VIDEO: Podaci o broju zaraženih zabrinjavajući – porodice preminulih, nezadovoljne liječenjem najbližih u barskoj bolnici, istrajavaju u svojim zahtjevima

Danas je u barskom Domu zdravlja zabilježeno 24-oro novopozitivnih na koronavirus, a ukupan broj aktivnih slučajeva je 576, što nije ohrabrujuća informacija, kažu direktorka dr Branka Purlija. Broj oboljelih koji se liječe u Regionalnom Covid centru barske bolnice takođe nije značajnije manji.

U gradu je i dalje aktuelna priča o tretmanu i načinu liječenja bolesnika u barskoj bolnici, a članovi porodica preminulih, koji su u prethodnom periodu protestovali svake srijede, a krajem prošle nedjelje se i sreli sa ministarkom zdravlja, danas podsjećaju koji su njihovi zahtjevi, te da će na njima istrajati.

Podaci iz barskog Doma zdravlja danas su zabrinjavajući, jer se broj testiranih i zaraženih još uvijek ne smanjuje.

“Dnevno u Covid ambulanti za odrasle naši ljekari pregledaju do 100 pacijenata, i taj broj je u porastu, dok se u Covid ambulanti za djecu svega testira i pregledu podvrgne manje od deset mališana. U Covid ambulanti imamo posebnu prostoriju gdje pacijenti primaju infuziju i injekcije, a naša patronažna služba svakodnevno obiđe 40 pacijenata koji se od koronavirusa liječe kod kuće”, kazala je za Radio Bar i Bar Info direktorka, dr Branka Purlija, koja je navela da, za sada, ova zdravstvena ustanova raspolaže sa dovoljnim brojem medicinskog kadra, iako je epidemiolog, dr Igor Galić prešao na novu dužnost.

“Dr Galić, koji je sada na čelu Instituta za javno zdravlje, je vrstan stručnjak, ali ostala nam je,takođe,  veoma stručna i iskusna doktorka epidemiološkinja Ljiljana Jovićević i dr Anđela Stanović, koja nije epidemiološkinja, ali je od početka epidemije u ovoj priči i pomaže doktorki Jovićević. Za sada je to dovoljno da odgovorimo potrebama svih pacijenata, a u narednom periodu vidjećemo kako će se odvijati stvari. Za sada dobro rade i naše područne ambulante u Sutomoru, Virpazaru, Starom Baru, od nedavno i u Pečuricama, a dobre rezultate bilježi i jedina Covid ambulanta u pograničnom dijelu opštine, u Ostrosu. Zahvaljujući brzoj akciji Doma zdravlja i Opštinskog tima, na čelu sa predsjednikom, epidemiološka situacija u Krajini je veoma brzo stavljena pod kontrolu, jer nakon gotovo 40 oboljelih, sada na tom području imamo samo jednu oboljelu porodicu. Ukoliko bude potrebe, otvorićemo Covid ambulante i u svim ostalim dijelovima opštine”, obećala je direktorka, izražavajući zadovoljstvo što je u Domu zdravlja mali broj ljekara i medicinskih radnika zaraženih koronavirusom.

“Imali smo, na sreću, veoma mali broj inficiranih, u ovom trenutku samo jedan član našeg kolektiva je zaražen. Zaposleni u našoj Službi za higijenu i zdravstvenu ekologiju svake noći hlorom dezinfikuju sav radni prostor. Redovno rade i sve ostale naše službe i ljekari, koji obavljaju sve neophodne preglede”, istakla je direktorka Purlija, koja, takođe radi i kao ljekarka-neuropsihijatrica, tri puta nedjeljno – ponedjeljkom, srijedom i petkom. Upozorava da su u porastu psihičke smetnje izazvane pandemijom, strahom i neizvjesnošću.

“Psihijatrija je moje opredjeljenje i životni put, nešto za što sam se školovala dvadeset i dvije godine, i sa zadovoljstvom se bavim i dalje tom problematikom. Imamo porast broja neurotskih stanja, a i kod Covid pacijenata su uočene značajne psihičke promjene, pa čak i i psihotična stanja. Ovo je oboljenje kod kojeg, nažalost nemamo etiologiju i koje sistemski napada sve organe, ne samo pluća, a značajno utiče na mozak i uopšte, psihu. Zato je neophodno da se svi koji osjećaju ovakve probleme obrate za pomoć psihijatru i psihologu”, apeluje dr Branka Purlija, direktorka Doma zdravlja Bar. 

