Stranačka saopštenja, 27. nov: Prava CG, SNP, BS, URA, DPS

Prava Crna Gora: Podrška mandataru i predloženoj Vladi

Marko Milačić, Predsjednik Prave Crne Gore:

Nakon što je mandatar Zdravko Кrivokapić danas upoznao javnost sa predlozima svih kandidata za resore u novoj Vladi Crne Gore Prava Crna Gora daje podršku predloženoj Vladi i glasaće za nju na sjednici 2. decembra.

Povjerenje mandataru koje smo iskazali, i Prava Crna Gora, i ja lično, potpisom na Кonstitutivnoj sjednici Skupštine Crne Gore, iskazujemo i danas povjerenjem u njegov izbor, kako i treba da funkcioniše ljudsko i političko povjerenje.

Prava Crna Gora daje šansu predloženoj Vladi, ali i veliku podršku, jer bez istinske i iskrene podrške društva nijedna Vlada na ovom svijetu ne može uspjeti, a kamoli prva, slobodna i demokratska Vlada u Crnoj Gori, nakon tri decenije autokratskog, maltene jednopartijskog sistema.

Pred predloženom Vladom i cijelim društvom ogromni su izazovi. Paralelni procesi demontaže kriminalnog sistema od vrha pa do dna i izgradnje prosperitetnog, pomirenog i zdravog društva za svakog građanina ove zemlje.

Prava Crna Gora biće potpuno posvećena ovim izazovima, jer je bilo koji pojedinac, bio on ministar ili bilo ko drugi, manje bitan u odnosu na zajednički cilj, a to je dobro Crne Gore.

***

OO DPS Tivat: Stigao dokaz da su odluke nove tivatske vlasti nekompetentne i ishitrene

Dokaz za naše tvrdnje da je Odluka o organizaciji i načinu rada lokalne uprave, između ostalog i “Službe zaštite”, nezakonita, danas je stigao i od nadležnog ministarstva.

Naime, u dopisu koji je poslat Opštini od strane Ministarstva unutrašnjih poslova, naloženo je da se član Odluke o organizaciji, koji tretira novu Službu zaštite, ispravi i dopuni u cijelosti, odnosno da se vrati prvobitni naziv: Služba zaštite i spašavanja. Ova početnička greška nove vlasti posljedica je još jednog u nizu nekompetentnih i ishitrenih poteza, koji su dokaz nesnalaženja i lošeg poznavanja same organizacije posla od strane sadašnjeg rukovodstva opštine.

Pored toga, insistiranje na formalnoj promjeni naziva Službe, samo je dimna zavjesa, iza koje se skriva namjera smjene postojećeg kadra i dovođenje novog. Podrazumijeva se da će ti novodovedeni, biti raspoređeni po unaprijed utvrđenom planu podjele funkcija, koji naravno podrazumijeva sistem grabljenja i raspodjele plijena, između konstitueneta ove nespojive družine.

Jasno je da je prije donošenja Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji, cilj bio otpustiti službenike i namještenike po spisku koji je sačinjen po principu: „ovaj je DPS, a ovaj je okorijeli DPS“? Pitamo se da li je spisak za “odstrijel” utvrđen na bazi praćenja i istragom po društvenim mrežama?!  Vjerujemo, da shodno dosadašnjem djelovanju, imaju eksperte i za ovu oblast. Svakako ovakvom političkom čistkom i revanšizmom pokazali su da sve one kvazi-demokratske izjave da će “sačuvati stručan i profesionalan kadar, bez obzira što je ko glasao“, postaju potpuno deplasirane.

Iako je plan istrage nepodobnih kadrova koji nijesu po volji novom rukovodstvu za sad djelimično osujećen, vjerujemo da nova vlast od te namjere neće odustati. Svakako, prije ponovnog pokušaja da otjeraju profesionalce i zaposle svoje kadrove, sugerišemo im da dobro izuče svoja ovlašćenja i nadležnosti, kako se ne bi ponovo blamirali u javnosti. Svakako, vjerujemo da razumiju da iako im famozno političko tijelo koje se zove “Glavni odbor” sugeriše sve ove nezakonite odluke, odgovornost a i sramota je na onima koji ih potpisuju.

***

Abazović čestitao praznik: Uvjeren sam da ćemo svjedočiti boljim vremenima za Javni servis (RTCG)

27. novembar Dan Radio-televizije Crne Gore značajan je datum za istoriju, kulturu, tradiciju i civilizacijske vrijednosti Crne Gore, kazao je danas Dritan Abazović lider URE čestitajući ovoj medijskoj kući svih građana njen praznik.

On je napomenuo da stepen demokratizacije jednog društva umnogome zavisi od stanja u medijima u tom društvu a da ključnu ulogu u tome igra javni servis.

