Crnogorskim državljanima i strancima iz Ujedinjenog Kraljevstva dozvoljava se ulazak u Crnu Goru jedino uz negativan PCR test, ne stariji od 72 sata. To je jedina mjera koja je nova u odnosu na prethodno donesene, saopštio je državni sekretar Ministarstva zdravlja Borko Bajić.
Dodao je da ostale mjere ostaju iste do 10. februara.
“Imamo veliki broj novooboljelih i imamo i dalje veliki pritisak na zdravstveni sistem”, rekao je Bajić.
Odgovarajući na pitanja novinara kazao je da je Ministarstvo zdravlja u pregovorima sa svim proizvođačima vakcina.
“Potpisivanje ugovora podrazumijeva nekoliko faza. Još nije preciziran datum dolaska vakcina”, rekao je Bajić.
On je dodao da je dogovoren dovoljan broj vakcina da pokrijemo i prioritetne grupe i predviđeni broj stanovništva.
Kazao je da su “sve donacije dobra ponuda”, ali da Ministarstvo zdravlja koristi mehanizme koje trenutno savjetuju Svjetska zdravstvena organizacija i Evropska unija.
Bajić je naveo da će Crna Gora preko Covax inicijative dobiti oko 5.800 vakcina
“Nema potrebe da se bilo šta donira u tom smislu”, kazao je Bajić.
Dodao je da kada budu imali tačan datum dolaska vakcina, da će odmah obavijestiti javnost o tome.
Bajić je govoreći o situaciji u Opštoj bolnici u Baru kazao da imaju dosta kadrovskih problema, te da su kadrovski kapaciteti ograničeni.
“Kada god možemo na ispomoć uputimo ljekare iz drugih ustanova u Bar. I sama ministarka se trudi da bar jednom sedmično obiđe po jednu opštu bolnicu. Radimo intenzivno”, naveo je Bajić.
Dodao je da je iz bolnice u Brezoviku upućen pulmolog u Bar, ali da je obolio od koronavirusa, te da se sada traži neko kao zamjena. Bajić je kazao da u Crnoj Gori ukupno postoji šest pulmologa i da bolnica u Baru trenutno nema pulmologa.
Direktor Instituta za javno zdravlje Igor Galić kazao je da je epidemiološka situacija u zemlji i dalje složena i da nema mjesta opuštanju.
“U posljednjoj nedjelji zabilježen lagani pad u obolijevanju”, kazao je Galić.
Dodao je da je navjeći broj zaraženih u opštinama Cetinje i Podgorica.
Galić je apelovao na građane tih opština da se strikno pridržavaju propisanih epidemioloških mjera.
“Lokalna transmisija pojačana je i proširena u nekim gradovima i to su gradovi gdje se najviše prijavljuju dnevne žurke – Podgorica, Budva, Nikšić, Bar, Cetinje. Zamolio bih građane i inspekcije da povedu malo više računa”, kazao je Galić.
On je apelovao na osobe koje rade u skijalištima da više povedu računa o poštovanju epidemioloških mjera.
Galić je kazao da su po saznanju da se u jednoj od zemalja iz okruženja pojavio mutirani soj koronavirusa i da je ostvarena lokalna transmisija poručeni posebni PCR testovi “koji imaju mogućnost da izraze sumnju da je osoba zaražena mutiranim sojem koronavirusa”.
“Termo Fišer testove smo dobili prošle nedjelje i počeli smo da skupljamo pozitivne slučajeve koji su pokazali sumnju da su oboljeli od tog novog soja. Kad se dovoljan broj prikupi oni se šalju u referentnu laboratoriju u Berlinu. U toku ove sedmice će biti poslati na sekvenciranje”, rekao je Galić.
Infektolog Opšte bolnice u Beranama Milovan Živković rekao je da situacija u tom gradu posljednjih dana daje optimizam i da je broj novooboljelih i pozitivnih ne prelazi 20.
“Epidemija se polako stišava. U Opštoj bolnici je na liječenju 27 bolesnika. Takođe smrtnost je znatno manja”, rekao je Živković.
Dodao je da računajući na mjere Ministarstva zdravlja i na postojanje nekog kolektivnog imuniteta i vakcinu da očekuje da epidemija u Crnoj Gori polako tupi.
On je kazao i da i dalje nije zadovoljan poštovanjem epidemioloških mjera.
“Ne vidim nijedan razlog da Crna Gora bude jedna od vodećih zemalja u Evropi po broju oboljelih od koronavirusa”, rekao je Živković.
Anesteziolog Opšte bolnice Bijelo Polje Kenan Erović kazao je da se u Opštoj bolnici Bijelo Polje liječi 20 pacijenata, od kojih su tri sa teškom kliničkom slikom.
“Prije dva mjeseca situacija je bila znatno teža. Situacija je složena i svi ih se moramo pridržavati”, rekao je Erović.