***

Članovi porodica nekolicine preminulih, nezadovoljni liječenjem i tretmanom svojih najbližih u barskoj bolnici, nakon sastanka krajem prošle nedjelje sa ministarkom zdravlja, dr Jelenom Borovinić Bojović, zatražili su, kako je za Radio Bar i Bar Info kazao Samir Hadžić, hitnu istragu i smjenu cjelokupnog menadžmenta ove zdravstvene ustanove. Pitali su ministarku zdravlja, između ostalog, ko je odgovoran za donošenje odluke da se barska bolnica proglasi Regionalnim Covid centrom, da li je izvršena detaljna analiza stanja kadrovskog potencijala, koji se protokol liječenja sprovodi u Opštoj bolnici u Baru, i da li postoji sličan dokument na nacionalnom nivou. Takođe, obavijestili su ministarku da žele da znaju kakav je kvalitet zdravstvene njege u jedinici intenzivnog liječenja, kako je i da li je kadar obučen za rukovanje respiratorima, kojim pacijentima je ovaj aparat bio uključen, da li postoji saradnja sa Kliničkim centrom Crne Gore kada je riječ  o slanju bolesnika sa teškom kliničkom slikom u Podgoricu, da li postoji nacionalni protokol o postupanju sa umrlima od Covida, kakvi su standardi prilikom pisanja posmrtnog pisma, da li je nekim pacijentima koji su preminuli mjerena koncentracija lijeka koji su primali u krvnoj plazmi zbog čestog mijenjanja terapije, da li su dvije medicinske sestre u smjeni u stanju da odgovore potrebama više desetina pacijenata na Covid odjeljenju, posebno na intenzivnoj njezi, te ko su članovi komisije koja je vršila nadzor nad radom barske bolnici i što piše u njenom izvještaju.

Uz smjenu menadžmenta i uvođenje prinudne uprave u barskoj bolnici, porodice preminulih traže od Ministarstva zdravlja i dovođenje adekvatnog medicinskog kadra, pokretanje detaljne istrage o liječenju svih preminulih od koronavirusa, sa kompletnom dokumentacijom i komparativnom analizom sa slučajevima iz Kliničkog centra Crne Gore, uspostavljanje humanog odnosa između porodica pacijenata i ljekara, u cilju obavljanja odgovarajuće komunikacije i davanje vjerodostojnih informacija. Takođe , zahtijevaju pokretanje inicijative o izmjenama i dopunama Zakona o zdravstvenoj zaštiti kojom bi se zabranilo ljekarima da se aktivno bave politikom i strukom u isto vrijeme.

Članovi porodice Kruta iz Bara, čiji je 48-ogodišnji član preminuo u barskoj bolnici, nijesu željeli da danas daju bilo kakve izjave, jer su, kako su nam kazali, već saopštili sve pojedinosti o neadekvatnom liječenju i odnosu medicinskog osoblja kojem su, ističu, lično svjedočili.

O drugačijim iskustvima govori pismo zahvalnosti koje je inženjer i sociolog Milan Šparović iz Herceg Novog, zajedno sa još četiri pacijenta, uputio šefici Covid centra barske bolnice, dr Svetlani Vučetić, u kojem izražava zadovoljstvo brigom i posvećenošću doktorke i kompletnog medicinskog osoblja, što potvrđuje, kako je istakao, da su oni, poput brojnih drugih pacijenata, koji su “prošli” kroz barsku bolnicu, uspješno izliječeni.

Pitali smo i danas građane Bara kakav je njihov stav. Većina razumije i saosjeća sa porodicama preminulih, i dijele ogroman bol koji trpe zbog smrti najbližih, ali imaju i razumijevanja za ljekare i sestre koji se, kako su nam kazali, trude i imaju mnogo posla. Pojedini naši sugrađani nijesu željeli da komentarišu i daju sud o ovoj temi, jer, kazali su, nijesu bili na liječenju i nemaju uvid kakvo je zaista stanje, način liječenja i odnos prema pacijentima u Opštoj bolnici Bar.

Dr Svetlana Vučetić, koja je svakodnevno za Radio Bar i Bar Info informisala o broju pacijenata koji se liječe u barskom Covid centru i njihovom zdravstvenom stanju, danas je saopštila da je preporuka ministarke zdravlja da ne daju izjave, te da se za sve informacije obratimo resornom  Ministarstvu i Institutu za javno zdravlje.

***

U barskom Domu zdravlja juče je direktorka, dr Branka Purlija, porodici dr Rajka Šupića, koji je preminuo u prvom talasu epidemije, uručila zahvalnicu i simboličnu novčanu nadoknadu, uz obećanje da će podržati peticiju građana Bara i obratiti se svim nadležnim institucijama, kako bi se riješilo stambeno pitanje za njegovu kćerku i suprugu koja je, takođe zaposlena u toj medicinskoj ustanovi. 

Share.

Comments are closed.