„Mi se nažalost ne možemo pohvaliti da smo u toj oblasti imali prevelikog uspjeha jer je Javni servis – RTCG godinama unazad bio zarobljen medij u rukama odlazeće vlasti. Nadam se da će se stvoriti uslovi da se stanje i u ovoj oblasti poboljša kako bi građani imali svoj nezavisni medij koji je njihovo vlasništvo, a ne vlasništvo političkih elita i njihovo sredstvo za manipulaciju i propagandu“, kazao je Abazović u čestitki.

Ipak, kaže, na stranu ostavivši brojne primjere neprofesionalizma Javnog servisa, on je imao značajne svijetle trenutke jer je svjedočio o istoriji, kulturi i tradiciji ovoga naroda, o njegovom razvoju i bio hroničar mnogih vremena.

„Svim profesionalnim i časnim ljudima koji na jednak način obavljaju svoj posao u našem mediju čestitam praznik naše Radio-televizije Crne Gore uvjeren da ćemo konačno svjedočiti vremenu kada će profesionalni i ljudi od ličnog i profesionalnog integriteta upravljati ovom medijskom kućom“, dodao je Abazović u čestitki.

On je zaključio da će nova Vlada stvoriti sve preduslove kako bi Javni servis bio finansijski samostalan i kako bi profesionalizam i uvažavanje različitih mišljenja u društvu bila ideja vodilja njegovog budućeg funkcionisanja.

***

BS: Podizanje svijesti važan element u sprječavanju nasilja nad ženama

Odlučno prijavljivanje i efikasno procesuiranje ključni su koraci za uspješan odgovor društva prema nasilju u porodici i nad ženama, koji su prema svim pokazateljima i dalje zabrinjavajuće prisutni u Crnoj Gori, poručila je Amela Kovačević Kalender, članica IO Bošnjačke stranke Rožaje.

„Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama 2020. godine, dočekali smo u saznanju da više od trećine žena svijeta tokom života doživi neki od oblika nasilja na rodnoj osnovi, bilo da je aktivno nasilje kao što su fizičko, emocionalno/psihičko, ekonomsko i seksualno, bilo neki od pasivnih oblika nasilja: zanemarivanje, ignorisanje, izolacija, odbacivanje, uskraćivanje ljubavi, zanemarivanje zdravstvene njege.

Statistika MUP-a, MMLJP, Kancelarije ombudsmana, međunarodnih organizacija i organizacija civilnog sektora u Crnoj Gori je zastrašujuća. Tokom pandemije Covid-19 je procenat rodno zasnovanog nasilja porastao za oko 30 odsto, što predstavlja alarmantnu realnost svih nas“, kazala je Kovačević Kalender.

Ona je istakla da patrijarhalan i konzervativan karakter crnogorskog društva je maltene onemogućavao sistemsku i djelotvornu podršku i zaštitu žrtvama rodno zasnovanog nasilja, do nedavno. Međutim, kako ocjenjuje, dugogodišnja borba, najprije aktivistkinja civilnog sektora, surova realnost rodno zasnovanog nasilja polako izlazi na vidjelo i obraz svih nas, koji činimo nasilje, skrećemo pogled, praveći se da to nije naš problem, čime ustvari učestvujemo u porastu problema.

„Podizanje svijesti o različitim oblicima nasilja nad ženama i nasilja u porodici predstavlja važan element u sprječavanju nasilja nad ženama zato što je pojačana svijest prvi korak u mijenjanju stavova i ustaljenog ponašanja koje odobrava različite oblike nasilja nad ženama. U tom cilju, Konvencija Savjeta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) nalaže državama potpisnicama, među kojima je i Crna Gora, da pokreću obimne inicijative za podizanje svijesti u sklopu niza mjera koje su usmjerene ka sprečavanju nasilja nad ženama (član 13)“, kaže Kovačević Kalender.

Bošnjačka stranka snažno podržava sve pravne ljekove za ovu društvenu bolest, poštovanje implementacije CEDAW-a, Istanbulske konvencije, Rezolucije 1325, Krivičnog zakonika Crne Gore, Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o rodnoj ravnopravnosti i svih drugih zakonskih i podzakonskih akata.

„Nadamo se da ćemo naredni Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama dočekati s boljom statistikom u našoj zemlji“, zaključuje Kovačević Kalender.

