Predškolci nakon tronedjeljne pauze, ponovo u vrtiću

Javna predškolska ustanova “Vukosava Ivanović Mašanović”, nakon pauze koja je trajala tri sedmice, otvorila je u ponedjeljak vrata svih 12 područnih jedinica. Sve rade punim kapacitetom.

Od početka pandemije, prema riječima direktorice Stanislave Tanje Bardić, striktno poštuju mjere propisane sa ciljem zaštite najmlađih od infekcije koronavirusom. Uputstva sprovode odgovorno i savjesno, sa ciljem da, kako navodi, djeca bezbjedno, sigurno i zdravo borave u vrtiću.

Bardić podsjeća da ukoliko dijete ima akutne zdravstvene tegobe (simptome respiratorne ili crijevne infekcije, povišenu tjelesnu temperaturu, gubitak čula mirisa ili ukusa…) ne treba da dolazi u vrtić.

„Dovođenje djeteta u vrtić treba izbjeći i u slučaju ukoliko je ono bilo u neposrednom kontaktu sa licima koja su pozitivna na COVID- 19 ili postoji sumnja da su zaražena. Roditelji su u obavezi i da, prije nego spreme dijete za polazak u predškolsku ustanovu, provjere njegovu tjelesnu temperaturu. Ukoliko je ona veća od 37,2 stepena Celzijusovih, treba da ostane kod kuće- navodi Bardić.

Roditelji prilikom dovođenja djeteta u vrtić obavezno moraju nositi masku i držati propisanu fizičku distancu.

Među vaspitačima i tehničkim osobljem nema inficiranih koronavirusom, a oni koji su preboljeli COVID, uspješno su se oporavili i vratili radnim zadacima.

“Sada zbog toga znatno bolje funkcionišemo, a veliko zadovoljstvo nam pričinjava i što je s proljećem mnogo veći broj djece koja dolaze u vrtić. To nedvosmisleno ukazuje da roditelji u nas imaju povjerenje i da su spremni da nam i u ovom neizvjesnom i stresnom vremenu, na nekoliko sati prepuste svoje mališane”, podvlači Bardić.

Zajedničkoj misiji očuvanja zdravlja najmlađih, brojnim aktivnostima doprinose i zaposleni u predškolskoj ustanovi. Sve prostorije se svakodnevno provjetravaju, a to praktikuju i prilikom boravka djece napolju. Na ulazu ih preuzima medicinska sestra, koja obavlja dezinfekciju ruku i obuće mališana. Redovno se dezinfikuju sve kontaktne površine u vaspitnoj jedinici, provjerava se čistoća prostorija i dezinfikuju toaleti. Režim povećene higijene sprovodi se i u cilju bezbjednog boravka u dvorištu vrtića- čisti se i dezinfikuje kompletan mobilijar. Izuzetno se vodi računa o higijeni podova,  stolova za kojima djeca objeduju, stolica, tepiha, igračaka…

Direktorica vrtića u Baru izražava uvjerenje da će pridržavanje propisanih mjera uticati da se barski predškolci sačuvaju od koronavirusa.

Koliko su vaspitači brižni i posvećeni, svjedoči i što su u danima kada je vrtić zbog nepovoljne epidemiološke situacije bio zatvoren, izuzetno uspješno organizovali onlajn nastavu za polaznike predškolske ustanove. Slanjem video- klipova i interesantnih zadataka iz brojnih oblasti (matematike, maternjeg i engleskog jezika, ali i onih koji doprinose razvoju kognitivnih sposobnosti) uspjeli su da mališanima olakšaju dane izolacije i nedostatak druženja sa vršnjacima. Zahvalni su i roditelji- svakodnevno su provodili kvalitetno vrijeme sa djecom, rasterećeni brige da li sadržaji odgovaraju njihovom uzrastu i interesovanju. Za to su se pobrinuli profesionalci- vaspitačice, sa puno ljubavi, strpljenja i kreativnosti. Sve aktivnosti su objavljene na Fejsbuk stranici ustanove.

Share.

Comments are closed.