Dan pobjede nad fašizmom / Dan Evrope

Danas se obilježavaju Dan pobjede nad fašizmom u Drugom svjetskom ratu i Dan Evrope.

Dan pobjede nad fašizmom slavi se u spomen na 9. maj 1945. godine, kada je sovjetski maršal Žukov ratifikovao ispred Saveznika sporazum o njemačkoj kapitulaciji, kojeg je dan ranije u ime Trećeg rajha potpisao njemački feldmaršal Vilhelm Kajtel.

Iako je Nacistička Njemačka potpisala kapitulaciju tada, Drugi svjetski rat konačno je završen tek nekoliko mjeseci kasnije, bezuslovnom predajom carskog Japana poslije bacanja atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki.

Ovaj dan se svečano obilježava u velikom broju zemalja svijeta. Najveća parada održava se svake godine 9. maja u Moskvi, sa velikim mimohodom više roda vojske i preleta avijacije.

U Baru se istinski slavio samo u prvoj deceniji nakon Drugog svjetskog rata, prigodnim svečanim akademijama i predavanjima za građanstvo.

Dan Evrope obilježava se u spomen na 9. maj 1950, kada je Robert Schuman, ministar spoljnih poslova Francuske, predstavio svoj prijedlog formiranja Evropske zajednice za ugljen i čelik. Taj prijedlog, poznatiji kao “Šumanova deklaracija”, smatra se početkom formiranja onoga što je danas poznato kao Evropska Unija.

Kao i prošle godine, mjere za suzbijanje pandemije izmijenile su tradicionalnan način obilježavanja Dana Evrope u sjedištu EU-a u Briselu. Nekadašnja Otvorena vrata EU institucija, kada su građani mogli obići sva mjesta političkog odlučivanja, koja najčešće viđaju samo na vijestima, zamijenile su virtualne ture Evropskom komisijom, Evropskim parlamentom i Vijećem EU-a. Za građane su, tokom “Evropske sedmice”, čija je kulminacija 9. maja, preko interneta organizirane radionice, razgovori s predstavnicima EU-a, interaktivni kvizovi i druge aktivnosti u cilju njihovog bližeg upoznavanja s politikama i sistemom odlučivanja unutar EU-a, ali i u cilju boljeg upoznavanja različitih država i regija koji čine Uniju.

Proslava 9. maja kao Dana Evrope obilježava se širom EU-a od 2008. godine, a od 2019. godine je 9. maj postao i zvanični državni praznik u Luksemburgu.

Ove godine se Bar uključio u proslavu dana Evrope tako što je zgrada Opštine nekoliko dana osvijetljena noću plavom bojom.

Evropska unija u Crnoj Gori, povodom Dana Evrope, u saradnji sa partnerima, među kojima je i Elektroprivreda Crne Gore, donijela je cvjetni tepih u Podgoricu kao simbol zajedničke evropske budućnosti. Načinjen je od različitih vrsta saksijskog cvijeća i postavljen na Trgu nezavisnosti u Podgorici, po uzoru na događaj koji se realizuje svake druge godine u Briselu.

Ambasadorka Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa rekla je da je predivni cvjetni tepih dizajnirala pejzažna arhitektica Jelena Jestorović, koja je simbolično postavila 12 zvjezdica, nalik na 12 zvjezdica na zastavi Evropske unije, koje predstavljaju jedinstvo, solidarnost i harmoniju među narodima Evrope.

Sinoć je, u 20 sati, EU u CG za Dan Evrope organizovala muzički spektakl “Rock opera”, u kome su specijalni gosti bili Nenad Knežević Knez, „The Books of Knjige“ i Emilija Minić. Prenošen je na tri televizije: RTCG, TV Vijesti i Prva TV Crna Gora.

U tzv. „plavom talasu“ pri zajedničkoj proslavi „Dana Evrope2021“ su i džamija u Gusinju, ali i zgrade Opština Bijelo Polje, Berane, Mojkovac, Gusinje, Tuzi, Kotor, Budva, Bar, Herceg Novi, Kolašin i Tivat.

Povodom 9.maja, Dana pobjede nad fašizmom i Dana Evrope, Vojska Crne Gore izvršila je, prema naredbi predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, počasnu artiljerijsku paljbu s platoa na brdu Gorica u Podgorici. Artiljerci VCG su ispalili 10 plotuna iz šest artiljerijskih oruđa.

Share.

Comments are closed.