Za bolji položaj medija i novinara je potrebno udruživanje medija i organizacija, korelacija sa evropskim zakonodavstvom i primjenjivanje usvojenih normi, istakao je Dragić Rabrenović, sekretar Unije lokalnih javnih emitera Crne Gore na Regionalnoj konferenciji o ekonomskom položaju, društvenom statusu i radnim pravima novinara i medijskih radnika, koju je u online izdanju organizovalo Udruženje novinara Srbije.
Na Konferenciji su putem zoom platforme govorili predstavnici najznačajnijih novinarskih i medijskih organizacija iz regiona, pri čemu je UNS predstavio istraživanje pod nazivom Ekonomski i društveni položaj novinara: Srbija, region, Evropa.
Predstavljajući udruženje koje čini 12 lokalnih javnih medijskih servisa Rabrenović je napomenuo da se više od dvije decenije zalažu za bolji položaj medija i novinara, te da u tome insistiraju na prihvatanju prijedloga i zakonskih rješenja, koja će osigurati ne samo deklarativnu, već i ekonomsku nezavisnost i samostalnost.
“Zalažemo se za čvršću saradnju medijskih organizacija i medija, bolji položaj javnih medijskih servisa, primjenjivanje dobre prakse iz država Evropske unije i implementaciju medijske regulative”, istakao je predstavnik ULES CG.
Govoreći o aktuelnoj situaciji na medijskoj sceni, on je istakao kako je najavljeni grčki scenario u Crnoj Gori prijetnja slobodi medija i zaposlenima u javnom medijskom sektoru, kako na nacionalnom, tako i na lokalnom nivou.
“Takva rješenja bi nas vratila u period kada u Grčkoj nije bilo elektronskih medija, ali nam za razliku od antičke Grčke, ne bi storilo javni prostor poput tadašnjih agora na kojima je moguća sloboda govora”, naveo je Rabrenović i dodao da očekuje kako će se te najave koje dolaze od vladajuće većine u narednom periodu ispraviti i stvoriti norme koje će se dovesti u korelaciju sa zakonodavstvom Evropske Unije i da će se javni medijski servisi naći u položaju koji i pripada ovoj vrsti profesije.