Eko kampanja i gostovanje predstave obilježili april u OŠ Srbija

OŠ “Srbija“ podstiče svoje učenike da budu prisutni i aktivni u kampanjama na lokalnom nivou, ali i kao dio onih koji imaju svjetski značaj.

Škola se pridružila video kampanji „I’ve got the power!“ programa eko-škola povodom 25 godina izvrsnosti u području obrazovanja za očuvanje životne sredine i obrazovanja za održivi razvoj. „Video kampanja traje od 11. marta do 3. maja i prilika je da se pokažu kvalitet i dubina učenja kroz program eko škola, kao i da se usmeno saopšti obavezivanje prema održivom razvoju. Od sakupljenih eko poruka učenika OŠ ’Srbija’, Odbor je izdvojio onu učenice 8. razreda, Jovane Popović, koja je odabrala da svoje obraćanje počne jednim od ponuđenih slogana: ’Kada bih bila superheroj, ja bih…’. Video, pod radnim nazivom ’Join us!’, snimljen je u maslinjaku školskog dvorišta“, kažu u OŠ „Srbija“.

Učenici škole su i ovog 22. aprila pokazali entuzijazam i opredjeljenje za očuvanje planete. Uz podršku i pomoć NVO Starobarska čaršija, koja je donirala sadnice, učesnici su posadili pet malih stabala čempresa. „Želimo da pružimo doprinos ustanovi iz koje smo iznikli. Drago nam je što smo uradili nešto, ne samo za ove, već i za buduće generacije“, rekao je tada Emil Škrijelj, predsjednik NVO Starobarska čaršija, koji je bio i učenik OŠ „Srbija“. Akciji sađenja se pridružila i NVO Info sport CG – Bar, na čelu sa Miodragom Banovićem,  koja je donirala pet sadnica maslina i posadila ih sa učenicima, obezbijedivši đubrivo i potreban materijal za sađenje.

Učenici mlađih razreda su se, zajedno sa nastavnicima, odazvali pozivu da na inicijativu Opštine na gradskom šetalištu učestvuju u manifestaciji „Planeta je naš dom“. Pored crtanja, učestovali su u kvizu znanja i osvojili loptu.

Da bi se učenici upoznali, a šira javnost podsjetila katastrofalnog zemljotresa 17. aprila 1979. godine, Opština Bar je organizovala obilježavanje ovog događaja kome su prisustvovali i učenici 6. i 7. razreda OŠ „Srbija“. Oni su u grupama posjetili sve organizacije koje u svom opisu djelatnosti imaju pružanje pomoći u vanrednim situacijama. „Učenici su se bliže upoznali sa radom ovih organizacija, shvatili njihov značaj za širu zajednicu, kako u slučaju zemljotresa, tako i u slučaju ostalih vanrednih situacija. Imali su jedinstvenu priliku da se od strane stručnih lica upoznaju sa postupcima za optimalno reagovanje. Ovo je bila i prilika da se podstakne izgrađivanje svijesti o potrebi afirmisanja vrijednosti humanosti, solidarnosti i zdravih životnih stilova. Neposredno učešće učenika na ovoj smotri je i izraz dobre saradnje lokalne zajednice i vaspitno-obrazovnih institucija“, ističu u OŠ „Srbija“

Kako navode, „dešavanje koje je posebno značajno za učenike i kolektiv škole je još jedno gostovanje školskog glumačkog ansambla“. U Nikšićkom pozorištu je 23. aprila, u dva termina, izvedena predstava „Mašnica nade“, koju su po tekstu Pavla Pepđonovića, režiju, scenografiju i kostimografiju uradile Slavica Radević, profesor CSBH jezika, Ljilja Pepđonović, nastavnik i Dina Beharović, profesor razredne nastave. Glavne uloge tumače: Hena Kočan, Ena Pepić, Strahinja Bulatović, David Čobić, Armin Kolar, Irfan Količić, Amina Mehmedović, Aleksa Vukotić, Adrijan Džajović i Marko Pecović. Muzika u predstavi djelo je Etno grupe „Zora“.

„Živa, puna scena koja odiše životom prošlosti starog grada Bara, dotiče sve one koji su je gledali. Tu su smijeh i nevine dječije igre naše djece, narodne nošnje i rukotvorine naših majki, baka i prabaka, prva dječija simpatija izmedju Dulja i Ružice i jedna mašnica kao uspomena. Ali  to nije tek obična uspomena. To je mašnica nade za život bez prerasuda i zabrana, za ljubav među ljudima koje ne ograničavaju razlike u vjeri, naciji i boji kože. A poruka da će se, ko god je istinski volio, izboriti za prave ljudske vrijednosti, za ljubav koja savladava sve razlike, predrasude, zabrane, ostaje kod publike u Baru, Šavniku, na Žabljaku, u Ivanjici, u Tuzlanskom kantonu… Kao grad kulture koji ima prepoznatljivu pozorišnu tradiciju, Nikšić je dao priliku glumačkom ansamblu OŠ ’Srbija’ da na scenu donese duh prošlosti, ali i budućnosti starog grada Bara. Učenici četiri osnovne škole iz Nikšića odgledali su predstavu njima namijenjenu“, kažu u OŠ „Srbija“.

Po riječima direktora Nikšićkog pozorišta, Zorana Bulajića, „predstava ’Mašnica nade’ je precizno urađena kao da ju je radio profesionalni glumački i autorski tim. Svi elementi predstave, počev od teksta i režije, uz originalnu scenografiju, kostimografiju i muziku su urađeni autentično i precizno. Protagonisti predstave, iako djeca školskog uzrasta, pokazali su ne samo talenat već i potpunu kreativnost, uz obećanje da su to mladi ljudi na koje pozorišna i uopšte kreativna djelatnost može ozbiljno računati. Posebno je značajna edukativna dimenzija predstave i poruka koja u kontinuitetu kompozicijom predstave stvara neraskidivu interakciju između protagonista i autora predstave i gledalaca, iako je to najmlađa populacija“.

Direktor škole, Josip Ćinćur, se u ime kolektiva zahvalio direktoru Zoranu Bulajiću, i izrazio želju da se saradnja na polju obrazovanja i kulture i dalje nastavi i održava: „Imao sam obavezu prema Nikšiću i nikšićkim mališanima. Nikšić je grad moje mladosti i za njega me vezuju mnoge uspomene. Davno sam sebi dao obavezu da se jednog dana vratim i ’odužim svoj dug’. Predstava ’Mašnica nade’ je bila pravi povod“.

Share.

Comments are closed.