Uz podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava, Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj, organizovala je u Baru panel diskusiju na temu “Recimo NE diskriminaciji u pristupu informacijama osoba sa oštećenim vidom”.
Predstavnici medija, ministarstva i članovi Organizacije slijepih, ukazali su na barijere u dostupnosti informacija, kao i zakonsku regulativu koja osobama sa invaliditetom garantuje jednaka prava u gotovo svim domenima rada i života, pa i u pristupu informacijama. Radio i dalje ostaje najdostupniji medij osobama sa oštećenim vidom, dok su televizija, kao i internet portali, djelimično pristupačni, čulo se na panelu, a štampani mediji, s obzirom da ne koriste Brajevo pismo, za ovu kategoriju stanovništva u potpunosti neupotrebljivi.
Osobe sa invaliditetom moraju biti ravnopravni članovi društva. To propisuje Konvencija UN, ali i Ustav, i niz drugih zakonskih i podzakonskih akata, kao i Strategija za zaštitu OSI od diskriminacije i promociju jednakosti. Ravnopravnost, između ostalog, podrazumijeva jednako pravo na obrazovanje, opštu informisanost i kulturu.
Marija Božović, članica Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj i urednica zvučnog časopisa “Pravo na riječ”, koji se snima u Radio Baru, smatra da su štampani mediji apsolutno nedostupni ovoj kategoriji stanovništva, što djelimično kompenziraju kroz svoj audio časopis.
“Drago mi je da smo se okupili da razgovaramo o ovoj temi, jer sve konstruktivne diskusije mogu dovesti do dobrih rješenja. Nažalost, pisani mediji su u potpunosti neprilagođeni osobama oštećenog vida, jer se ne štampaju na Brajevom pismu. Zbog toga u našem časopisu plasiramo najzanimljivije informacije iz mjeseca u mjesec, pokušavajući da na taj način ublažimo nepristupačnost važnih vijesti našoj populaciji. Kada je riječ o Internetu, mogu da istaknem kao najpozitivniji primjer portal RTS koji omogućava slijepima čitanje svakog teksta, ali bilo bi veoma značajno da većina sajtova ima sličnu mogućnost”, kazala je za Radio Bar i Bar Info Marija Božović.
Mitar Đukanović, takođe član Organizacije slijepih za Bar i Ulcinj, istakao je da ni sam, do početka projekta i seminara na tu temu, nije bio u potunosti svjestan diskriminacije osoba oštećenog vida kada je riječ o pristupu informacijama.
“Prethodni seminar mi je mnogo proširio vidike u smislu da sam shvatio ogromnu razliku među medijima i njihovoj dostupnosti OSI. Radio je u potpunosti pristupačan, zbog audio koncepta rada, televizija djelimično, posebno neki sadržaji, jer često ne znamo ko govori u programu, s obzirom da su sagovornici potpisani, a nijesu tonski najavljeni. Sadržaji informativnog karaktera još nekako i mogu da se prate, dok to nije lako kada se radi segmentima iz kulture, umjetnosti, zabave… Internet, takođe, možemo samo parcijalno pratiti, jer govorni softerski program, ukoliko ga posjeduju pojedini portali i kompjuteri, ne može da prepozna i pročita baš sve informacije”, kazao je Đukanović, koji se složio sa koleginicom da su štampani mediji u potpunosti diskriminatorski prema osobama oštećenog vida.
Miljana Marković, novinarka Radija Crne Gore i stručno lice u oblasti informisanja osoba oštećenog vida, navela je da u Crnoj Gori postoji ukupno pet časopisa koji su u potpunosti prilagođeni ovoj kategoriji stanovništva, na Brajevom pismu i u zvučnom formatu. Ali, kako je istakla, to ne može zadovoljiti sve njihove potrebe za informisanošću, već je neophodno i druge medije učiniti pristupačnijim.
“Iako medijski zakoni sadrže odredbe koje se odnose na obavezu obezbjeđivanja pristupa informacijama za lica sa invaliditetom, a posebno za osobe oštećenog sluha i vida, njihov sadržaj bi trebalo dopuniti upućivanjem na obavezu korišćenja znakovnog jezika, titlovanja igranih filmova i drugim specifičnim obavezama pomoću kojih se može obezbijediti efektivan pristup informacijama za ovu grupu lica”, istakla je Marković.
Ovaj projekat, kao i niz drugih posvećenih osobama oštećenog vida, realizuje se uz podršku Ministarstva pravde, ljudskih i manjinskih prava. Aleksandra Popović, vršiteljka dužnosti generalne direktorice Direktorata za zaštitu i jednakost OSI u resornom ministarstvu, navela je na panel diskusiji da on doprinosi poštovanju antidiskriminacione legislative bazirane na Konvenciji UN i zakonima.
