “Mladi sa brdovitog Balkana”, a planirano je izvođenje predstave Forum teatra koja će takođe biti prikazana na YouTube kanalu.

Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) je nezavisan institucionalni mehanizam osnovan od strane šest vlada Zapadnog Balkana, u cilju promocije duha pomirenja i saradnje među mladima u regionu kroz programe omladinskih razmjena. U okviru svog rada, RYCO podržava projekte koji doprinose pomirenju kroz povećanje mobilnosti mladih, saradnje i aktivizma.

Share.

Comments are closed.