***

SNP: Usvojen zaključak o podršci novoj Vladi Crne Gore

Na danas održanoj sjednici, Izvršni odbor Glavnog odbora SNP CG jednoglasno je usvojio zaključak kojim predlaže svom GO da donese odluku o podršci izglasavanja nove Vlade Crne Gore, shodno dogovoru predstavnika SNP-a i predsjednika poslaničkih klubova sa mandatarom Zdravkom Krivokapićem. Takođe, na ovaj način IO preporučuje Glavnom odboru da dâ ovlašćenje svojim poslanicima u Skupštini Crne Gore da glasaju za personalni sastav nove Vlade.

Tridesetog avgusta ostvarena je velika pobjeda, a formiranjem nove Vlade otjelotvoriće se ono što je narod čekao gotovo tri decenije.

Očekivanja od ove Vlade u pogledu poboljšanja kvaliteta života su velika, kao i potreba da se uspostavi pravni poredak u kojem neće biti diskriminacije po bilo kom osnovu.

Dakle, IO je konstatovao da će se formiranjem nove Vlade stvoriti uslovi da se uđe u suštinski proces promjena u našoj zemlji.

***

Prava Crna Gora: Odlazeća vlada namjerno otežava donošenje Budžeta za 2021. godinu

Ivica Vukčević, Prava Crna Gora:

Jedna od osnovnih ustavnih nadležnosti Vlade Crne Gore je donošenje i dostavljanje predloga Zakona o budžetu Skupštini. Ta obaveza je preciznije definisana Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti, po kojem je odlazeća Vlada u obavezi da do 15 novembra ove godine dostavi Skupštini predlog Zakona o budžetu za 2021. godinu. Tu obavezu odlazeća Vlada nije ispunila i čak je odustala od predlaganja budžeta za 2021. godinu, prekršivši tako navedeni zakon. Zbog toga može doći do kašnjenja donošenja budžeta za 2021. godinu, koji bi prema zakonu trebalo da bude donesen do 31. decembra ove godine.

Ovakvo ponašanje odlazeće Vlade nema opravdanje u novoj organizacionoj strukturi nove Vlade, jer je njena promjena blagovremeno objavljena. Naime, mandatar za sastav nove Vlade Zdravko Krivokapić je objavio 5. novembra, da će nova Vlada imati drugačiju organizacionu strukturu, koja podrazumijeva 12 ministarstava. Prema tome, predstavnici odlazeće Vlade su mogli da prilagode svoj predlog budžeta za 2021. godinu novoj organizacionoj strukturi nove Vlade i da ga pošalju Skupštini na razmatranje i odlučivanje.

Nedonošenje predloga budžeta pokazuje da odlazeća Vlada nema rješenje za krizu u koju je dovela Crnu Goru i da bježi od odgovornosti za svoje postupke. Veliki broj ljudi je ostao bez posla zbog nerazumnih odluka njihovih ˶eksperata˝ iz NKT-a. Najnovija odluka tog ˶ekspertskog˝ tijela da se skrati radno vrijeme u trgovini, dovodi do većih gužvi u prodavnicama, tako da nije čudo što se broj oboljelih od korona virusa u Crnoj Gori povećava. Ovako neodgovorna politika odlazeće Vlade je i dovela do toga da relevantne međunarodne finansijske institucije procijene da će ovogodišnji pad crnogorske ekonomije biti najmanje 12 odsto.

Odlazeća Vlada koristi poslednje dane na vlasti da neracionalno troši preostala sredstva iz državnog budžeta. Posebno se ističe masovno zapošljavanje partijskih kadrova na visokim pozicijama u državnim organima, koje je bilo posebno izraženo poslije izbora. Ti kadrovi se zapošljavaju mimo kadrovskog plana, koji je ta ista Vlada donijela za 2020. godinu. To rade da bi svoje kadrove predstavili kao eksperte novoj Vladi i tako zadržali uticaj u državnoj upravi. Oni su međutim zaboravili da predstavnici nove Vlade i građani vide katastrofalne rezultate rada tih takozvanih ˶ eksperata˝, koji su Crnu Goru doveli pred bankrot.

Važno je napomenuti da se odlazeća Vlada zadužila kod više međunarodnih kreditora pod nepovoljnim uslovima za finansiranje tekuće potrošnje, ali je ta sredstva neracionalno trošila. Prema poslednjim dostupnim podacima, državnom budžetu će u 2021. godini nedostajati najmanje 511 miliona eura, od čega najmanje 405 miliona eura za vraćanje dugova koje je ugovorila odlazeća Vlada.

Odlazeća Vlada je svojim opstrukcijama samo pokazala kako ne treba raditi. Novi budžet će prije ili kasnije biti donesen, uprkos svim opstrukcijama. Najvažnije je da najzad postoji politička volja da se sprovedu sve neophodne reforme i krene putem razvoja od kojeg će koristi imati svi građani Crne Gore. Tamo gdje ima volje, ima i načina.

Share.

Comments are closed.