“Projekat nediskriminacije osoba sa oštećenim vidom finansiran je iz sredstava za 2020. godinu, a njegovom realizacijom postižemo smanjenje diskriminacije lica sa invaliditetom u oblasti pristupa komunikacijama i informacijama, kao i poštovanje principa zasnovanih na ljudskim pravima, bez diskriminacije. Implementacija ovog projekta doprinosi poštovanju Konvencije UN o pravima OSI, prije svega člana 9, u vezi sa članom 21 – sloboda mišljenja i izražavanja, pristup informacijama, jednakost u ostvarivanju prava, uvažavanje različitosti… Sve je to u skladu sa Strategijom za zaštitu OSI i promociju jednakosti 2017 – 2021, koju je Vlada usvojila 2016. godine. Važna preporuka Komiteta UN jeste eliminisanje negativnih stereotipa i predrasuda o osobama sa invaliditetom”, kazala je Popović, koja je podsjetila da je Komisija za raspodjelu sredstava nevladinim organizacijama u posljednje tri godine podržala 74 projekta, ukupne vrijednosti 1.427.000 €.
Povezanost i dobra saradnja NVO sektora i institucija, obećala je, biće još intenzivnija i sveobuhvatnija kroz novoformirani Direktorat u Ministarstvu pravde.
Na panelu se čulo da će uskoro portal Vlade Crne Gore u potpunosti biti dostupan osobama oštećenog vida.
Projekat “Recimo NE diskriminaciji u pristupu informacijama osoba oštećenog vida” podrazumijeva niz aktivnosti, seminara, radionica, panel diskusija i završnu konferenciju, a Organizacija slijepih za Bar i Ulcinj kojom uspješno rukovodi Veselin Joketić, i do sada je nizom inicijativa brojne važne informacije učinila dostupnim ovoj ciljnoj grupi.
“Organizacija već devetnaest godina izdaje časopis ‘Pravo na riječ’ koji se snima u studiju Radio Bara, jednom mjesečno. Dostupan je na CD-u, FB stranici i Instagramu, kao i na sajtu Organizacije. Časopis finansira Ministarstvo pravde, koje ga je prepoznalo kao važnog u procesu ublažavanja nepristupačnosti informacijama u štampi ove populacije. Od kada ga finansira Ministarstvo, značajno je sadržajniji, moderniji i kvalitetniji. Kako bi ovaj projekat uspješno realizovali, materijale za seminare, panel diskusije, treninge, kao i završnu konferenciju, uradili smo u svim formatima. Zakoni koji se odnose na ovu problematiku u audio formi snimljeni su u Radio Baru, a na Brajevom pismu štampani u našem udruženju”, kazao je, između ostalog, Joketić.
Uspješna saradnja Radio Bara, koji je prvi elektronski medij u Crnoj Gori koji je pokrenuo emisiju o OSI, sa Organizacijom slijepih za Bar i Ulcinj traje gotovo dvadeset godina. U ovoj informativnoj kući godinama su snimane brojne zvučne knjige za slijepe, a još uvijek se realizuje časopis “Pravo na riječ”, za što je zadužena novinarka Vjera Knežević Vučićević.
“Smatram izuzetno važnim da jedan ovakav časopis postoji, jer ovakvi projekti predstavljaju osobama sa invaliditetom, u ovom slučaju slijepima, prozor u svijet. Teme koje bira uredništvo su veoma značajne i korisne za ovu ranjivu populaciju”, kazala je Vjera Knežević Vučićević, koja je istakla da joj predstavlja veliko zadovoljstvo i čast što daje svoj, kako je kazala, skroman doprinos da život ovih lica u zajednici bude kvalitetniji i bolji.
Dugogodišnji novinar, urednik portala ” Feral” i član najmasovnije volonterske organizacije na svijetu, “Lions club”, Radomir Petrić, podržao je ideju da svi portali u skladu sa mogućnostima, budu prilagođeni osobama oštećenog vida, prema kojima “Lajonsi”, kako je kazao, imaju poseban senzibilitet. Vrlo često su gosti Organizacije slijepih, sa čijim članovima podijele radost u igranju zvučnog pikada, a njihov klub organizovao je preglede djece kod oftamologa u ruralnim sredinama barske opštine. Najavio je da u narednom periodu planiraju saradnju u znatno većem obimu.
Petrić je istakao nemjerljiv doprinos radu Organizacije slijepih, Radio Bara i njegovih novinara, koji se, kazao je, sa zadivljujućom posvećenošću bave problematikom OSI populacije.