Agilni i posvećeni članovi Saveza izviđača uspjeli su da odole izazovima koje je pred njih tokom prošle godine postavila situacija prouzrokovana pandemijom koronavirusa i osmisle brojne zanimljive i edukativne aktivnosti za svoje članove. Iako se projekat “Zelena avantura” mijenjao u skladu sa epidemijom, uspješno su ga realizovali, a rezultati su prezentovani na konferenciji koja je održana sinoć u KIC-u “Budo Tomović”.
“Savez izviđača Crne Gore održao je završnu konferenciju projekta ‘Zelena avantura’ koji je podržan od strane UNICEF-a. Konferencija je bila idealna prilika da sumiramo sve ono što smo kroz ovaj projekat uradili u prošloj godini, ali i na početku ove. Inicijalni plan projekta je izgledao potpuno drugačije i podrazumijevao je druženje i interakciju između djece u 11 crnogorskih opština. Međutim, pandemija izazvana koronavirusom nas je spriječila da realizujemo plan. Tada smo pokazali da ‘Budi spreman’ nije bez razloga naš moto, pa smo preselili aktivnosti na internet, kako bi na što bolji način ostvarili kontakt sa našim članovima i upotpunili im vrijeme koje su morali da provode zatvoreni u svojim kućama“, objasnio je načelnik Saveza izviđača Crne Gore, Dušan Masoničić.
Sa zadovoljstvom ističe i da su organizovali onlajn izviđačku ligu, koja je obilovala izazovima, a takmičari su bili vrijedni, ispunjavali i slali snimke.
„Nakon onlajn lige realizovana je aktivnost ‘Zakorači u avanturu doma’ u sklopu koje smo imali blog postove naših članova, izviđačke izazove, zoom družionice, ali i emisiju ‘Izviđački fenjer’ u kojoj smo imali priliku da ugostimo Nikolu Vučevića, Dejana Dedovića, Predraga Vučkovića, Nadu Drobnjak… Uz sve to sproveli smo i istraživanje o radu SICG sa uzorkom od preko 500 ispitanika iz cijele zemlje. Kao finalnu fazu aktivnosti organizovali smo kviz, nakon kojeg smo nagradili najaktivnije učesnike izazova. Kako se situacija sa pandemijom nije smirivala, sve naše planirane aktivnosti morali smo ili da otkažemo, ili ih sprovedemo onlajn. Realizovali smo tako Nacionalni eko- kviz u kojem je učestvovalo 176 djece iz 19 crnogorskih opština“, navodi Masoničić.
Na kraju projekta izviđači su sproveli istraživanje o mentalnom zdravlju mladih u vrijeme pandemije, koje je obuhvatilo uzorak od 588 mladih.
„Istraživanje je pokazalo da 32,1% mladih nije moglo da praktikuje svoje hobije u poslednjih pola godine. Alkohol je prvi put probalo 12,2% mladih, dok je duvanske proizvode po prvi put probalo 8,8 % mladih. Kada se uđe u detaljniju analizu, mladi koji nijesu mogli da praktikuju hobije, ili su probali duvan i alkohol, imaju više rezultate na anksiozno- depresivnoj skali. Zabrinjavajući je podatak da se 49,1% mladih osjeća loše češće od jednom nedeljno, dok uporedna statistika iz zemalja EU govori da su rezultati u tim zemljama oko 20%“, iznosi upozoravajuće podatke Masoničić.
Kako bi rezultati istraživanja bili dostupni svima, objašnjava on, kreirali su brošuru sa ovim, ali i ostalim dobijenim podacima, na kojoj je, sa timom stručnjaka, radio psiholog Boško Ilić.
Brošura je dostupna na linku: BROŠURA – Mentalno zdravlje mladih u Crnoj Gori (yumpu.com)
„Dobijeni podaci pomogli su nam da osmislimo pitanja i realizujemo četiri podkasta na temu mentalnog zdravlja, pa je ‘Izviđaki fenjer’ ugostio psihologa Boška Ilića, psihološkinju Jelenu Marković i četvoro mladih izviđača, koji su nam iz ugla svoje generacije govorili o mentalnom zdravlju ove populacije. U posljednjoj epizodi podkasta, gostovao nam je direktor Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić, čiji su stavovi dali pečat ovoj temi. Emisija sa dr Galićem je dostupna na linku PODCAST: Izviđački fenjer – EP9 – Mentalno zdravlje mladih – dr Igor Galić / IJZCG.me – YouTube”, kazao je Masoničić.
Ostale epizode „Izviđačkog fenjera” nalaze se na Youtube kanalu i društvenim mrežama Saveza izviđača Crne Gore.
Za kraj prezentacije, predsjednik Saveza izviđača Crne Gore, Peko Vukadinović uručio je zahvalnice ljudima koji su doprinijeli i pomogli da projekat uspije.